Filtriranje u biljnom akvarijumu
Idi na stranu: Prethodna  1, 2  :| |:
-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

#16: Re: Filtriranje u biljnom akvarijumu Autor: biobiofizicarLokacija: beograd PošaljiPoslato: Uto Maj 05, 2009 10:44 pm
    ----
visnja citat:
Već danima se zaričem da ću zapisati ime pisca iz stranog časopisa koja me zbunila u članku tvrdeći da biljke i bakterije konzumiraju istu hranu. Radi se o ženskoj osobi (Aleina-otprilke tako nekako).
mozda si mislio na gospu imena: Diana Walstad i njene teorije da mnoge vise biljke (kao npr Elodea) vise vole da apsorbuju azot u formi amoniuma nego nitrata.
Neznam sta reci pametno na tu temu - jos uvek varim i prikupljam informacije, ali mislim da prekomerna biofiltracija ipak nije razlog pada prirasta u tvom aq.

Ajd i ostali akva bastovani prikljucite se diskusiji.
Na netu stvarno ima misljenja od:
"biofiltracija apsolutno potrebna u biljnom aq"
do:
"apsolutno nepotrebna i da biljke i bakterije iz zemljanog supstrata odradjuju sav posao, a potrebna je jedino cirkulacija vode".

Ma da nigde nisam naisao na Visnjinu dilemu da postoji prekomerna biofiltracija i da ona moze biti i stetna.
Dilema je na relaciji: korisno - nekorisno (i samim tim nepotrebno)
a ne na relaciji: korisno-stetno....

#17: Re: Filtriranje u biljnom akvarijumu Autor: motoLokacija: Žiri, Slovenija PošaljiPoslato: Uto Maj 05, 2009 10:51 pm
    ----
Filter ne moze da steti biljkama iako ima enormnu kolicinu filter mase. Bakterija ima samo toliko koliko imaju one hrane. Ako je malo otpada je malo NH4 koji je hrana bakterijama i zato bice malo bakterija. Znaci mozes imati filter sa vise kg filter mase ali bakterija ce biti samo toliko koliko je potrebno.
Veci problem zna bit premali filter jer nema mesta za bakterije u slucaju mnogo hrane.
Mozda si citao o tome da je i NH4 hrana biljkama... I jeste ali je u isto vreme i stetliv ribama zato i imamo filtere u kojima se desava biolosko filtriranje. Sistem bi morao da bude u potpunom balansu i tada bi mogao aq da funkcionise i bez filtera. Ali jer to nije lako postici tu su nam u veliku pomoc filteri.

#18: Re: Filtriranje u biljnom akvarijumu Autor: biobiofizicarLokacija: beograd PošaljiPoslato: Sre Maj 06, 2009 6:59 am
    ----
Moto samo da malo usmerim tvoja razmisljanja:

Pitanje je o biofiltraciji u iskljucivo biljnim akvarijumima (bez riba)

#19: Re: Filtriranje u biljnom akvarijumu Autor: visnjaLokacija: kraljevo PošaljiPoslato: Sre Maj 06, 2009 7:40 am
    ----
Njazad sam sebe primorao da nađem članak o čemu sam imao dilemu. Radi se Alesia Benedict i njenim prevedenim člancima iz FAMA (Freshwster and MArine Aquvqrijum magazine) . U članku "Dozirati ili ne dozirati" piše:(valjda ne kršim pravila foruma)
"mislim da je nepotrebno napomenuti da u filterima mojih akvarijuma sa biljem, nema ni aktivnog uglja ili ugljenika, podloga za eliminaciju amonijka ili fosfata, niti ičeg sličnog. Ipak zadržala sam sunđere u filterima, zbog velikog broja različitih biljakau mojim akvarijumima, a filtere ispiram u običnoj vodi sa česme (ane uvodi iz akvarijuma) jer ne želim da podstaknem razvoj nitritnih bakterija, s obzirom da se one hrane istim sastojcima kao i bilje..."..
Moguće je da je mislila na amonijum jon, jer sam negde pročitao da bilje po pravilu ga više voli nego nitrate..
Da vam slikovito objasnim kolika je biološka filtracija bila u mom akvarijumu, navodim primer, kada sam lakoverno poverovao priči sa nekog drugog sitea i koristio NPK u velikim dozama. Pre unošenja NPK imao sam nitrate 50, amonijak i nitrite nisu se očitavli, a posle višednevnog unošenja NPK rastvora nitrati su bili 76, amonijak (amonijum 0. 196, a nitriti 0.012. Kako ja tumačim (mada o hemiji znam na nivou osnovca) bio bakterije su kranje efikasno razgrađivale nitrite i u ekstremnim uslovima.
Molim vas da ne mislite da vas zavlačim sa ovim pitanjima. Iskreno tražim odgovore. Sigurno da ću verovati više vašim iskustvima u "srpskim" uslovima, nego nekome nepoznatom.
Pomišljam ponekad da se bakterije održavaju konzumirajući same sebe ili nečim trećim. Ponovo sam juče čitao naš magazin i to mi je dalo ideju da prekontrolišem sulfate, koje nikada nisam merio (ne ja , nego labaratorija). Između njih postoji međusobna zavisnost.

#20: Re: Filtriranje u biljnom akvarijumu Autor: motoLokacija: Žiri, Slovenija PošaljiPoslato: Sre Maj 06, 2009 8:22 am
    ----
Obicno su u svakom aq i ribe. Wink
Ali dobro... ako je u pitanju aq bez faune, onda biofiltracija i nije potrebna, jer bilje za ishranu moze da koristi i NH4 kao i NO3. Kako sam citao NH4 biljkama ni je otrovan i prema tome bi biljni aq morao da funkcionise i bez filtera, potrebna je samo pumpa za cirkulaciju vode.

Ali visnja je pitao da li moze suvise veliki filter stetiti biljnom aq i odgovor je: Ne moze, ako je to samo bioloski filter.

#21: Re: Filtriranje u biljnom akvarijumu Autor: GoblinLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sre Maj 06, 2009 10:37 am
    ----
vlajo citat:
@ Goblin Ako sam razumeo razvoj velike količine bakterija u filteru može smanjiti količinu nitrata, samim tim do nedostatka hrane za iste. Kao posledica može biti odumiranje bakterija i njihovo raspadanje, pa opet mogućeg stvaranja debalansa, tj. po mom mišljenju pojava kao što su neke alge (mislim da se zovu modre alge i neke štetne bakterije). Mislim ja sam novajlija, razumite na nekoj eventualnoj omašci ili grešci. Znači po toj logici (koja je možda pogrešna, zato i pitam) preveliki filter može biti rizičan za biljni aq. :be:

Generalno - DA, u suštini - NE! Very Happy

Da pojasnim:

Neosporno je da i bakterije i biljke koriste iste nutritijente i da na reclaciji bakterije vs. biljke vs. alge vs. ribe se vodi stalna "borba". Upravo zbog ovoga je neophodan proces koji je popularno nazvan cikliranje akvarijuma. Sve dok ne dodje da balansa izmedju svih živih organizama u akvaijumu tj. dok se ne završi orces cikliranja u aq se dešavaju različiti problemi (najezada algi, pomor riba, infuzorija, biljke propadaju).

To je razlog zbog čega kažem: "generalo- DA".

Medjutim, u uravnoteženom akvarijumu se ne može (da budem precizniji: ne sme) destiti tako nagli pomor bakterija da bi one tako radikalno izbacile akvarijum iz ravnoteže.Isto tako, ne može se destiti da tako naglo skoči koncentracija bilo kog jona ili jedinjenja u vodi koje bi na bilo koji način izazvalo tako brz ravoj bakterija i ugrozilo opstanak biljaka, tim pre (to sam već napomenuo u predhodnom postu) što su biljke organizmi na višoj lestvici razvoja i imaju nekoliko alternativnih puteva za usvajanje nutritijenata.

Zato zaključujem: "u suštini - NE"! Smile

visnja citat:
mislim da je nepotrebno napomenuti da u filterima mojih akvarijuma sa biljem, nema ni aktivnog uglja ili ugljenika, podloga za eliminaciju amonijka ili fosfata, niti ičeg sličnog.

Ovde dotična gospoća/gospodjica ne govoriništa o biološkoj, već o hemijskoj filtraciji.Aktivni ugalj je medijum za hemijsku filtraciju.

Moje mišljenje: U potpunosti se slažem s izrečenim. - Dobro izbalansiranom biljnom akvarijumu medijumi za hemijsku filtraciju donose više štete nego koristi.

visnja citat:
Ipak zadržala sam sunđere u filterima, zbog velikog broja različitih biljakau mojim akvarijumima, a filtere ispiram u običnoj vodi sa česme (ane uvodi iz akvarijuma) jer ne želim da podstaknem razvoj nitritnih bakterija, s obzirom da se one hrane istim sastojcima kao i bilje..."

Uz dužno poštovanje prema dotičnoj dospodji/gospodjici, mislim da ovo nema puno veze (ne želim biti drzak te koristim izraz "nema puno veze",ako me razumete) sa napredkom biljaka u njenim akvarijumima.

Čitajući razne članke i prestavlajanja akvarista po stranim sajtovima i časopisima, stekao sam generalni utisak da pomalo mistifikuju svoju veštinu i da poneke stvari uzimaju zdravo za gotovo.

#22: Re: Filtriranje u biljnom akvarijumu Autor: PrleLokacija: Nis, Srbija PošaljiPoslato: Sre Maj 06, 2009 7:12 pm
    ----
Davno bese kada ucih botaniku u okviru biologije, ali sa stanovista rasta i razvoja biljaka vazno je samo prisustvo azota, nebitno u kom se obliku on nalazi dostupan biljci. Takodje, pored usvajanja azota iz okoline, biljke vrse i takozvanu volatilizaciju, tj odavanje amonijaka i amonijacnih jedinjenja u okolinu i kasnije ih delimicno ponovo usvajaju.
Moje skromno misljenje je da bioloska filtracija ne moze naneti stetu biljnom akvarijumu vec samo moze koristiti, narocito iz razloga jer se nikada ne moze sa sigurnoscu tvrditi da nekada necemo pozeleti nekog zivog stvora u svojoj basti.



-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2  :| |:
Strana 2 od 2