Učestali napadi
-> Slatkovodne tropske akvarijumske ribe

#1: Učestali napadi Autor: mikica64Lokacija: beograd PošaljiPoslato: Pon Apr 04, 2011 8:11 pm
    ----
U poslednjih mesec dana bikolor, (Epalzeorhynchus bicolor), teroriše po ceo dan zelenog barbusa, (Puntius tetrazona). Jadnik, čim izađe iz nekog skloništa, ustremi se ka njemu. U aq su zajedno već osam meseci. Prema ostalim stanovnicima je manje ratoboran. Ima li neko objašnjenje za ovakvo ponašanje? Sad

#2: Re: Učestali napadi Autor: biobiofizicarLokacija: beograd PošaljiPoslato: Pon Apr 04, 2011 10:59 pm
    ----
Riba poznata po teznji da voli da zavodi red u akvarijumu. Posebno je gadna prema pripadnicima svoje vrste, ma da istini za volju ponasanje moze donekle da se razlikuje od jedinke do jedinke. I ako je siledzija - nije glup siledzija, sto znaci da se ne kaci sa jacima i opasnijima, ali uvek nadje nekog slabica i kinji ga do neiznemoglosti.
Slicno vazi i za frenatuse - ipak su nesto blaze naravi.
Na primer moj frenatus kinji amonijera, ali botije ne dira uopste, ostale ribe (tetre, razbore) povremeno pojuri.

#3: Re: Učestali napadi Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Uto Apr 05, 2011 8:17 am
    ----
Sa njima nikad nisi načisto. Ima primeraka koji su manje tolerantni prema okolini, dok se sećam slučajeva gde su recimo dva živela u harmoniji dugo bez ispada . (obično jači maltretira slabije).
To je izraziti teritorijalac i u toj teritorijalnosti treba tražiti objašnjenje ovoga ponašanja, koje biobio naziva siledžijstvom. On nije klasičan siledžija jer ga manje ribe gotovo i ne zanimaju. Većinom ga iritiraju srodne vrste i vrste šaranskoga roda. Njih verovatno doživljava kao kompetitore i ako je jači to će im sve vreme i pokazivati, proganjajući ih besno sa mesta koje smatra svojom teritorijom. U velikim akvarijumima slabija riba se obično skloni, ali na malom prostoru gde nema kud obično strada.

#4: Re: Učestali napadi Autor: dr.dzekLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Uto Apr 05, 2011 12:14 pm
    ----
Пошто о узроцима, фазама и облицима понашања има много да се пише... Скратио бих причу и написао нешто уопштено о територијалном понашању.
-ТЕРИТОРИЈАЛНО ПОНАШАЊЕ
Територијалност преставља одбрану територије на којој се налази склониште, икра, потомство, женке за парење и други витални извори... Своју територију животиње обележавају разним сигналима и памте њјен изглед (зато неке територијлне врсте риба у новој средини одређени временски период мирују док не упознају станиште).
Унутар територије на којој живи и коју истражује свака животиња има своју одбрамбену зону. Одбрамбена зона има кружни облик и њен обим и пречник зависе од видокруга, односно видног поља рибе. У центру одбрамбене зоне налази се лични простор рибе. Величина личног простора и одбрамбене зоне поред еволутивног стадијума врсте зависи и од степена доместикације јединке (значи дивље јединке ухваћене у природи показују већу територијалност него јединке исте врте из одгајивачница). Ако непозната јединка или непознат предмет уђу у одбрамбени простор дотичне врсте она ће их опомињућим сигналима упозорити да треба да га напусте (значи наш биколор неубија рибу директно).
Слабија животиња (у нашем случају барбус) ће се повлачити све док може да одржава полупречник одбрамбене зоне, ако то не буде могла да одржи и ако установи опасност нема другог избора осим да напусти своју територију (е овде имамо проблем са малим простором, па барбус нема где да се склони), или док не упозна свог непријатеља уплашена јединка може да покуша јаким физичким реакцијама да јурне у правцу насртљиве јединке како би одбранила свој простор (ово се дешава само док снага противника није позната, у нашем случају уплашени барбус већ зна са ким има посла, па то и непокушава). Центар личног простора одбрамбене зоне сваке јединке се налази око главе животиње е ту је она најосетљивија и увек ће испољити одбрамбену реакцију осим ако није високо припитомљена.

#5: Re: Učestali napadi Autor: mikica64Lokacija: beograd PošaljiPoslato: Uto Apr 05, 2011 3:15 pm
    ----
Čitajući ranije poruke sa foruma, saznao sam i sam da je Bicolor teritorijalac, mada mi je sigurnije da pitam mnogo bolje poznavaoce ove teme. Hvala vam na odgovorima, i naravno dr.dzek-u za detaljniji opis problema. Pozzz..



-> Slatkovodne tropske akvarijumske ribe

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1