Epalzeorhynchus bicolor
-> Slatkovodne tropske akvarijumske ribe

#1: Epalzeorhynchus bicolor Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Sre Dec 26, 2007 12:40 pm
    ----
Buca se potrudio da vam još malo pribži ovu vrstu.
Tekst je postavljen u sekcije-deo slatkovodne ribe. Možete ga pogledati OVDE a svoja zapažanja u vezi sa pomenutom vrstom izneti u ovoj temi.

#2: Re: Epalzeorhynchus bicolor Autor: SnikSLokacija: Aleksinac PošaljiPoslato: Sre Dec 26, 2007 10:09 pm
    ----
Vrlo lose iskustvo sam imao sa bicolorom samo je on za razliku ovog sa slike imao i ledjno i oba bocna peraja crvene boje.Sve je lepo bilo dok nije narastao 10 tak cm i poceo da juri sve sto mu se priblizi.
Sa Aymonieri je bio kao u ultimate fight i na kraju je zavrsio van aq a sve ribice happy Razz Very Happy Razz i ja zajedno sa njima.
Pozz

#3: Re: Epalzeorhynchus bicolor Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sre Dec 26, 2007 10:45 pm
    ----
Sniks, ta riba o kojoj govoris nije E. bicolor nego Epalzeorhynchus frenatus.

Pozdrav,
FIKUS

#4: Re: Epalzeorhynchus bicolor Autor: SnikSLokacija: Aleksinac PošaljiPoslato: Sre Dec 26, 2007 11:26 pm
    ----
Sorry meni su tako rekli u shop ocigledno da i prodavac pravi greske.
Sorry Wink

#5: Re: Epalzeorhynchus bicolor Autor: klooLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Uto Dec 09, 2008 12:26 am
    ----
Mogu da potvrdim slicnu pricu kao SnikS.

U mom slucaju potpuno sam siguran da se nije radilo o Epalzeorhynchus frenatus (Labeo) nego cini mi se bas o Epalzeorhynchus bicolor, (narocito zbog bele tackice na vrhu ledjnog peraja)...

Mozda cu da budem i malo preopsiran ali nije zgorega, ono sto se dogodilo u mom AQ je na granici "verovali-ili-ne"
Poenta price bice: dobro razmislite da li vam ova riba stvarno treba u AQ!

Elem, pre godinu dana sam (konacno) ponovo oformio akvarijum posle cca 5 godina, i vratio se akvaristici Wink 120x65x45
To je bila kombinacija svega i svacega, sa svih strana, ali ne marim, uzeleo sam se AQ i sto da ne Wink

I negde letos dobijem od prijatelja pomenutog bikolora, oko 10cm, u paketu sa dva lepa velika crna skalara, botiu macracanthus, i jos dve botie (ne znam tacan naziv, one kao leopard, lici jako na Botia almorhae). Sve lepe, odrasle ribe, zdrave, stare oko 3-4 godine. Razlog nije bio da mi ih uvali, nego je razlog bio selidba, i pucanje AQ. I tako sam dobio stvarno lepe primerke gore pomenutih, ali....
U roku od par edelja poceo je pomor mojih riba. Posto sam bas u to vreme bio dosta bio uposlen i odsutan i nisam mnogo obracao paznju na desavanja u AQ moja ad-hoc observacija je bila da su sve ribe u gornjem delu AQ i da su im peraja u ocajom stanju, da fali poneka krljust, i najvaznije, poneka ribica.
I tako, posto je ovo moje prvo iskustvo sa fontanskom pumpom, a bilo je leto i vruce, ja nadjem krivca u nedostatku O2 kupim dodatnu membransku pumpu i montiram rasprsivac...
Onda opet odem na sluzbeni put 2 nedelje, vratim se i zateknem AQ bez ijedne Moli (a bilo ih je 15ak), bez ijednog trihogastera leri (6 kom), nema klovn botije, nema skalara slajera (6), itd...
Nadjem samo vidljive ostatke jednog od dva pomenuta velika skalara i iskidano truplo plecostomusa, starog bar 10 godina, i dugog bar 25cm!!!
Jedino zivi preostali, pored bikolora: dva koridorasa, ancistrus, amoinier i (kasnije se ispostavilo)jedna 'leopard' botija!!!
Ancistrus isto old-timer, mozda oko 10ak godina i u punoj snazi sa svojih 15cm. A na telu zive rane!!!.
Pomislio sam da je neka bolestura uletela u AQ, zajedno sa pridoslim ribama od prijatelja, posto nisam primetio neku preteranu agrsivnost kod bilo koje ribe ali (i uskoro zavrsavam): noc i ja cujem frku u AQ,povremene udarce ribe u staklo. Upalim svetlo: nista...I onda sam resio da osmatram pod slabim osverljenjem sobne lampe. Da sam mogao da snimam, bilo bi za 'Discovery': bikolor se polako primice Ancistrusu, kao da mu se prikrada, onda na 5-6cm od njega se zalece i kao da ga grize!!! Ne brani teritoriju od uljeza, nego podmuklo napada!!
Paaa po..iz..eo sam, doslo mi je u trenutku da ga golim ruaka izvadim i bacim u WC solju!!!

...umesto toga je sutradan zavrsio u jednoj AQ radnji u Novom Sadu gde sam im rekao sta je uradio i dao im ga da ga poklone bilo kome, (i naravno da napomenu za sta je sposoban taj tihi ubica)

I epilog svega:ovaj stvor je uspeo da mi pobije kompletan AQ za oko mesec dana (i Ancistrus je na kraju podlegao)
Narociti mi je zao ova dva old-tjamer algara, posto su mi bili drage uspomene iz ranijih perioda bavljenja akvaristikom.

Naravno, krivica je moja, jer sam ubacio ribe sa kojima nisam imao nikakvog iskustva, i ostavio AQ da samuje jako dugo, ali....

Surfao sam po netu, ali nisam nasao opisano slicno ponasanje...
Mozda i nije uobicajeno za ovu vrstu, mozda je hemizam vde uticao na njeno ponasane,mozda promena ambijenta i 'zauzimanje' nove teritorije,.. Ne znam,... ali znam da sigurno nece vise nikad ni blizu mog AQ!

#6: Re: Epalzeorhynchus bicolor Autor: panpaleogloditLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Dec 09, 2008 5:51 am
    ----
Citajuci temu hteo bih da kazem da imam frenatusa koji je veci od 10cm i stvarno ne dira ni skalare ni modeste ni macracanthe.Ponasa se kao turista.

Mozda cete reci da sam promasio temu ali nisam.Hocu da vas pitam koliko se stvarno razlikuju Bicolor i Frenatus po agresivnosti s obzirom da su bliski srodnici Question
A drugo pitanje je de li sve to zavisi i od konkrete "riblje indivdue" tj da li je to pitanje srece na kakvu cemo ribu naleteti bilo da se odnosi na Bicolora ili Frenatusa Question

#7: Re: Epalzeorhynchus bicolor Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Uto Dec 09, 2008 9:29 am
    ----
Razlikuju se dosta i Frenatus je na glasu kao miroljubiviji. U principu razlikuju se po ponašanju od akvarijuma do akvarijuma od ribe do ribe i sami bikolori. Vidjao sam mnogo akvarijuma u kojima su bikolori bili u zajednici sa dosta riba i nisu pravili neke vanredne probleme. Takodje sam čuo za izvesne priče poput ove koju je izložio kloo. U ovom slučaju čudno mi je sledeće. Kloo, kažeš da je sa bikolorom stigao odredjen broj riba i da su iste ubijene od strane bikolora . Takodje kažeš da su sve one bile u zajednici sa okrivljenim bikolorom dugo vremena kod predhodnog vlasnika. Zašto ih on onda nije ubio kod njega. Neke kockice mi se tu malo ne slažu.

Ja iskreno sumnjam da je jedini razlog pomora tvojih riba samo bikolor. U prilog ovoj sumnji ide i činjenica da ti nisi bio baš pored akvarijuma kada se sve to dešavalo da bi bio potpuno siguran da je u pitanju bikolor. Žive rane koje pominješ mogu biti i posledica pojedinih bolesti... No sada je sve gotovo i mi samo možemo nagadjati a sumnjam da ćemo ikada biti baš sasvim sigurni.

#8: Re: Epalzeorhynchus bicolor Autor: klooLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Uto Dec 09, 2008 1:02 pm
    ----
Da i meni je sve bilo jako cudno, ali sudeci po onome sto sam video ja jos uvek optuzujem bikolora. U prethodnom AQ su ribe zivele skladno, kasnije sam pricao sa prijateljem i pokusavali da objasnimo sta se desilo, ali nismo nasli objasnjenje...
Pored ovih riba tamo je bilo dosta barbusa conchonius 'slajera' koji su ziveli bar godinu zajedno, i AQ je pribliznih dimenzija, i bilje je manje-vise slicno...
Prvo mi je bilo cudno sto ova riba ima blede/bele zavrsetke peraja, pa sam pomislio da je trpi posledice selidbe, ali sam surfao i nasao da je to OK. Na dosta slika na netu su bas ovakvi, sa belicastim zavrsetcima peraja, pa sam bar siguran da se radilo o Epalzeorhynchus bicolor.
Sto se tice potencijalne bolesti, nisam bas siguran. Cudno mi je sto se sve odigralo tako brzo, a neka nova epidemija se nije ponovila. Barbusi jos zivi i zdravi kod drugog prijatelja. A svoj AQ sam naselio sa novim ribicama bez ikakve dezinfekcije i ciscenja, samo sam ubacio nove ribe unutra po pricipu 'sta-im-bog-da'. Bile su jeftine ribe, dosta male, nesto skalra, zivorotki, i nekoliko zlatnih... manje-vise, ono sto sam nasao u prvoj radnji, posto nisam jos bio nacisto da mi se nije uvukla neka bolest, ili hemija nije bila dobra,...
Ove nove ribe su zdrave, i sa neoliko (ocekivanih) gubitaka zive su i rastu.

Na netu je opisuju kao uglavnom OK ribu, mada istina, nasao sam da sa godinama ovi bikolori mogu postati agresivni prema svima ostalim ribama.Posto je i prijatelj dobio vec veliku ribu, nisam siguran o starosti pomenutog bikolora... mozda?

No svakako, ne tvrdim da je ovo uobicajeno ponasanje, nego samo da postoji nesto u njenom ponasanju sto jos nije opisano, mozda vezano za mrest, ili teritoriju, ili, bog-ce-ga-znati, a sto se probudilo sa selidbom u moj AQ, posto je promena temperamenta ocigledno nastupila sa seidbom u novo okruzenje.

#9: Re: Epalzeorhynchus bicolor Autor: krckoLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Uto Dec 09, 2008 1:17 pm
    ----
U prvobitnoj varijanti akvarijuma koji je nasleđen ( ostao kod mene) uz tri plava tirkiza , velikog pleca , paleatuse , zatekao se i jedan bikolor . U akvarijum su stigle još dve Crombotie macracantus , malene . Bikolor je nakon nekoliko dana izvršio samoubistvo , iskakanjem iz akvarijuma .
Nije maltretirao nikoga , niti je on bio maltretiran . Totalno suprotno dešavanje , a objašnjenje nisam pronašao . Pozdrav



-> Slatkovodne tropske akvarijumske ribe

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1