Limun
-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

#1: Limun Autor: DjordjoLokacija: Nis PošaljiPoslato: Pon Apr 18, 2005 3:46 am
    ----
Ova biljka je i pre sadjenja imala male izdanke ali sada pusta bele koncice iz stabiljke i na visim i nizim delovima(kao korenje).....pa me zanima da li to znaci da se adaptirala ili ne moze da dise usled guste podloge?

#2: Re: Limun Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Pon Apr 18, 2005 9:27 am
    ----
Djordjo ovo je normalna pojava. Ova biljka vremenom na svakom članku može pustiti korenčiće. Ta osobina je u osnovi mogućnosti vegetativnog razmnožavanja limuna.(odsecanjem reznica ili zalamanjem novih izdanaka koji nastaju u pazuhu lista.)

#3: Re: Limun Autor: FlojdLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Pon Apr 18, 2005 6:02 pm
    ----
"-Ono sto ti zoves limunom je verovatno neka Hygrophila ili Nomaphila a one su poreklom iz voda Azije "

#4: Re: Limun Autor: NenadLokacija: Gostivar, Makedonija PošaljiPoslato: Čet Apr 21, 2005 1:26 am
    ----
Hygrophylla corybbosa, ako je onaj sa sirokim listovima. To korenje sa stabla moze dostici zavidnu debljinu.

#5: Re: Limun Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Čet Apr 21, 2005 1:44 am
    ----
Nenade mala ispravka .... Hygrophila corymbosa Wink

#6: Re: Limun Autor: GoblinLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Jul 24, 2005 2:16 pm
    ----
Imam jedno pitanje u vezi ove biljke.Kod mene je toliko potrasla da je izasla iz vode i pritiska poklopac aq i pocela je da se krvi.E sad,na njoj nema ovih korencica o kojima Djordjo pise.Sta sad da radim?Da li da secnem biljku(posto jedna polovina stabla nema listove),pa ponovo zasadim,ili da secnem biljku nesto malo ispod povrsine vode,a onaj kraj koji je bio izvan negde zasadim???

#7: Re: Limun Autor: FlojdLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Ned Jul 24, 2005 6:12 pm
    ----
Vidi ovako, ja sam u pocetku sekao malo ispod povrsine vode, a nakon toga me je drug posavetovao da je secem iz korena, znaci od dole, pa posto kod mene ide ko luda, primila se svaki put, tako da sad imam jedan prelepi zbunic.
Mislim da je pametnije da je seces od dole pa svaki put ponovo sadis, jer ce tad ici i u sirinu na neki nacin.

#8: Re: Limun Autor: Mirka PošaljiPoslato: Pon Jul 25, 2005 12:11 am
    ----
Pre nekoliko dana isekla sam limun ali 5-6 listova ispod povrsine vode (bio je isterao iznad povrsine i stigao do poklopca. Svi listovi su na mestu, gledano od podloge, a tih korencica koje spominjete nema. Jos nije pokazao kako ce da se razvija dalje. Interesuje me da li nove izdanke iz pazuha starih listova treba obavezno zalamati, i da li oni mogu da pokvare formu biljke ili imati neki drugi uticaj na njeno formiranje?

#9: Re: Limun Autor: krckoLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Pon Jul 25, 2005 2:17 pm
    ----
Nove izdanke do sada nisam odsecao-zalamao,rastu zajedno sa osnovnom stabljikom i ne primecujem da ima problema.
Sekao sam samo ono sto je izaslo van vode i to na pola.
Na vrhu isecene biljke mi takodje krece novi izdanak.Pozdrav

#10: Re: Limun Autor: Mirka PošaljiPoslato: Pon Jul 25, 2005 11:49 pm
    ----
Posle odsecanja vrha pojavi se jedan korencic i spustio do podloge. Pre odsecanja nije ga bilo. Mozda je u vezi odstranjivanja vrha????

#11: Re: Limun Autor: DRAGANLokacija: BEOGRAD PošaljiPoslato: Čet Apr 20, 2006 9:41 pm
    ----
Mislim da nece skoditi to sto cu obnoviti temu o Hygrophila corymbosa i neka moja zapazanja o njoj.Biljka je konkretno poreklom iz jugoistocne Azije a velicina joj je povezana sa osvetljenjem i takodje velicinom akvarijuma.Ph vrednost vode u kojoj se razvija krece se od 5-8 a temperatura od 24-29.Po mojim dosadasnjim zapazanjima najbrze se razvija pri temperaturi od 27 stepeni ( zlatna sredina ).Pozeljno je odstranjivati pelcere koi se pojavljuju na clancima biljke i to onda kada se formira 4-6 listova,a samim tim obezbedjujemo brzi razvoj i maticne biljke i pelcera.Jako brzo pusta koren koji je neverovatno jak i razgranat tako da nije problem presaditi pelcere.Biljka voli jace osvetljenje i tada su listovi mnogo krupniji 5-7 cm duzine.Desilo mi se samo jednom da mi je biljka cvetala i to tek onda kada je izasla iz vode stim sto se neverovatno promenila boja listova koja je presla u neku tamniju crvenkastu nijansu.Cvet je jako sitan.Odgovara joj glina u podlozi pa cak i treset. Tecno djubrivo daje odlicne rezultate.Sto se tice nekih cudnih desavanja kod mene su se javile dve stvari,prva su rupice na listovima i to zbog nedostatka kalijuma ( utvrdjeno posle tri meseca ) i drugi problem su Ancistrusi koji obozavaju mlade listove biljke, ali se to da resiti sa salaticom,spanacem,...Interesuje me da li je jos nekome cvetala ova biljka i da li je ovekovecio taj trenutak,posto ja nisam
Crying or Very sad

#12: Re: Limun Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Čet Apr 20, 2006 11:26 pm
    ----
Meni je cvetala više puta. Uvek cveta van vode. Ovog leta spremam jedan veliki hidroponic pa ćemo imati i slike cvetova.

#13: Re: Limun Autor: krckoLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Čet Apr 20, 2006 11:26 pm
    ----
Situacija kod mene sa ovom biljkom je da su listovi matice 15-20cm duzine i sirine 5-6cm, u oba akvarijuma. Temperature vode su razlicite 25 i 29 stepeni. Sto se pleca tice u jednom aq. ne ostecuju je, a takodje ni ancitrus u drugom. Listovi blize svetlu imaju tu crvenkastu boju. nazalost, nije cvetala.
Pozdrav

#14: Re: Limun Autor: MrvicaLokacija: Beograd, Srbija PošaljiPoslato: Čet Apr 20, 2006 11:54 pm
    ----
Pelcere i ne moraš da odstranjuješ posebno, već se biljka može preseći na tom delu gde izbijaju pelceri i nastaviće dalje sa rastom. Poznato je da ova biljka veoma lako izlazi i izvan vode gde cveta, ali veliki broj akvarista ima poklopce na svojim akvarijumima i taj rast je ograničen, a samim tim i cvetanje, jer cveta samo van vode. Lično kod mene nikad nije cvetala iz razloga da je redovno kratim kako ne bi izlazila izvan površine i dodirivala neonke.
Ova biljka ako nema dovoljno hranjivih materija u podlozi (a zna da razvije jak korenov sistem), pušta i bočne korenčiće iznad podloge.
U zavisnosti od količine svetla zavisi i njena boja koja se kreće od svetlije zelene kada je slabije svetlo, do rdjavo crvene kada je jako svetlo. još samo slike kako izgleda kada se vrh preseče i nastave izdanci kao i kako izgleda sa puštenim korenjem u slučaju slabije podloge.



-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1