rastuci pH
Idi na stranu: 1, 2  Sledeća  :| |:
-> Fizičko hemijske osobine vode

#1: rastuci pH Autor: MikAmikLokacija: Pozarevac PošaljiPoslato: Pet Sep 17, 2010 8:18 pm
    ----
Neocekivani rast pH vrednosti vode meni neobjasnjivo ,tako da ako neko zna razlog bio bi veoma zahvalan.
Koristeci tecni pH test u uzorku vode iz akvarijuma otkrio sam veliku vrednost pH koja ide i do 8,5. :no: Stanovnici tog akvarijuma su prostorno sa J.Americkog kontinenta !
Posumnjao sam na ispravnost testera i uzorkovao cesmenu vodu koju inace i koristim i utvrdim pH 7,0 !!!
Nema sta drugo nego da proverim kakvo je stanje kada je u pitanju odstajala voda nesto malo preko 24h testiram pH 7,0 !!!
Ha,posto je meni akvarijum potpuno otvoren i imam velika isparenja vode tokom nedelje (oko 6 l ) cuvam odstajalu vodu pripremljenu tecnoscu za otklanjanje hlora i teskih metala (fabrikat) u kanisteru. Uzorak vode stare vise od 72 h pokazuje pH 8,0 !!!
Posumnjao sam u tecnost za obradu cesmovace ! Na 5 ml cesmene vode ulijem dve kapi sredstva i utvrdim da je pH promenio vrednost tj. uzorak je potamneo i sada je uporedjivanjem boje uzoraka neznatna ali razlika postoji.
Za nesrecu ta tecnost je plave boje i ide svega u koncetraciji 5 ml na 20 l vode a moja koncetracija u 5 ml je prevelika i posto je test uporedjivanje boja greska sigurno postoji samom bojom preparata ! Tolikom koncetracijom bi trebalo da drasticno poveca pH a ne samo za malo - primer sa pripremljenom vodom registruje promenu pH za celih 1 a na tih 6l vode je sipano 2 ml preparata ! .doh.
Stajanjem voda postaje bazna :be:
U akvarijumu gde je spoljni "hang on" filter protoka (ne znam HF-600) podloga nesretni beli kvarc sljunak 2-3 mm u visini od oko 5-7 cm,i gde imam mali keramicki cup i mangrov ili mopan panj tezine 800 g , u filteru zeleni ostri "sundjer" belu perlon vatu , plasticna fabricka resetka u zadnjem redu imam sledece vrednosti
akvarijum cesma
pH 8,5 7,0
KH 10 14
GH 22 26
NH4 0,5 0,5
(ovo ili test laze ili nas truju u Pozarevcu icon_truc )
NO2 0,0
NO3 15
Osvetljenje 2x 16 W gro lux u rezimu 4-2pauza-8. Kolicina vode oko 80 l visina cistog vodenog stuba oko 40 cm.
Cudno je i da belezim toliki pad kH u samom akvarijumu ?
Znam da ima visak podataka za zadatu temu al ajd kad sam ovoliko kucao ...

#2: Re: rastuci pH Autor: Shomy__92Lokacija: Nis PošaljiPoslato: Sub Sep 18, 2010 2:44 pm
    ----
ce poginete u vodu..haha :ner: neznam druze ja se u taj ph ne razumem to ce ti reci neko iskusniji uzgred sigurno ces resiti problem...na ovom forumu je sve resivo... :musc:

#3: Re: rastuci pH Autor: tijanaLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Ned Sep 19, 2010 9:19 am
    ----
javascript:emoticon('post',%20'message',%20':sorry:')

Poslednji izmenio tijana dana Pon Sep 27, 2010 9:47 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

#4: Re: rastuci pH Autor: Sasa03Lokacija: Ruma PošaljiPoslato: Ned Sep 19, 2010 3:01 pm
    ----
Skok pH se moze objasniti gubitkom CO2 koji napusta vodu prilikom stajanja, a sto se tice pada tvrdoce najverovatnije ti biljke u akvarijumu uzimaju minerale iz vode (kalcijum i magnezijum).Nisam bas siguran u tu teoriju ali mislim da ce ti neko iskusniji dati bolji odgovor.Ne bi bilo lose da navedes da li ubacujes CO2 u akvarijum i da li koristis tecna djubriva (makro i mikro elemente).

#5: Re: rastuci pH Autor: MikAmikLokacija: Pozarevac PošaljiPoslato: Ned Sep 19, 2010 4:50 pm
    ----
Stvar je u tome da u akvarijumu nema biljaka (zadnje pristojne sto su mogle da se nabave u Po bile su jos pocetkom proleca ...ali da ne duzim to bi bila vec druga tema) tako da nema hranjive podloge u akvarijumu a niti dodajem tecna djubriva,logicno. CO2 ne dodajem odkad sam ostao bez biljaka (probao sam da ih lecim od bradatih algi invazivnim metodama i eto ...) a i to je bio onaj reaktor sa tabletama , mada su biljke lepo napredovale i imale roze i crvenu boju(steta sto su bile sa podrucja Azije pa sam ih uklonio ).

#6: Re: rastuci pH Autor: NenadLokacija: Gostivar, Makedonija PošaljiPoslato: Pon Sep 20, 2010 9:04 am
    ----
pH u vodi ti u ovom slučaju najverovatnije pokačuje O2. Voda iz česme trebalo bi da sadrži malo CO2 koji bi ispario i tako drastično povećao pH, ali takođe sadrži i malo O2, pa je pH obično neutralna (7).
Samim kontaktom vode sa vazdukom je dovoljno da se u njoj rasvori malo kiseonika. Mešanjem se ova količina ynatno povećava, a aeracijom - da ne govorim. Pretpostavljam da vodu mešaš nakon dodavanja sredstva za dehlorisanje.
Hemijska reakcija je malo složenija, ali u nedostatku vremena za objašnjavanje za sada navodim samo činjenicu da je O2 "krivac". Pad tvrdoće je takođe normalna stvar kod vode kojoj se povišava pH vrednost.

Moguća rešenja: dodavanje CO2, treset, mangrov panj...

#7: Re: rastuci pH Autor: MikAmikLokacija: Pozarevac PošaljiPoslato: Pon Sep 20, 2010 6:40 pm
    ----
Hvala ti sto si me prebacio u pravu stranu !
Zapravo neverujem da je O i CO2 balans u cesmenoj vodi zahvalan za pH u ravnotezi

tu najvecu ulogu igra balans izmedju OH- i H+
oni odredjuju pH vode
- a u cesmovaci je rastvoren hlor !
Ha , a on zapravo u reakciji mesanja sa vodom pravi 5 razlicitih kiselina tj.
H2O+Cl2=HCl+HClO
e svi znamo za HCl-sona kiselina ali HClO su jos cetiri kiseline koje nastaju mesanjem hlora u vodu i to su HClO je hipohlorasta , HClO2 je hlorasta , HClO3 je hlorna i HClO4 je perhlorna kiselina i one se lako raspadaju tj onaj O se otkaci od njih i one su ti oksidansi koje iz vode uzimaju materije i sagorevaju ih (oksidiraju) , neke unistavaju bakterije (hipohlorasta) , alge ,itd ...
Osobina im je niska tacka kljucanja i najotpornijoj kiselini iz ove grupe je 48 C pa je i vreme raspada malo.Neke su i foto senzibilne (mislim da sve) i sama sunceva svetlost dovodi do brzeg raspada ovih kiselina.
Zato moj ogled sa vodama je dokazao samo koliko efikasno jedan fabrikat otklanja hlor i njegove kiseline iz vode .
Nestajanjem hlornih kiselina dolazi do povecanja OH grupa koje cine vodu bazom .
Koje su to OH grupe ?

#8: Re: rastuci pH Autor: tijanaLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Uto Sep 21, 2010 9:55 pm
    ----
mik evo odgovor na tvjavascript:emoticon('post',%20'message',%20':sorry:')oje po

Poslednji izmenio tijana dana Pon Sep 27, 2010 9:48 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

#9: Re: rastuci pH Autor: MikAmikLokacija: Pozarevac PošaljiPoslato: Sre Sep 22, 2010 3:26 pm
    ----
Odakle toliko prisustvo flavonola u cesmenoj vodi , on se nalazi u bilju odredjuje mu boju i zastitu od UV zracenja , ali ...
odosmo mi malo predaleko ...
Tema je bila smisljena u cilju ispitivanja ponasanja pH u cesmenoj vodi koja direktno zavisi od "opipljivih" stvari i priblizi sire shvatanje vode i njene sposobnosti da rastvara tvari ...

#10: Re: rastuci pH Autor: tijanaLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Sre Sep 22, 2010 4:52 pm
    ----
javascript:emoticon('post',%20'message',%20':sorry:')

Poslednji izmenio tijana dana Pon Sep 27, 2010 9:20 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

#11: Re: rastuci pH Autor: MikAmikLokacija: Pozarevac PošaljiPoslato: Sre Sep 22, 2010 8:06 pm
    ----
Postovana tijana,
nisam zeleo da te uvredim bilo cime napisanim,
zeleo sam da kazem da bi diskusija trebala ici ka jednostavnijim terminima razumljivim za osnovno opste znanje onih koji ovo citaju,cast izuzecima, i kao strucno lice za ovu temu mozes da nam jednostavnim jezikom,kako bi svi razumeli i podigli znanje na jednu lestvicicu vise tj. korak po korak, prevedes objasnjenje na opstu korist svima. Tumaci ovo kao moju zahvalnost za tvoj trud. :mus:

#12: Re: rastuci pH Autor: tijanaLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Čet Sep 23, 2010 8:01 pm
    ----
javascript:emoticon('post',%20'message',%20':mus:')

Poslednji izmenio tijana dana Pon Sep 27, 2010 9:21 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

#13: Re: rastuci pH Autor: MikAmikLokacija: Pozarevac PošaljiPoslato: Čet Sep 23, 2010 9:31 pm
    ----
Vaznost pH.
pH je vazan kako u kiselim tako i u neutralnim i baznim vodama , mi ga stelujemo tako da odgovara stanistu riba i biljaka koje zelimo da drzimo u akvarijumu.
Odgovarajuci pH ce ribama pomoci u mnogim fizioloskim potrebama i produziti im zivotni vek kao i kvalitet zivota (to su nasi ljubimci)a i biljkama sto ce obezbediti odgovarajuce uslove za njihov pravilan rast i razvoj.
Odgovarajuci pH koji odgovara neutralnoj i kiseloj vodi (pH=0-7) obezbedice i efikasniju upotrebu i stabilniji period odrzanja tecnih djubriva , narocito gvozdja koje unosimo sa njima a koje duze ostane u ovakvoj vodi nego u baznoj .
pH je izmerena vrednost koja nam govori kakva je voda i iskljucivo zavisi od ravnoteze broja slobodnih jona H+ i OH-. Kojih ima vise takva je i voda kada ih ima isto voda je neutralna pH=7,0
Kada se procita ogled sa pocetka teme koji sam radio upravo potvrdjuje ravnotezu izmedju jona i na visokim vrednostima KH (koji daje kolicinu rastovorenih karbonata u vodi ali ce to biti objasnjeno kasnije) a i u cesmovaci nema ozbiljnih kolicina CO2 jer taj standard nikada nece zaziveti ni u Nemackoj a kamoli u Srbiji pa da "spricer" pravimo sa cesmovacom .

#14: Re: rastuci pH Autor: panpaleogloditLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Sep 27, 2010 7:54 pm
    ----
tijana Svaka cast na objasnjenjima a posebno konstataciji da je teze spistiti nego dici pH.

Meni u jednom aq i pored koriscenja RO vode 2/3 koja kad se pomesa sa 1/3 cesmenske bude oko pH7 kasnije skace na 8.5. Ne koristim te preparate za pripremu vode.

Poceo sam da dodajem C02 ali njegova moc spustanja pH je ogranicena tako da pada na ozmedju pH7.5 -pH8. Znaci otprilike samo za oko pola stepena. Kopka i mene sta je uzrok. Voda u cesmovaci je 8.5 ali kad je pomesam sa RO vodom dobijem otprilike neutralnu. Voleo bih da mi je voda blago kisela u aq i zbog riba i zbog bilja jer mislim da bilje bolje napreduje na nizoj pH.
Treset i panjevi imaju zanemarljiv ucinak.
Ko je potencijalni krivac onako najprostije ako mozes da mi kazes. Sta to moze sadrzati ili produkovati voda u aq da bi pH skakao sa 7 na 8.5 a uz CO2 na pH8 ????

I jedno pitanjce jos. Da li je moguce da vodi u aq spontano pada pH ili samo spontano raste?? (spontano =bez nase intervencije)

#15: Re: rastuci pH Autor: panpaleogloditLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Sep 28, 2010 6:08 am
    ----
Tek sad vidim da postoji neki problem sa Tijaninim postovima. Svejedno moze i neko drugi da odgovori ako zna.



-> Fizičko hemijske osobine vode

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: 1, 2  Sledeća  :| |:
Strana 1 od 2