Amonijak tihi ubica
-> Fizičko hemijske osobine vode

#1: Amonijak tihi ubica Autor: MrvicaLokacija: Beograd, Srbija PošaljiPoslato: Sre Nov 23, 2005 2:59 am
    ----
Amonijak je gas koji ubija ribu i koji je veoma opasan pa njih, ako se pojavi u akvarijumu. Sam proces nastajanja Amonijaka je već opisan i ja sad neću zalaziti u to. Najčešće sejavlja kod akvarista početnika koji nisu još upućeni u sistem funkcionisanja samog akvarijuma. Ne tako davno i sam sam mislio da je akvaristika samo kupovina akvarijuma, sipanje vode i kupovina riba, a tek kasnije saznao da je to nešto mnogo ''više'' i da osim mehaničke filtracije je potrebno obezbediti i dobru biološku fitraciju. Amonijak se još javlja i u novo-formiranim akvarijumima i nedovoljno zaciklanim dok još nema dovoljno korisnih bakterija u biološkom delu filtera, koje bi pretvorile taj opasan gas u manje opasan nitrit i na kraju bezopasan nitrat. Ovaj gas se javlja i kada preterano hranimo ribu te se sav višak hrane i izmet riba raspada, pa filter ne može da ga preradi ili kada je akvarijum prenaseljen a fitracija slaba.
Jedan od načina prepoznavanja prisustva Amonijaka je neprijatan miris koji dopire iz našeg akvarijuma i na samoj površini vode se stavara pena, ribe menjaju ponašanje, gube boju i na kraju umiru bez nekih vidljivih znakova bolesti na sebi. Takvo ponašanje ribe obično upućuje akvariste na neku od bolesti i kreće se sa nekim tretmanom da bi izlečili ribu, što je pogrešno jer već oslabljenu ribu mi tretiramo nekim lekom koji joj ne pomaže i na kraju riba crkava.
Češćim zamenama vode i usisavanjem akvarijuma možemo smanjivati njegovu koncetraciju u vodi, a dobrim fiterom i filter masom u njemu, obezbedićemo bezbedan boravak ribama u našem akvarijumu.

#2: Re: Amonijak tihi ubica Autor: krckoLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Sre Nov 23, 2005 12:17 pm
    ----
Korisna tema,pogotovu za Nas koji smo od nedavno u ovim vodama,i o jako bitnim stvarima imamo tek poneku informaciju.Nadam se da se nece zavrsiti samo na ovome i da ce se jos neko pridruziti svojim postom o stetnim gasovima.Pozdrav

#3: Re: Amonijak tihi ubica Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sre Nov 23, 2005 5:56 pm
    ----
Problem sa amonijakom u akvarijumu, kao sto je Mrvica rekao, je uvek aktuelna tema ma koliko se dugo bavili akvaristikom. I sam sam skoro oformio akvarijum i uprkos cinjenici da mi ovo nije prvi AQ i znajuci o stetnom dejstvu amonijaka po zdravlje riba, ipak sam napravio gresku sa naglim unosenjem veceg broja riba, sto su one malo osetljivije itekako osetile na “svojoj kozi”. S obzirom da je za ciklus postepene oksidacije po ribe smrtonosnog amonijaka u nitrite pa u nitrate potrebno prisustvo tzv. korisnih bakterija u bioloskom filteru, uceci na sopstvenim greskama i koristeci se dostupnim informacijama hteo bih da naglasim sledece:

1. Vreme potrebno da se akvarijum “izciklira” (trenutak kada se vise ne detektuje NH3 i NO2) moze ici i do 6 nedelja. Razloga za ovako dug period ciklanja vode u novom AQ ima vise ali je glavni onaj sto za razliku od drugih bakterija, potrebno je dosta vremena da se kolinije korisnih bakterija u filteru razmnoze i trajno nasele (primera radi potrebno je 15 sati pri optimalnim uslovima da se populacija baktrerija u filteru udvostruci). S obzirom da se radi o aerobnim baktrerijama koje postepeno oksidisu stetni amonijak, osim amonijaka, neophodno je i obavezno prisustvo kiseonika za njihov razvoj a samim tim i dobra aeracija kao i dobro strujanje akvarijumske vode kroz filter. Dok se u akvarijumu ne oslobodi amonijak a kasnije kao produkt njegove oksidacije nitrit, baktrerije nece ni poceti da se naseljavaju a samim tim i da zapocnu biolosku filtraciju. Proces se moze ubrzati dodavanjem kupovnih bio-startera ali postoji opasnost da u slucaju testiranja vode neposredno nakon njenog tretmana, dodjemo do ocitavanja pogresnih podataka. U cilju izbegavanja da se u novi AQ unesu nezeljeni patogeni mikro-organizmi i samim tim poveca broj nepoznatih faktora koji mogu nepovoljno uticati na nove stanovnoke akvarijuma, nisam pristalica ubacivanja “gotove” vode ili filter mase iz drugih “zaciklanih” akvarijuma. Takodje mislim da i ako je bilje prethodilo unosenju riba u AQ, kod novoformiranog akvarijuma u prvih nekoliko meseci ne bi trebalo zapocinjati sa dodavanjem CO2 u cilju prihrane AQ bilja upravo zbog sto bolje oksigenacije vode.

2. Kao sto sam na pocetku pomenuo, misljenja sam da je u slucaju novoformiranog akvarijuma konzervativniji pristup vezano za postepeno povecanje broja riba u akvarijumu sasvim opravdan, cime izbegavamo naglo povecanje organskog raspada u novom AQ. Sa naglim naseljavanjem riba u novoformirani AQ takodje rizikujemo da se vredosti amonijaka i nitrita u svega par dana znatno povecaju sto nedvosmisleno govori da akvarijum nije dovoljno iscikliran tj. da korisne bakterije prilikom bioloske filtracije ne mogu da prerade sav otpad u novonastalim (naglo pogorsanim) uslovima. Razlog za ovo je sto, nagli unos velikog broja riba kao i njihova prekomerna prehrana povecevaju koncentracije amonijaka. Ukoliko pri tome aeracija i filtracija nisu dovoljno dobre, povecava se mogucnost da dodje do stresa kod riba u AQ usled neodgovarajucih uslova i dalje do uginuca riba.

3. Konacno, uticaj amonijaka osim sto nije isti na sve ribe, takodje zavisi i od drugih parametara u AQ gde prvenstveno mislim na temperaturu i pH akvarijumske vode. U tom smislu uprosceno govoreci, sto je visa temperatura i pH to je stetan uticaj amonijaka na ribe veci. Obrnuto sa obaranjem pH, veci deo amonijaka prelazi u amonijum jon (NH4+) koji nema tako stetan uticaj na ribe. Ovo ne znaci da u slucaju da smo detektovali prisustvo amonijaka treba naglo oboriti pH i temperaturu vode vec znaci da iste koncentracije amonijaka u dva akvarijuma sa razlicitim parametrima vode nece podjednako stetno delovati na zdravlje riba.



FIKUS

#4: Re: Amonijak tihi ubica Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Čet Nov 24, 2005 12:57 am
    ----
Dobru i veoma značajnu temu ste započeli. Na našem jeziku o štetnom uticaju amonijaka na živi svet akvarijuma nema mnogo podataka. Stoga je prilično bitno da ovu priču dobro razradimo. Takodje mislim da nije zgoreg da svako od nas toj priči doda neku svoju notu kako bismo celu stvar što kavalitetnije kompletirali.

Amonijak je naime najtoksičnije jedinjenje azota. On nastaje kao produkt metabolizma u organizmu riba. Da budem konkretniji on u organizmu nastaje razlaganjem proteina , pri čemu se dobija energija. Tako dobijeni amonijak biva izlučen kroz škrge kao zamena za natrijum. Ovo je deo jonske reakcije. da bi ovo izlučivanje bilo močuće potrebno je da pH vrednost vode bude što približnija pH vrednosti krvi . Jedino tada amonijak se iz organizma riba normalno izlučuje u okolnu .

Dospevši u vodu, rastvoreni amonijak brzo reaguje dajući amonijum jone (NH4) i jone hidroksilne (OH) grupe. Medjutim u vodi se može naći i slobodni amonijak. Ipak ovde želim napomenuti da bi bilo pogrešno mišljenje da gore pomenuti, asocirani amoniijumov jon nije uopšte toksičan. On je jednostavno smatra samo manje toksičnim. Sa porastom temperature i pH, količina ovog slobodnog amonijaka je sve veća i on nastaje disocijacijom gore pomenutih jona na amonijak i vodu.(ovo je Fikus već pomenuo ali pošto je ponavljanje majka znanju nije na odmet da ponovim) Slobodni amonijak je daleko toksičniji po žive organizme od amonijum jona. Iz tih razloga količina amonijaka postaje mnogo kritičnija na višim pH vrednostima vode. Na primer na pH 8 slobodno je samo 5 % amonijaka dok je na pH 9 slobodno čak 20% amonijaka. Takodje sa porastom temperature vode količina slobodnog amonijaka je još kritičnija odnosno veća. Voda na 25 stepeni npr. sadrži pet puta više amonijaka nego ona čija je temperatura samo 5 stepeni. Nasuprot tome, bitno je napomenuti da količina amonijaka vidno opada sa porastom saliniteta. Tako je recimo toksičnost amonijaka 30 % manja u morskoj nego u slatkoj vodi sa istim pH.
Iz svega gore navedenog sasvim je jasno da se toksičnost ukupne koncetracije amonijaka u vodi mora posmatrati jedino u vezi sa pH vrednošću vode na odredjenoj temperaturi i salinitetu.

Letalnim (smrtonosnim) se smatraju koncentracije od već 0,2 do 0,5 mg/l. Ovo su zapravo koncentracije amonijaka koje relativno brzo ubijaju ribe . Stoga maksimalna koncentracija slobodnog amonijaka u vodi ne sme preći vrednost od 0.01 do 0,02 mg/l. Iznad ovih koncentracija ribe pokazuju povećane sklonosti ka bolestima do kojih dolazi usled pada imuniteta organizma. Takodje je bitno napomenuti da je osetljivost na amonijak kod različitih vrsta riba raznolika. Tako većina tetrica na koncentraciji od 0,005 mg/l već pokazuje hronične efekte u vidu iritacije škrga. Ikra i mlade ribe su takodje daleko osetljiviji na amonijak od odraslih primeraka iste vrste.

Da bi se izračunala količina slobodnog amonijaka u vodi nisu dovoljni samo testovi jer oni najčešće pokazuju ukpnu rastvorenu količinu amonijaka. Stoga se uvek treba obazirati na pH vode pri kome su data merenja vršena.

U cilju boljeg razumevanja evo tabele maksimalnih dozvoljenih količina amonijaka pri odredjenim temperaturama i pH vode

.................Temperatura u Stepenima
pH.............5.........10.......15.......20........25

6,5 pH......50........33,3.....22,2....15,4.....11,1

7,0 pH......16,7.....10,5.......7,4......5,0.......3,6

7,5 pH........5,1.......3,4.......2,3......1,6.......1,2

8,0 pH........1,6.......1,1.......0,7......0,5.......0,4

8,5 pH........0,5........0,4......0,3......0,2.......0,1


Sa fiziološke tačke gledišta povećane koncentracije amonijaka u vodi ometa osmoregulaciju ribe pri čemu sprečava permeabilnost ćelijskih membrana. Takodje znatno oštećuje mukus na škrgama. Usled iritacije amonijakom ćelije se ubrzano reprodukuju dovodeći do stanja poznatog kao hiperplazija , čime je protok vode kroz škrge znatno onemogućen. Amonijak takodje smanjuje sposobnost hemoglobina da prenosi kiseonik. Izuzetno velike – letalne koncentracije amonijaka u vodi dovode do uništenjea mukusa kože i želuca riba kao i do obilnih unutrašnjih krvarenja. Amonijak takodje deluje na centralni nervni sistem i mozak. Povećane koncentracije amonijaka koje pak nisu letalne, dovode do pada imunog sistema i nekih oboljanja pri čemu su ribe podložnije bakterijskim infekcijama škrga, peraja, kao i bakterijskim infekcijama organa za varenje. Trbušna vodenica se češće ljavlja pri povećanim koncentracijama slobodnog amonijaka u vodi.

Na početku ove priče rekao sam da se amonijak izlučuje preko škrga u spoljašnju vodenu sredinu i da je to izlučivanje optimalno kada je ph vode i krvi ribe približno isti. Na višim pH vrednostima riba sve teže izlučuje amonijak iz tela i on ostaje u telu dovodeći do pojave koju često nazivamo samotrovanje amonijakom. Ovo samotrovanje može biti dvojako : Akutno – kada pH okolne sredine recimo naglo poraste pri čime ribe postaju nemirne , jure po vodi uz trzaje mišića, pokazuju jaču pigmentaciju i depigmentaciju pojedinih delova tela te ubrzo ugibaju. Ono može biti i hronično kada se pH postepeno povećava . Tom prilikom dolazi najpre do promena na škrgama koje su najpre otekle i tamno crvene što se kasnije manifestuje postepeim odumiranjem škržnih listića. Ovo kasnije dovodi do masovnih letalnih ishoda i to pogotovo u jutarnjim časovima kada je količina rastvorenog kiseonika u vodi obično nešto manja. Do uginuća dolazi usled gušenja jer je površina škržnih listića postala nedovoljna.

Kako god iz svega ovoga što smo nas trojica do sada pomenuli lako je zaključiti da je amonijak u vodi veliki neprijatelja naših riba i da se nikako ne smamo opustiti i zaboraviti šta sve može da prouzrokuje u akvarijumu ukoliko se pojavi u količinama koje su veće od onih koje ribe tolerišu.

#5: Re: Amonijak tihi ubica Autor: A.T.Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Nov 24, 2005 2:34 am
    ----
Nema šta, ljudi znaju šta i kako treba! Samo da prijavim jednu sitnicu koju smatram problemom u prethodnim nadovezivanjima. A to su ti vrlo opširni, sveobuhvatni i maltene naučni odgovori. Sada sve to razumem, ali dali bi pre samo 2 meseca? Razumete šta hoću da kažem..

#6: Re: Amonijak tihi ubica Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Čet Nov 24, 2005 3:43 am
    ----
AT. Nema ovde neke velike nauke. (da je uistinu ima čitao bi ti mnogo više od ovoga što je napisano i verovatno isto tako mnogo manje razumeo sve to, nego što zapravo jesi)

Ovde su iznete samo neke osnovne stvari koje bi trebalo znati u vezi sa amonijakom u akvaristici. Možda je nekome ko se po prvi put sreće sa tim a ima uz to lošije predznanje iz hemije ili biologije zaista teško da iz prve sve razume. Zato i tekst jeste tu... u takvim slučajevima se on pročita ponovo, malo prostudira pa si i porazmisli i sve nakon nekog vremena biva shvaćeno i legne na svoje mesto.

Veruj mi da bi akvaristika bila i dan danas još uvek u pojedinim delovima na nivou tegle, da nije nauke koju pominješ. Bez nje se danas u mnogim sferama života definitivno ne može kao što se ne može ni koračati napred ka boljitku bilo u životu ili samo u akvaristici koja sama po sebi objedinjuje u sebi veliki broj naučnih disciplina.

Ujedno evo odgovora i na tvoju opasku ... mi ovde diskutujemo ne samo za dobrobit onih koji tek ulaze u ovaj hobi (a na koje aludiraš u tvojoj poruci) već želimo da naša paiskaranja mogu doprineti proširenju saznanja i onih koji već dosta znaju ali žele više od toga ...

Jesi li se pitao kolika je vrednost Amonijaka u vodi, kada si nam isto kao i mi sada, naširoko pisao da ti ribe nisu dobro?


Poslednji izmenio Octopus dana Čet Nov 24, 2005 2:06 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

#7: Re: Amonijak tihi ubica Autor: MrvicaLokacija: Beograd, Srbija PošaljiPoslato: Čet Nov 24, 2005 12:38 pm
    ----
Hemiju nikad nisam voleo i uvek sam je izbegavao, čak i u školi. Počinjanjem sa ovim hobijem, a počeo sam zbog dece kako bi imali nekog svog ljubimca, shvatio sam da sam ja taj koji je ubio ljubimce koje su oni birali. Nije mi ostalo ništa drugo do da pod starije dane sednem i naučim koji se procesi odvijaju u akvarijumu i kako oni deluju na ribu. Nije mi bilo lako u početku i ništa nisam razumeo, ali čitajući neke stvari iznova i u razgovoru sa drugim iskusnijim akvaristima, počeo sam da shvatam i veoma ubrzo posle tih saznanja uspeo da oformim akvarijum od 200 lit. i u njemu jedan stabilan sistem. Posledica toga je da sada imam ribe koje su redje kod nas i da se one mreste i da imam male i pored činjenice da ih ne odvajam na mrest.
Pokretanje ovakvih tema je i cilj da se sve to uprosti koliko je moguće, a neke naučne teme i približe ostalima, kako bi shvatili šta je to što može da ubije njihove ljubimce i da od jednog lepog hobija napravi noćnu moru.

#8: Re: Amonijak tihi ubica Autor: jasenkaLokacija: 5 kat, Zagreb PošaljiPoslato: Čet Nov 24, 2005 2:42 pm
    ----
ova tema je zakon!
Bez obzira sto se mogu pohvaliti poprilicnim stazem u slatkovodnoj i dvogodisnjim u morskoj, teme pitanja kemije vode me uvijek iznova privuku, jer svako toliko obnovim gradivo
svaka cast momci na temu

#9: Re: Amonijak tihi ubica Autor: bikerLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Pet Nov 25, 2005 8:48 pm
    ----
Svaka cast na temi posto sam i ja imao par puta problema sa amonijakom bilo je i katastrofa ali od kada je vas sve ide dobro (kuc u drvo) Cool

#10: Re: Amonijak tihi ubica Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Sub Nov 26, 2005 10:34 am
    ----
Hajde malo da nastavimo. Mislim da smo još neke stvari propustili u vezi sa amonijakom.

Naime svima nam je poznato da u jednom zatvorenom sistemi kao što je akvarijum, azotni otpad se u obliku amonijaka može akumulirati i jako brzo dostići nivoe koji su toksični. Ukoliko se ništa ne u čini po pitanju sprečavanja toga katastrofa u akvarijumu je neminovna.

Po tom pitanju, (ovo već i vrapci znaju ) biološko filtriranje vode ima za glavni zadatak razbijanje pomenutog amonijaka na manje toksične supstance. Vrsta filtera koji obavljaju gore pomenutu funkciju ima dosta ali se svi oni zasnivaju na jednom istom principu rada. U takvim filterima se odvija proces nitrifikacije pri čemu bakterije Nitrosomonas i Nitrobacter razlažu amonijak do još uvek prilično otrovnih nitrita a zatim do manje otrovnih nitrata. U svrhu obezbedjivanja što povoljnije površine za naseljavanje ovih bakterija u filteru na tržištu se mogu naći filter mase velikog broja proizvodjača koji kao da se takmiče, ko će proizvesti masu sa što većom korisnom površinom za naseljavanje kolonija gore pomenutih bakterija. Za održavanje populacije u filteru, bakterije zahtevaju stalni dotok hrane u obliku amonijaka kao i obavezno prisustvo odredjenih količina kiseonika, jer je proces nitrifikacije zapravo oksidacioni proces. Znači gore pomenute bakterije amonijak oksiduju u nitrite i nitrate.

Za razvoj kolonija bakterija koje oksiduju amonijak u filteru potrebno je da protekne odredjeno vreme i ono se kreće obično od 4 do 6 nedelja na temperaturi od 25 stepeni dok je na temperaturi od recimo 10 stepeni taj proces produžen na skoro 8 nedelja. Unošenjem populacije ovih bakterija u filter ovaj proces se znatno ubrzava.

Pojave velike koncentracije amonijaka u akvarijumu mogu ukazati na to da je populacija riba prevelika, hranjenje preobilno ili pak da je površina filtera mala i nedovoljna za naseljavanje odredjene količine bakterija koje bi eventualno prisutni amonijak oksidovale do nitrita. Bakterije u filteru mogu biti desetkovane pa čak i uništene raznim toksičnim materijama u vodi, kao što su neki insekticidi ili pak lekovi koji se koriste radi suzbijanja bolesti riba a na bazi su formalina ili metilen blue.

U alarmantniom situacijama za neko brže uklanjanje amonijaka mogu se koristiti aktivni ugalj i zeolit koji se unose u filtraciju a koji pomenutu supstancu absorbuju iz okolne vode.U svrhu obaranja količine amonijaka takodje se mogu vršiti i zamene vode (odstajalom) do 75 % u zavisnosti od veličine detektovanog amonijaka. Pri ovim promenama obavezno je voditi računa da se pH vode drastično ne promeni što bi dovelo do dodatnih problema disocijacijom amonijumovih jona u novi amonijak.

#11: Re: Amonijak tihi ubica Autor: zoroLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Jan 23, 2006 11:25 am
    ----
Kao što gradnja kuće počinje sa izgradnjom temelja, i kao što možete izgraditi najbolju kuću na svetu ako temelji nisu odgovarajući, ona će pasti.
Isti je slučaj sa ovom temom i akvaristikom uopšte.
Svakom onom ko želi da počne da se bavi akvaristikom toplo preporučujem da nauči ovu temu napamet, jer kao što nemožete da pišete romane bez znanja slova , tako nemože ni da se bavi akvaristikom bez poznavanja ove teme.
Pošto je o temi dosta toga rečeno kako ovde, tako i u delu o filtraciji vode, dodaću samo moje jedno iskustvo koje nisam našao nigde u literaturi, a koje se u praksi pokazalo kao korisno.

Pri formiranju akvarijuma, posle postavljanja svega potrebnog i sipanja vode, sačekao bi nedelju dana i ubacio 3-4 zebrice ili tetrazone koje bi ubrzale proces stvaranja korisnih bakterija koje učestvuju u procesu nitrifikacije.Ovaj broj ribica sam koristio za akvarijume oko 100l.

#12: Re: Amonijak tihi ubica Autor: BaneLokacija: Beograd, Voždovac PošaljiPoslato: Pon Jan 23, 2006 9:51 pm
    ----
Takve ribe se zovu *pilot ribe*! Mnogi akvaristi tako započinju i ubrzavaju cikliranje akvarijuma, ali ima i onih koji iz čisto humanih razloga to ne rade baš zato što postoji velika mogućnost da takve ribe uginu usled naglog i velikog povećanja koncetracije amonijaka koji ne uspeva biti prerađen toliko brzo zbog nedovoljno razvijenih kolonija bakterija.

#13: Re: Amonijak tihi ubica Autor: bikerLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Uto Jan 24, 2006 4:48 am
    ----
Quote::
Za održavanje populacije u filteru, bakterije zahtevaju stalni dotok hrane u obliku amonijaka kao i obavezno prisustvo odredjenih količina kiseonika, jer je proces nitrifikacije zapravo oksidacioni proces.

Da li bi imalo efekta kad bi postavili rasprsivac vazduha u filter tj. da li bi filter bio efikasniji. Mr. Green

#14: Re: Amonijak tihi ubica Autor: zoroLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Jan 24, 2006 9:57 am
    ----
Navedene vrste riba se koriste iz dva razloga:

1.Ove vrste su otpornije na ove pojave od drugih

2.Metabolizam ovih riba je brži od drugih vrsta.

#15: Re: Amonijak tihi ubica Autor: KinderladaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Jan 24, 2006 12:51 pm
    ----
Pre nekih 10-ak dana odlucim ja da kupim test za NH3. Proverim mali aq i voda bela, znaci nema amonijaka.
Medjutim voda iz aq od 90l je bila narandzasta posle testa. Po meni je bilo 3mg/l. Gledala sam 2 sata u onu boju. E onda sam procitala ovu temu od A do Š. Zakljucila da sam od leka ubila filter, koji je bio ljubicast. Pre nekih mesec i po su me 2 nedelje mucile bele tacke. Kupila drugi filter i sad je nivo amonijaka ispod 0.5 mg/l. Naravno i promenila dobar deo vode ali to nije pomoglo sve dok nisam stavila nov filter.
Ponasanje ribica je isto, bar ono sto ja vidim.
Test je PRODAC-ov, uputstvo na grckom. Da li neko zna da li se ceka da se slegne na dnu epruvete pa se gleda boja ili treba da se promucka pa se gleda boja cele vode. Vec mi je receno da vodu uzimam malo ispod povrsine vode u aq.
Kako god uradim sada je boja vode bela tako da je opasnost prosla zahvaljujuci ovoj temi.

#16: Re: Amonijak tihi ubica Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Uto Jan 24, 2006 1:30 pm
    ----
Kvalitet Prodakovih testova je diskutabilan... Pre neki dan smo ja i moj jedan kolega u njegovoj radnji uporedili na istom uzorku vode 5 tih testova na amonijak i svi su davali različite rezultate - što je apsurdno. Isto se desilo i sa testvima za pH. Ne znam šta može biti uzrok ove pojave ali sumnjam da se radi o nepravilnom skladištenju kod proizvodjača ili dobavljača.

Kinder robaj merenja sa nekim kvalitetnijim testovima.

#17: Re: Amonijak tihi ubica Autor: visnjaLokacija: kraljevo PošaljiPoslato: Pon Feb 13, 2006 4:17 pm
    ----
Molim za dodatno objašnjenje, odnosno potvrđivanje ovoga što sam napisao, uz izvinjenje što se sa većim protekom vremena javljam na ovu temu.
Testovi pokazuju amonijumove jone , bez obzira što npm. na prodacokovom testu piše NH3-amonijak. Otuda ovi testovi pokazuju prisustvo amonijum jona od 0-5 ml, jer u protivnom i koncetracija od 0,1 mll čistog amonijak bila bi smrtonosan za ribice. Takođe tabela koju je dao octopus se odnosi na amonijumjone, a ne amonijak.Iz tabele proizilazi da ko ima Ph 6-6,5 i ne treba mnogo da kontoliše amonijak jer koncentaciju od 16 i više mll nije praktično moguće ostavriti u cikliranom akvarijumu. Zaključak bolje češće kontrolisati PH , nego prisustvo amonijaka ako se ph kreće ispod 7.
Moje dileme možda ima još neko, ili će ih imati kada se naknadno prikači na forum, pa molim da mi odgovorite.

#18: Re: Amonijak tihi ubica Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Feb 13, 2006 4:39 pm
    ----
Amonijak u akvarijumu je u vodenom rastvoru u stalnoj ravnotezi izmedju molekulskog oblika (NH3) i amonijum jona (NH4+), zavisno od parametara vode. Sustina je u tome da je u kiseloj sredini (pri nizem pH u akvarijumu) vecina amonijaka u obliku amonijum jona NH4+, pa je iz tog razloga "manji" stetan uticaj na zdravlje riba. Sa porastom pH akvarijumske vode raste i koncentracija amonijaka a smanjenje Amonijum jona u rastvoru. Upravo iz tog razloga postoji tabela koja pokazuje razlicite koncentracije amonijaka u vodi koje se pri datim vrednostima mogu tolerisati (u zavisnosti od pH i temperature vode).

Ipak, amonijum jon iako je manje stetan od amonijaka rastvorenog u vodi, pretstavlja tempiranu bombu koja pri malim promenama fizicko hemijskih parametara vode lako moze eksplodirati i delovati pogubno po akvarijumske stanovnike. S obzirom na lak i veoma brz prelaz iz jednog u drugi oblik, nevazno je da li je testiranjem detektovan amonijum jon ili amonijak.

FIKUS

#19: Re: Amonijak tihi ubica Autor: PedjaKLokacija: Niš PošaljiPoslato: Pon Okt 15, 2007 4:14 am
    ----
Samo kratak komentar. Izdvojite poruku u novu temu ako smatrate da je preveliki offtopic.

Prva Fikusova poruka u ovoj temi, stavka 1:

Fikus citat:
Takodje mislim da i ako je bilje prethodilo unosenju riba u AQ, kod novoformiranog akvarijuma u prvih nekoliko meseci ne bi trebalo zapocinjati sa dodavanjem CO2 u cilju prihrane AQ bilja upravo zbog sto bolje oksigenacije vode.

Moja saznanja su da koncentracija CO2 u vodi ne zavisi od koncentracije kiseonika. Stoga gornji savet i nije najtačniji (bar iz razloga koji je naveden).

#20: Re: Amonijak tihi ubica Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Okt 15, 2007 11:10 am
    ----
Pedja,

Kad se odredjena stvar izvadi iz konteksta, moze se tumaciti na gomilu razlicitih nacina. Iz tog razloga cu pokusati malo da pojasnim razloge za misljenje koje sam izneo.

Ja nisam pominjao koncentracije CO2 i O2 u vodi generalno nego iskljucivo u novoformiranom akvarijumu, koji je jos nedovoljno izcikliran a samim tim i veoma nestabilan. U tom smislu nema potrebe a i ne vidim razlog da se ceo sistem jos dodatno "opterecuje" sa dodavanjem CO2 i dalje njegovim uticajem na gomilu drugih parametara.

Sasvim je dovoljno to sto se prilikom oksidacije Amonijaka od strane aerobnih bakterija zaduzenih za bio-filtraciju dobija izvor H+ jona. Reakcija je sledeca: 2NH3 + 3O2 = 2NO2 + H+ + 2H2O i to je jedan od mehanizama koji utice na pH akvarijumske vode.

Takodje i same biljke u procesu fotosinteze uticu na dnevne oscilacije pH pa zaista ne vidim razlog zasto bi odmah opteretio ceo sistem i sa dodavanjem CO2. Reakcija: CO2(iz biljkaka) + H2O = H2CO3 = HCO3- + H+

Konacno, iako koncentracija CO2 ne utice direktno na koncentracije O2 u vodi, aeracija bilo preko spray-bara bilo pomocu difuzora na pumpi povecava kontaktnu povrsinu vodene i gasne faze pa samim tim omogucava bolju razmenu gasova, sto sam i preporucio kao nacin za oksigenaciju akvarijumske vode. Aeracija i bilo kakva agitacija povrsine akvarijuma se ne preporucuje samo kod biljnih akvarijuma bogatih sa CO2 (koncentracije 40mg/l i vise) jer je kontraproduktivna,ali sve to nema nikakve veze sa novoformiranim akvarijumima cija je stabilnost na staklenim nogama a to su oni o kojima sam iskljucivo govorio.

FIKUS

#21: Re: Amonijak tihi ubica Autor: PedjaKLokacija: Niš PošaljiPoslato: Sre Okt 17, 2007 12:21 am
    ----
Sada te kapiram. Iz prve poruke sam te shvatio da si rekao suprotno ovom:

Fikus citat:
...iako koncentracija CO2 ne utice direktno na koncentracije O2 u vodi...

----

Hemija mi nije jača strana pa mi sledeće mi nije jasno:

FIKUS citat:
prilikom oksidacije Amonijaka ... dobija izvor H+ jona. ... i to je jedan od mehanizama koji utice na pH akvarijumske vode.

Prilikom razgradnje amonijaka povećava se broj H+ jona i stoga PH opada.

Octopus citat:
Dospevši u vodu, rastvoreni amonijak brzo reaguje dajući amonijum jone (NH4) i jone hidroksilne (OH) grupe.

Prilikom "reagovanja" amonijaka povećava se broj OH- jona i stoga PH raste.


1. Jesu li OH joni (koje Octa pominje) ti od kojih zavisi PH?

Na kraju svega, kada se sve sabere i oduzme, da li PH raste, opada, ostaje na istom nivou?

PS: Prilikom čitanja ove teme nije loše podsetiti se
ovog teksta

#22: Re: Amonijak tihi ubica Autor: GoblinLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sre Okt 17, 2007 12:06 pm
    ----
Reakcija o kojoj govori Fikus i reakcija koju pominje Oktopus su dve različite reakcije.

Fikusova reakcija je,kao što je i sam napisao,oksidacija NH3 od strane aerobnih bakterija i kao što je prikazano u reakciji,dolazi do oslobadjanja H+ jona koji utiče na povećanje koncentracija H+ jona u akvarijumskoj vodi,tj. na smanjenja pH.

Octopusova reakcija je reakcija rastvaranja amonijaka u vodi.Amonijak je,da ne ulazim detaljnije u objašnjavanje kako i zašto,baza odnosno,po definiciji,ima sposobnost da privuče pozitivan H+ jon.Prilikom ove reakcije,kao što je Octopus i napisao, dolazi do stvaranja amonijum-jona i hidroksilne grupe.

Reakcija:

NH3 + H2O <=> NH4OH
NH4OH <=> NH4+ + OH-

E sad,da li se prilikom ovih procesa povećava ili smanjuje pH u aq?

Zavisi!

U akvarijumu koji je već dugo u funkciji bez velikih i naglih oscilacija po pitanju parametara vode,dešava se mnoštvo bioloških,hemijskih i fizioloških procesa,za čije objašnjavanje bi morali da izadjemo daleko van okvira akvaristike,koji sve te sitne promene drže u ravnoteži,zato se takvi akvarijumi i nazivaju stabilni.

#23: Re: Amonijak tihi ubica Autor: dvladadLokacija: Bor PošaljiPoslato: Uto Okt 30, 2007 11:38 am
    ----
Saznao sam od nekih ovde hemicara da so smanjuje koncetraciju amonijaka u vodi. Da prihvatimo da je to tacno, koliko mozemo zasoliti slatkovodni akv. a da ne smeta stanovnicima to nisu mogli da mi odgovore.
Znam da ovo nije ta tema(salinitet vode)ali dali neko zna da mi kaze koja je najoptimalniji salinitet vode i dali je to dobro za ribice i biljke.

#24: Re: Amonijak tihi ubica Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Okt 30, 2007 12:42 pm
    ----
Da je dobro soliti slatkovodne akvarijume, reke bi bile slane. Imas temu u arhivi clanaka www.akvaristikayu.com/...mp;thold=0

Problem sa amonijakom se dugorocno resava prilikom filtracije a kod iznenadnih naglih skokova, najbolje su obimnije zamene vode.

FIKUS

#25: Re: Amonijak tihi ubica Autor: mamaLokacija: pancevo PošaljiPoslato: Sub Dec 01, 2007 12:47 pm
    ----
Dragi prijatelji...
Menjam vodu 1/3 na 7 dana,
Neke biljke mi opstaju i mnoze se,a neke manje...Mislim i da mi je svetlo nesto jace.
OK.
Da li je promena filtera(sundjera) preporucljiva i koliko mu treba vremena da kolonizuje bakterije?
Da li da kupim vec gotove granule sa bakterijama?
Voda ne smrdi jedino sto mi ne ide bas,ciscenje dna(sljunak)
AQ ima 30l,i filter je onaj manji potapajuci sa mlaznicom.
Ne znam koji su parametri u vodi zastupljeni jer nisam jos to merila.
Zanima me i koliko,kad i kako se ubacuje CO2?

Prilicno mi je jasno ovo hemijsko objasnjenje,ali sta prakticno uraditi i raditi da se odrzi povoljna stabilnost hemijskih vrednosti u AQ.
Da li je promena vode dovoljna ili treba jos kojesta,s obzirom da AQ nije velik i da nema puno ribica.
2 Gupike
2 Corydorasa
2 Ancitrusa
Jos treba da im dodam muzjaka jer sam imala taj peh da je mladi uginuo i jos 3 mlade gupike.
To je pitanje.
Sta prakticno?
I ako bi organizovala veci AQ da li da sipam vodu iz ovog i da postepeno dodajem jos.
Postoji mogucnost da ovaj manji menjam za veci pa bi tu selidbu morala na licu mesta da napravim?
Shocked

#26: Re: Amonijak tihi ubica Autor: milutinmarjanovicLokacija: beorad PošaljiPoslato: Uto Maj 06, 2008 1:17 pm
    ----
Zeleo bih da postavim jedno pitanje a niste to pomenuli u gore navedenom.
Ako se ribica razboli od amonijaka i krenu da se desavaju svi navedeni simptomi da li se tako razbolela ribica moze izleciti ili cemo smanjivanjem koncentracije amonijaka samo zastiti zdrave ribe od uginuca a bolesne ce crci?

#27: Re: Amonijak tihi ubica Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Maj 06, 2008 11:32 pm
    ----
Pitanje je dosta jednostavno ali odgovor zahteva dosta opsirno pisanje i pojasnjenje nekih stvari. Ipak, pokusacu da budem sto koncizniji:

a) Amonijak i u malim koncentracijama je vrlo toksican po ribe tako da tu lecenja u pravom smislu te reci ni nema.
b) Amonijak se ne javlja od jednom u iscikliranim akvarijumima vec je prisutan i merljiv samo ili u nedovoljno izcikliranim akvarijumima ili u onim sa losom filtracijom, slabom higijenom, prenaseljenim ribama, zapustenim po pitanju redovnih zamena vode, neadekvatnom podlogom, sa gomilom organskog otpada, itd... jednom recju kod onih koji se ne odrzavaju ispravno.
c) Amonijak se pouzdano moze detektovati samo testovima. Sve ostalo se zasniva na zakljuccima iskustveno posmatranjem vode, blagim mirisom vode, penusanjem povrsine ili ponasanjem riba koje su izlozene stresu.
d) Zamene vode su neophodna stvar nebitno da li u vodi ima amonijaka ili ne.
e) Pojacana filtracija i aeracija ne smetaju, pogotovo kad se mora reagovati brzo pri cemu nemamo dovoljno vremena da pripremimo novu vodu prilikom neophodnih hitnih zamena.
f) Kao i kad si u zagusljivoj prostoriji punoj raznih isparenja pa ti prija da otvoris prozor ne bi li usao cist vazduh, tako je i ribama neophodna sveza voda u kojoj nema prisustva krajnjih produkata organskog raspada (ovde ne mislim samo na amonijak)
g) Kad se primete prvi simptomi trovanja Amonijakom, to je znak da akvarijum u duzem vremenskom roku ne radi kako bi trebalo i da negde debelo skripi po pitanju odrzavanja, filtracije, podloge, itd... Ovo se najcesce javlja prilikom pranja filtera, zamene filtera ili filter mase.

Zamene vode se jedina mogucnost da se ekspresno smanje fatalne koncentracije ovog jedinjenja u vodi a kada se problem resi urgentno trebalo bi se pozabaviti razlozima zasto je uopste doslo do prisustva Amonijaka u vodi i njime izazvanim trovanjem riba...


Pozdrav,



FIKUS

#28: Re: Amonijak tihi ubica Autor: panpaleogloditLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pet Dec 05, 2008 7:13 pm
    ----
Mrvica citat:

Jedan od načina prepoznavanja prisustva Amonijaka je neprijatan miris koji dopire iz našeg akvarijuma i na samoj površini vode se stavara pena, ribe menjaju ponašanje, gube boju i na kraju umiru bez nekih vidljivih znakova bolesti na sebi.

Nadam se da ne smeta sto pokrecem staru temu. Stvarno ste je precesljali jako temeljno .
Ja bih samo pitao u vezi ove pene jer nemam testove za amonijak mada su mi nitriti neprimetni a nitrati izmedju 20 i 30ppm.


Meni se pojavljuju krupniji mehurovi povremeno na povrsini vode.Aeracija je jaka pa sam mislio da je od toga. Sad sam u dilemi jer sam koristio FMC protiv icha u nedostatku cistog M-plavog.

Pitanje 1: Da li bi to mogao biti znak prisustva amonijaka. Ne govorim o peni koja stoji stalno na vodi nego o tim mehurovima koji posle nekoliko sekundi pucaju i nema ih mnogo a precnika su od 5-10mm. Oni se ne pojavljuju stalno i deluju nekako kao oni od deterdzenta.Miris je onako kao na zemlju ili humus. Blag i ne mogu ga okarakterisati neprijatnim ali nije kao cista voda.U podlozi ima samo tetrina zemlja i porozni sljunak Aqualite.

Pitanje2:Da li sam totalno unistio filter tim tretmanom sa FMC(3+1=4 dana). Da li u takvom filteru kolonije bakterija mogu uspesno da se obnove dodavanjem kapsule bakerija ili je potrebno menjati bio kuglice?

Pitanje 3: Da li je dovoljno merenje NO2 i NO3 kao indikacija iskljucivanja mogucnosti prisustva opasnih kolicina amonijaka.

#29: Re: Amonijak tihi ubica Autor: GoblinLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Dec 07, 2008 12:10 am
    ----
Prvo pitanje ne bih komentarisao,jer bi moj odgovor bio: "može,ali ne mora da znači",što tebi, priznaćeš, nije od ama baš nikakve koristi.

Što se drugog pitanja tiče...

Baš si se zeznuo! Ukrasni aq se nikada, ali NIKADA ne tretira bilo kakvim medikamentima. Bolesne ribe se odvajaju u karntinski aq i tu se pristupa procesu lečenja. U koliko je situacija takva da se i ukrasni aq mora tretirati, moj najiskreniji savet je da se ceo aq rasformira, baci filter masa i počne sve iz početka.

Da li si totalno uništio kaloniju ne mogu sa sigurnošću tvrditi, ali je sigurno da si je i te kako desetkovao.

Nisi precizirao da li je u tretiranom aq bilo panjeva i podloge, ali ako ih je bilo, moj drugarski savet je da sve to izvadiš i doooobro ispereš, stavi novu filter masu i sve iz početka.

Оdgovor na treće pitanje je: Optimalne koncentracije NO2- i NO3- jona ne isključuju visoke koncentracije NH3/NH4+ jona!

Jednostavno, to su potpuno drugačije vrste jona i za odredjivanje njihovih koncentracija u aq vodi su potrebni različiti testovi. Moj savet je da, ako već sumnjaš da je koncentracija NH3/NH4+ jona visoka, uradi merenje odgovarajućim testovima i mirnije ćeš spavati. Wink

#30: Re: Amonijak tihi ubica Autor: nasdvojeLokacija: Arandjelovac PošaljiPoslato: Ned Jul 25, 2010 4:59 pm
    ----
Je li uredu u slojevima filtera u isto vreme pored sundjera i vate u isto vreme drzati fiber vlakna (iz trgovine naravo) keramicke perlice i aktivni ugalj? Treba li da odstranim sloj sa aktivnim ugljem za neko vreme da nebi slucajno usporio razvoj bakterija u perlicama? Aq je od nekih 100l samogradnja, oformljen pre nekoliko dana, voda tretirana sa sredstvom za neutralizaciju hlora odstranjivanje teskih metala sa primesom aloe vere za negu krljusti. Nisam siguran u tacne nazive bilja (neke znam ali po sudu prodavca u lokalnom zoo shopu, javanska mahovima oko 10cm kugla,dva veca bokora zita, dva limuna duzine oko 45cm,oko 5 bokora amazonki jos par bokora za koje neznam naziv i "hrast" na povrsini u vecoj kolicini) podloga je od kvarcnog peska sa jako malo krupnoh kamenja i to na manjoj gomili. Rasprshivac u suprotnom uglu od cevi koja vodi u filter. Akvarijum trenutno naseljavaju 5 guppy-a, 5 molly-a, dva skalara, jedan kryptopterus bicirrhis, jedan plecostomus i dva amazonska puza ili jabucara. Ribice deluju srecne i zivahne sem guppy muzjaka koji iz nekog razloga vecinu vremena provode pri povrsini, silaze samo kada jedu. Voda nije bas kristalno cista, ali nije ni muljava vec je rekao bih jako blago "zamagljena" zasta takodje neznam razlog, ali verujem da ce se to vec izfiltrirati.

#31: Re: Amonijak tihi ubica Autor: krckoLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Ned Jul 25, 2010 5:27 pm
    ----
Dobrodošli Vas dvoje, Biljo i Bobane. Pitanja su o filtraciji i medijima, nisu baš u vezi amonijaka, pa im sleduje neki drugi podforum ili otvaranje nove teme. Da ne biste puno lutali po Forumu i ponavljali pitanja jedan maleni vodič za svašta-ponešto imate OVDE . Srećno i pozdrav



-> Fizičko hemijske osobine vode

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1