Glina u akvarijumu... za ili protiv ?
-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

#1: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Ned Nov 13, 2005 4:28 pm
    ----
Većina akvarijumske literature a naročito knjige iz starijeg perioda savetuju unošenje gline kao hranljivog supstrata u podlogu akvarijuama ili saksijica za sadjenje akvarijumskoga bilja.Po nekim autorima ovo je opravdano?(naročito sa aspekta rodova biljaka kao što su Kriptokorine, Ehinodorusi, Aponogetoni) dok su drugi pak protiv toga. Šta je od ove dve tvrdnje zapravo istina? Dakle hajde da probamo da vidimo ko je od njih u pravu.

Odgovor na ovo pitanje nije nikako jednostavan i on zavisi ponajviše od toga kakav akvarijum se zapravo teži oformiti. Ukoliko se za cilj ima postavka sa malo i uz to slabije zahtevnih biljaka normalno je da je upotreba gline izlišna. Opravdanost u upotrebi potiče od biljaka koje su visoko zahtevne u smislu ishrane i po kvantitetu i po kvalitetu odnosno raznovrsnosti hranljivih materija. Činjenica je da većina biljaka ne može uspešno rasti i razvijati se bez prethodnog obezbedjivanja hranljivih materija.U akvarijumu u kome je cilj gajenje i dobar rast biljaka sasvim je opravdano koristiti glinu čiji učinak će se brzo primetiti u prirastu biljne mase.

Činjenica je da veliki broj akvarista izbegava primenu i dodavamje hemijskih materija kao hraniva biljkama i to najčešće zbog slabijeg znanja iz te oblasti kao i velike mogućnosti predoziranja. Prekomerna doza nekih đubriva će uvek dovesti ili do pojave napasnih algi ili do gubitka određene biljke. (ovo se naročito odnosi na predoziranje azotnih jedinjenja kao i nekih mikroelemenata. Akvaristi na upotrebu gline gledaju ili sa nezainteresovanošću ili sa velikim oduševljenjem. Upak unositi glinu u akvarijum treba oprezno i primernije je korišćenje manjih kuglica koje se ubacuju pod koren biljke.(na svakih mesec do tri, što zavisi od veličine i vrste biljke, tipa gline kao i ubačene količine iste.) Ovo zahteva povremeno dodavanje pomenutih glinenih kuglica ali je u svakom slučaju bolja varijanta od postavljanja gline na celokupnu površinu dna akvarijuma. Ukoliko postavite veći sloj gline na dno akvarijuma može (ali i ne mora ) doći do odrećenih problema a šta će se javiti kao problem umnogome zavisi od to tipa gline koji se upotrebljabva. Ovo je razumljivo zbog činjenice koju sam već pomenuo a koja se odnosi na različit mineralni sastav različitih tipova gline.

U literatura a na pojedinim mestima na internetu možete naići na savete gde autori savetuju ubacivanje gline u manjim količinama prilikom sadjenja biljaka. Pri tome i sami autori često nisu isprobali ono što drugima savetuju već su to ili negde pročitali ili čuli. Ovakve šture informacije donose više štete nego koristi. Nikada ne gubite iz vida da vrsta glina ima mnogo i da se one razlikuju po svom mineralnom sastavu a da samim tim nisu sve opravdano primenljive u akvaristici. Ukoliko autor ne navodi o kojoj se glini u konkretnom slučalu radi informaciju uzmite sa rezervom.

Ovu temu postavljam kako bi malo porazgovarali kakva su vaša iskustva sa glinom, kao dodatkom supstratu u prehrani biljaka. Šta ste to sve čuli, pročitali ili lično iskusili slobodno iznesite u ovom delu. Hajde da vidimo šta je od svega toga istina i da li je prisustvo gline poželjno u akvarijumu.

#2: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: MrvicaLokacija: Beograd, Srbija PošaljiPoslato: Pon Nov 14, 2005 4:29 am
    ----
Glina u akvarijumu? Zaista interesantna tema koja je već jednom pokrenuta, ali nije isterana do kraja.
U toj temi smo došli do nekog zaključka da je glina, u zavisnosti odakle je uzeta, veoma hranjiva za akvarijumske biljke. Postavlja se pitanje da li je ona i neophodna u podlozi našeg akvarijuma. Zašto to kažem? Pa u sadašnje vreme postoje dosta feltilizera, tableta, podloga i drugih preparata koje podspešuju uspešan rast i razvijanje biljaka. Samim tim i glina kao podloga je suvišna u akvarijumu. Zašto tako mislim? Pa iz razloga što teško da možemo da saznamo tačnu prisutnost elemenata u samoj glini i iz razloga što glinu treba prekriti ipak nekim debljim slojem podloge da ne bi mutila vodu, a to se može samo u nekom većem i višljem akvarijumu. Tu već u startu otpadaju manji akvarijumi. Sledeća stvar je da kad se biljke ukorene je nemoguće prebaciti biljku u neki drugi deo akvarijuma, jer sa korenom izlazi i veliki deo podloge tj. gline. Poznato je da u svakoj postavci sam vlasnik posle izvesnog vremena poželi da napravi neki drugačiji raspored, jer neke biljke ne napreduju jer su zaklonjene drugim. Sa glinom je to nemoguće, a nemoguće je i idealno i dugotrajno postaviti akvarijum iz prvog puta ma koliko mi planirali i trudili se. Neke biljke će sa glinom kao podlogom jednostavno bujati preko svake mere, a i njih čemo teško izbaciti ako je koren biljke došao do gline, te nam ostaje da samo redovno šišamo te biljke, što može biti veoma zamorno za vlasnika akvarijuma. I na kraju razmišljanja gline kao podloge se postavlja pitanje šta sa njom kada biljke potroše te hranjive materije iz nje i za koliko će njena hranjivost opasti?
Glina kao dodatak u saksijama i u obliku kuglica je već dosta prihvatljivije rešenje. Medjutim i tu se postavlja pitanje koje elemente sadrži ta glina i koliko je ta glina sigurna po naše stanovnike akvarijuma. Svako da je sigurnije koristiti već spremljene razne proverene preparate nekih renomiranih firmi (ovo namerno kažem jer je dosta preparata “No name” firmi koji ih prodaju bez nekih bližih informacija šta sadrži taj preparat i koji mogu da nanesu ozbiljne probleme u našem akvarijumu), ali se mora spremiti na izdatak koji dolazi kupovinom tih preparata i koji je neophodan ako želimo da imamo dugotrajan i lep akvarijum.
U sadašnje vreme, pored toliko preparata koji zasigurno pomažu u razvoju biljaka i njihovom razmnožavanju, glina postaje suvišna. Njoj se pribegava ako nismo u mogućnosti da redovno kupujemo i ubacujemo te preparate zbog smanjenih finasija.
Ja u svom akvarijumu nemam glinu, a razmišljao sam da je stavim u saksijice i u obliku kuglica ispod korena kao prihranu, mada sam odustao zbog nemogućnosti nalaženja podataka o sastavu tih glina. Moguće posledice od unošenja ne proverenih glina me je odvratila od korišćenja iste. Svakako da nisam odustao od korišćenja gline kao prihrane,, ako dodjem do saznanja o njenom sastavu i da je ona bezbedna za korišćenje u akvarijumu.

#3: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: slobodan1511Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Nov 14, 2005 12:50 pm
    ----
Definitivno najveci problem je bas ovo sto Mrvica spominje, a to je pitanje nepostojanja kontrole nad onim sto stavljamo u akvarijum...
Ja licno, sam uvek pre za varijantu koriscenja priozvoda renomiranih proizvodjaca kao djubriva. Jednostavno, neko strucan je u toj Tetri, ili Seri izucavao tu problematiku, bavio se kolicinima mikro i makro elemenata koji su optimalni za rast bilja i boju, testirao i vrsio eksperimente, i na kraju dosao do dobitne kombinacije, koju proizvodi... a na kraju citavog procesa, siguran sam da postoji i kontrola kvaliteta - pa tako mozemo da verujemo (svako bira hoce li ili ne) da je ono smo kupili stvarno to sto pise.. Kod gline znamo samo - da ima nekih hranjlivih materija.. a kojih, i u kojim kolicinama, i u kom hemijskom obliku, a sta je sa fosfatima/nitratima itd...
plus na to sve ide i pitanje komfora u koriscenju gline - presadjivanje i sl.
Ostaje naravno i pitanje cene gotovih proizvoda...

Da zakljucim - ja glinu nisam koristio pri formiranju mog akvarijuma za sada - ako i kad budem - javicu svoja zapazanja....

#4: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Nov 15, 2005 4:07 am
    ----
Ovo je jedna od tema koja iskljucivo zavisi od licnog iskustva a ja ga u konkretnom slucaju nemam. Ukoliko ulazimo u strucnu raspravu po pitanju rasta AQ vegetacije gde su i svi drugi faktori bitni za rast bilja zadovoljeni, voleo bih ako bi neko fotografski dokumentovao razliku u velicini, ukupnom izgledu i brzini razmnozavanja odredjene vrste biljke sa i bez koriscenja gline (pod uslovom da su svi ostali parametri u AQ identicni).

Moram da priznam da ja nikad nisam koristio glinu kao substrat za biljke iz (tehnickih) razloga koje je Mrvica podrobno opisao. U prirodi ima razlicitih vrsta glina sa manjim ili vecim koncentracijama odredjenog jedinjenja, sto samo po sebi govori da moze razlicito da utice na hemizam vode. Nekako sam se vremenom navikao da pored redovnih zamena vode koristim i gotove preparate za rast biljaka sa jasno naznacenim koncentracijama na fabrickom pakovanju. Za ovaj (vestacki) nacin prihrane bilja sam se opredelio jer nisam imao mogucnosti da eksperimentisem iskljucivo sa rastom i eventualnim razmnozavanjem biljaka na hranljivoj podlozi koja sadrzi glinu. Takodje, glina koju bih stavio u podlogu bi bila poznatog porekla ali nepoznatog sastava.

Ne tvrdim da necu u skorijoj buducnosti pokusati i sa glinom kao jednim od slojeva u podlozi ali za sada ponavljam da je nisam koristio a ipak sam relativno zadovoljan rastom bilja u AQ koristeci iskljucivo gotove fabricke preparate.

I da konacno rezimiram. Glina, da ili ne? Glina sama po sebi tesko da moze da odrzi odredjenu biljku u zivotu ukoliko je gomila drugih parametara neodgovarajuca. Kod rasta biljaka cini mi se da se radi o gomili faktora a dovoljno je da samo jedna od stvari nije odgovarajuca pa da biljka stagnira, sto u prvom redu najvise zavisi od same vrste biljke.

Pozdrav,
FIKUS

#5: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: MrvicaLokacija: Beograd, Srbija PošaljiPoslato: Uto Nov 15, 2005 11:27 am
    ----
Mogli bi da napravimo i jedan eksperiment, sa dve iste biljke u istom akvarijumu i da sve to povremeno i slikamo, ali se opet postavlja pitanje koliko smo mi sposobni da izmerimo prave promene parametara u akvarijumskoj vodi.
Volim da imam lepo uredjen i zatravljen akvarijum, ali isto i volim ribe koje se nalaze u njemu. Duge koje ja držim, su ipak redje na našim prostorima i sam znam koliko sam imao problema da ih nabavim. Eksperimentisati sa nekim takvim ribama mi je neprihvatljivo i prepuštam se nekom timu renomiranane firme, od stotinak ljudi, koji je svakodnevno odredjivao mikro i makro elemente potrebne biljkama i koji je pratio promene u hemizmu vode.
Siguran sam da bi glina dala odredjene rezultate po pitanju rasta i razmnožavanja, ali dok nije provereno kod mene postoji jedno veliko nespokojstvo po pitanju stanovnika akvarijuma.

#6: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: coa. PošaljiPoslato: Sub Feb 10, 2007 2:02 pm
    ----
Da odmah odgovorim na naslov teme: moje misljenje je da je ne treba koristiti.

Posto sam davno polozio tehnologiju keramike, a sad nemam literaturu da konsultujem, ne mogu mozda stopostotno da potkrepim svoju teoriju, ali da probam da razmisljam Laughing

Akvaristi cesto stavljaju glinu, pitaju za tip, pominju se i kaolini. Koliko se secam kaolini su primarna nalazista i teorijski njihov hemijski sastav je Al2O3x2SiO2x2H20. Sad ne mogu da se u potpunosti setim price o naelektrisanju gline/kaolina (koje se uglavnom gubi pecenjem sto ovde i nije bitno(naravno radi se o visokim temperaturama, sinterovanja npr.))

Gline su sekundarna nalazista i u njima ima raznih primesa, pa i organskih. Obicno ljudi kazu da u glinama ima dosta gvozdja, medjutim ono je vezano u oksid Fe2O3 i ne znam kako bi to moglo da pomogne nasim biljkama. Jedino ako je u nekom drugom obliku, ali taj procenat sigurno nije veliki.
Kada pogledam vecinski sastav gline mogu da zakljucim da su njeni konstituenti u reakciji sa vodom inertni. Sigurno je da postoji i vrlo mali procenat onoga sto bi nam sustinski bilo od pomoci.

Sta se desava sa glinom u podlozi. Jednostavno se raspada (sem da se ispece) na veoma sitne frakcije i od nje nastaje mulj. Moja pretpostavka je da od njega nema mnogo koristi. Pravljenje kuglica oblikovanjem i susenjem ne menja stvar, opet se sve to vrlo brzo tako raspadne.

Obzirom na odnos kolicina "korisnog" prema kolicina unetih glina, sklon da poverujem da je koriscenje treseta, humusa, ...cega vec svrsishodnije.

Eto, nisam puno duzio pricu, ovako iz glave, mozda sam prevideo neke bitne stvari. Vrlo rado cu prihvatiti ako sam debelo pogresio u razmisljanju Laughing

#7: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: JurkenLokacija: Krusevac PošaljiPoslato: Ned Feb 11, 2007 5:46 am
    ----
Slažem se, samo bih dodao da bi u većini slučajeva glina bila solidan izvor kalijuma, naravno na kraći rok...

#8: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: StarChaserLokacija: Zemun PošaljiPoslato: Ned Feb 11, 2007 1:09 pm
    ----
Evo jednog primera iz prakse, da malo razbije teoretisanje.
Glinu sam koristila samo jednom , za vec odavno formirani akvarijum zbog anubijasa koji su poceli da gube intenzivno zelenu boju listova. U svakoj apoteci se moze naci - Glina za spoljnu upotrebu. Postoji i njihova glina za unutrasnju upotrebu (koja se pije), ali je njen sastav dosta osiromasen u odnosu na ovu glinu,chiji sastavj bi bio sledeci:
SiO2 ......68.05%
Al2O3.....25.15%
CaO........0.62%
Fe2O3.....1.7%
K2O........3.72%
MgO........0.68%
TiO2........1.09%

Posto je ova glina u obliku vrlo finog praha, gusto sam ga umesala sa vodom, oblikovala u kuglice i zapekla u rerni. To vredi tek toliko da imate vremena da kuglicu u chvrstom stanju uronite u vodu i ne cekajuci mnogo, "posadite" u podlogu ispod korena zeljene biljke. Ukoliko razvlacite posao, kuglica ce se raspasti.

Rezultata je bilo, ali nista pompeznih, sto je i razmumljivo obzirom na ipak siromasan procenat oksida gvozdja, magnezijuma, kalcijuma i kalijuma ( ne znam da li titandioksid ista znachi biljkama). Anubijasi su dobili opat lepu boju, zile korenja su malo podivljale, rast nesto i nisam primetila da se ubrzao i to je to.

Naravno i kod ovakvih primera ne mozemo doci do savrseno objektivnih zakljucaka, jer nasa percepcija i nije neki faktor koji ce realno uspeti da oceni koliko je glina zadovoljila potrebe biljke.

#9: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: coa. PošaljiPoslato: Ned Feb 11, 2007 2:18 pm
    ----
Starka kad kad kazes da je glina siromasna sa oksidom gvozdja koja bi razlika bila i da je taj procenat 5 puta veci?

U rerni nisi zapekla glinu, nego si je prosusila. Tako to izgleda iz ugla gline.

Titan dioksiod se po mom misljenju naknadno dodaje jer u tehnologijama sluzi za izbeljivanje masa; vrlo mali procenat njegovog prisustva cuda napravi sa bojom.
Gledajuci ovaj sastav on sam o potvrdjuje teoriju. Prilikom duze upotrebe gline gde se nakupe sitne frakcije na dnu podloge kroz duzi vremenski period moze biti vise stete nego koristi. Naravno, to kada se pretera sa primenom, a podloga se ne menja. Ne sporim ni da ima koristi, ali je kao sto sam naveo odnos korisnih supstanci naspram mase unete gline presudno mali da bi nasla vecu primenu.

Primera radi u svim mojim akvarijumima je podloga 100% (poreklom) glina. Ispecena, pa mlevena, pa prosejana na zeljenu granulaciju. I to ne obicna (ciglarska) glina/zemlja vec specijalne partije za primenu u vatrostalstvu. Trebalo bi da je teoretski 100 inertna. Razlikuje se recimo od kvarcne podloge po neuporedivo vecoj specificnoj povrsini i po poroznosti zrna oko 20%. Primetio sam da se bilje u takvoj podlozi brze ukorenjuje. Ja sam raznim metodama obogacivao tu podlogu da bih dobio efekat nekih renomiranih podloga, ali kad budem imao uslove i sopstvenu laboratoriju da izadjem sa konkretnim rezultatima, onda cu detaljno to i opisati.

#10: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: JurkenLokacija: Krusevac PošaljiPoslato: Pon Feb 12, 2007 3:35 am
    ----
SC, a šta bi smo onda radili sa tolikim aluminijumom i silicijumom, kad bismo tako gledali? Aluminijum spada u teške metale, dovoljno je to da znamo pa da nam bude jasno šta bismo time dobili. Otrov! Na svu sreću, sve ovo što si ti navela je nerastvorno u vodi osim K2O, eventualno MgO i Cao, zavisno od toga da li su ugrađeni u kristalne rešetke ili su samo
apsorbovani...

Minerali gline su stabilni u vodi, a njihovo raspadanje se meri mnogo većim vremenom nego što ta glina provede u akvarijumu. Ono što bi se moglo iskoristiti iz gline su eventualne primese koje ona sadrži, ali te su količine sigurno smešne, pogotovo ako se preračuna njihova količina u dvadesetak grama kuglice... Možda posluže nekome ko ima manji akvarijum ili manje biljaka, mada bih se potpuno složio sa da je moguća
mnogo veća šteta nego korist (zamućivanje vode pre svega), pogotovo ako se koristi u većim količinama.Da bi se sve to razumelo, trebalo bi napisati jednu opširniju studiju o osobinama, ponašanju i ulozi glinenih minerala u prirodi...

Meni je, ipak, jasno zašto ljudi upotrebljavaju kuglice gline sa dodatkom granula mineralnih đubriva - verovatno na taj način sprečavaju naglo rastvaranje đubriva u vodi i dobijaju dugotrajniji efekat, jer mu tu glina dođe kao neka "poluizolacija".

#11: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: slobodan1511Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Feb 12, 2007 10:18 pm
    ----
Nisam mogao da izdrzim - mala ispravka: Al ne spada u teske metale...
Spada u prelazne, ili metaloide, kako ga ko i gde klasifikuje...
Cisto da budemo precizni..

pozdrav

#12: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: StarChaserLokacija: Zemun PošaljiPoslato: Uto Feb 13, 2007 3:00 am
    ----
Coa, hvala na ispravkama, mogao si i uzivo.

Jurken, ne znam kako ti to uspevas da vidis neko moje glediste svega ovoga, kad u pogledu ove teme nisam iznela nikakav zakljucak. Ovim primerom htela sam samo da dam malo materijala iz prakse za razmatranje kako tema ne bi ostala na pukom teoretisanju, a kako vidim, dobro sam uradila, jer dobih nazad neka zanimljiva gledista, a i plus pride ispravku na sve to.
Mada, Slobodane, kad vec nisi mogao da odolis da ne ispravis, mogao si da ne odolis pa da nam napises jos malo korisnih detalja vezanih za temu.

#13: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: JurkenLokacija: Krusevac PošaljiPoslato: Uto Feb 13, 2007 4:07 am
    ----
No hard feellings, SC.

Hteo sam samo da kažem da da tvoja konstatacija o niskom sadržaju gvožđa i drugih elemenata nema praktični značaj u akvarijumu, ništa drugo... Meni se učinilo da je tvoj zaključak da biljke mogu koristiti ove elemente, čak si pitala i za titan dioksid...

Izvinjavamo se, mlogo se izvinjavamo Embarassed

Pozdrav

#14: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: Radmanovac PošaljiPoslato: Uto Feb 13, 2007 4:16 pm
    ----
Tako me je jos davno neko pitao:
Ako ubacim ekser koji ce lagano da rdja u akvarijumu, da li ce onda bilje zbog gvozdja bolje da napreduje?

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

#15: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: BaneLokacija: Beograd, Voždovac PošaljiPoslato: Uto Feb 13, 2007 5:43 pm
    ----
Pa na nekom forumu sam i ja to pročitao! Tačnije dečko je ubacio drveni brod pun exera (koji mu je bio igračka kad je bio mali) u akvarijum i konstatovao da mu od tada bilje mnogo bolje raste pa je čak počeo i da savetuje ljude. To je ostalo tako nedemantovano od strane administracije pa se ljudi primili da guraju exere u podlogu Laughing

#16: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: BaneLokacija: Beograd, Voždovac PošaljiPoslato: Uto Feb 13, 2007 8:05 pm
    ----
Pa kako otkud? Pa pročitao komentare tipa: "Super, baš ću da probam"; "toga se nikad ne bih setio"; "kupujem skupa djubriva a exeri svuda oko mene" Mr. Green i sve to tako ostade a niko ne reče da je to čista glupost.
Tužno ali istinito
Ali ja ne bih više o tome da ne bi smo otišli u OT.

#17: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: slobodan1511Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Feb 13, 2007 10:40 pm
    ----
StarChaser citat:

Mada, Slobodane, kad vec nisi mogao da odolis da ne ispravis, mogao si da ne odolis pa da nam napises jos malo korisnih detalja vezanih za temu.

Pa SC, ja sam moje vidjenje stvari po pitanju gline ispisao par postova iznad... U medjuvremenu nisam nista novo koristio, u poslednje vreme mi je slatkovodni aq rasformiran (formira se morski polako), pa ni nemam nekih novih iskustava..
Samo mi je upalo u oci ovo za Al, profesionalna deformacija.. sta cu... Very Happy
Nije zlonamerna ispravka nikako, samo sam misljenja da treba svi da se trudimo da ono sto je napisano bude sto tacnije, jer se i pise za neke nove zaljubljenike da citaju i uce..

#18: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: JurkenLokacija: Krusevac PošaljiPoslato: Sre Feb 14, 2007 3:48 am
    ----
Što se tiče ovih eksera, ne znam kako bi sve to uticalo na akvarijum,
ali znam sigurno da se u stručnoj literaturi o voćarstvu navodi
da hloroza voćaka ( u nedostatku boljeg rešenja, tj. kao krajnje rešenje)
može da se leči ukucavanjem eksera u deblo, po mogućstvu zarđalog.

Ne kažem da se slažem sa ubacivanjem eksera, ali bi bilo dobro da neko od
iskusnijih akvarista objasni gde bi tu mogao da bude problem... Ajde da
malo teoretišemo, da razbijemo monotoniju, pošto smo temu o glini očigledno iscrpli.


Pozdrav

#19: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: StarChaserLokacija: Zemun PošaljiPoslato: Čet Feb 15, 2007 12:15 am
    ----
JOj, sad mi je neprijatno, ispala sam pravi mrgud. NIsam se ni na koga naljutila, naprotiv, svidja mi se sto sam cula nesto sto nisam znala.

Jurkenu i Slobodanu se izvinjavam, a coi cu uzivo Wink

Evo jos jedan mali doprinos temi iz prakse: ovo je "iscupala" Cryptocorine usteriana sa svojim korenom kad sam je iscupala iz podloge - kuglica gline, nakon nesto vise od pola godine u podlozi.

#20: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Feb 15, 2007 2:03 am
    ----
Glina u akvarijumu (tacnije u podlozi)... za ili protiv? Za.
Koristio sam je dugo vremena u kombinaciji sa tresetom, huminskom kiselinom i tecnim N P K djubrivima. Bilje je izgledalo prilicno zdravo i zadovoljno.

FIKUS

#21: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: slobodan1511Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Feb 15, 2007 11:12 am
    ----
StarChaser citat:
JOj, sad mi je neprijatno, ispala sam pravi mrgud. NIsam se ni na koga naljutila, naprotiv, svidja mi se sto sam cula nesto sto nisam znala.

Jurkenu i Slobodanu se izvinjavam, a coi cu uzivo Wink

Taman posla da se izvinjavas.. Wink

#22: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: NovaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Čet Feb 15, 2007 1:57 pm
    ----
Cao svima,
kako mi i ime kaze, ja sam nova u svakom pogledu. Akvarijum smo "aktivirali" prosle jeseni, kada smo uneli "zlatne ribice" iz jezerceta u kucu, da im ne bi bilo hladno. Pored toga sto su mi prozderale sve biljke koje sam stavila u akvarijum, mogu samo da ih hvalim, i veoma sam zadovoljna sa njima. Elem, o akvarijumu cu na nekom drugom mestu, a pitanje za ovu temu glasi: da li glina koja se kupi u prodavnicama zdrave hrane i sl. (znaci ona koja se koristi za ciscenje organizma, ili razne meleme) moze da se koristi kao podloga za neke biljke kojima odgovara ovakva zemlja? Ovo pitam posto je skoro nemoguce pronaci glinu u prodavnicama koje se bave akvaristikom.

#23: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: Radmanovac PošaljiPoslato: Čet Feb 15, 2007 3:06 pm
    ----
Glinu mozes naci u knjizarama.
A sta ce ti glina ako cuvas japanke u akvarijumu?

#24: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: NovaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Čet Feb 15, 2007 3:25 pm
    ----
Radmanovac citat:
Glinu mozes naci u knjizarama.
A sta ce ti glina ako cuvas japanke u akvarijumu?
Hvala ti puno na savetu, pogledacu u knjizarama.
Glina mi u stvari treba za lotos (koji je vec uveliko isklijao) i koga planiram da stavim u jezero na leto. Zajedno sa ovim mojim ribicama.
Molim te, reci mi zasto povezujes glinu sa japankama u negativnom kontekstu? Ne bih volela da naskodim ni ribama ni biljci,........

#25: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: NovaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Čet Feb 15, 2007 11:27 pm
    ----
Radmanovac citat:
Pa ako japanke pojedu svu travu, glina ti nije potrebna, jer nemas biljke. Smile

Ah, na to si mislio,............ to je tacno Very Happy Very Happy Very Happy
Bile su i proslog leta u jezeru, i nisam primetila da su naskodile biljkama. Medjutim, kada sam pokusala u akvarijumu da im napravim domacu atmosferu, sve su pocerupale.
Za salatu sam cula da je ne vole, jer je gorka,.........
Hvala jos jednom na savetima

#26: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: visnjaLokacija: kraljevo PošaljiPoslato: Pon Feb 11, 2008 2:16 pm
    ----
Kupio sam navodno glinu u knižari po nečijem savetu na ovom forumu. Na omotu piše masa za modeliranje"terakota" i nisam siguran da li je to glina, obojena glina ili nešto treće. Ima rozikastu boju.
Ne mogu nikako doći do gline jer je grnčarski zant ugašen u Kraljevu. Pročitao sam i da je medicinska glina osiromašena.
Šta je stvarno terakota i gde da je nađem ?

#27: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Pon Feb 11, 2008 3:00 pm
    ----
Prvo... ne verujem da si ovde od nekoga ozbiljnije upućenog dobio savet da kupiš baš tu glinu iz knjižare. Sa glinama treba biti oprezan ukoliko sastav nije poznat, jer od nalazišta do nalzišta sastav varira. Za modeliranje se koristi mešavina gline i koječega te je pitanje šta si ti to u knjižari zapravo kupio.

#28: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: GoblinLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Feb 11, 2008 3:12 pm
    ----
visnja citat:
. Pročitao sam i da je medicinska glina osiromašena.

A šta joj to nedostaje? Very Happy

Većina akvarista koji preporučuju glinu imaju različite priče,ali se u jednoj stvari sve priče podudaraju,a to je da niko ne zna tačan sastav gline koju stavlja.

U zavisnosti od nalazišta i namene,gline se razlikuju.

U jednom momentu,pre neke 3-4 godine, kod domaćih akvarista je bilo veoma moderno stavljanje gline u podlogu(Što ti kao iskusan akvarista verovatno i sam propratio).Kako nisu svi stavljali istu glinu,a kako većina nije poznavala tačana sastav,pojavili su se različiti rezultati.Pa su se neki kleli u magična svojtva gline,a drugi to osporavali.

Moj lični stav je,ne stavljaj u aq ono što može da izazove nepredvidive situacije,a glina (izmedju ostalog) kojoj ne znaš tačan sastav to svakako može.Koliko god da je veliki,aq je ipak mali i zatvoren sistem a eksperimenti nas mogu skupo koštati,što novčano,što živaca. Wink

#29: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: SnikSLokacija: Aleksinac PošaljiPoslato: Uto Feb 12, 2008 2:11 am
    ----
Probao sa glinom iz knjizare "bele boje" i nije se lose pokazala ali kada sam ubacio glinu sa prirodnog nalazista sve je postalo drugacije i tek je onda doslo do izrazaja koliko je priroda jaca od bilo kakvih "zapakovanih" glina...
Ja sam ZA glinu u aq

#30: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: GoblinLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Feb 12, 2008 12:29 pm
    ----
Neosporno je da glina ima pozitivne efekte,ali u kojoj meri i koja vrsta gline,to je diskutabilno.Ne vidim da u 21. veku i na relativno otvorenom tržištu,kada se mogu kupiti preparati koje su pravili stručnjaci i gde je sve proračunato u mg,potrebu za neproverenim,a usudio bih se reći i rizičnim rešenjima.

Da se razumemo,verovatno vam glina neće pobiti ribe,kažem verovatno,jer ipak ne isključujem tu mogućnost,a naročito kada je u pitanju glina iz prirode jer je izvesno da u njoj ima organskih materija koje su sklone raspadu i narušavanju kvaliteta vode,ali šta je sa supstancama koje neke vrste glina sadrže a koje biljke u našim aq ne koriste?

U takvom slučaji,vrlo je izvesna najezda algi.

Kada se sve dozira na mg i prate parametri mnogo je lakše izvršiti potrebne korekcije,nego nasumične i besomučne izmene vode a da nam pritom niko ne garantuje da nam se disbalans neće desiti već narednog meseca.

Na kraju,šta mislite,zbog čega svi ozbiljniji akvaristi u belome svetu ne koriste glinu,nego posebno pripremljene i pakovane podloge renomiranih proizvodjča?Mislite li da u belome svetu nema knjižara ili da nemaju lokalna nalazišta gline?

#31: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Feb 14, 2008 3:11 am
    ----
Slazem se sa Goblinom i Octopusom po pitanju upotrebe gline kao i bilo kog drugog materijala koji se slobobno u maloprodaji moze naci a da je nepoznatog sastava i da planiramo da ga upotrebimo iskljucivo u akvaristicke svrhe.

Sto se gline tice, pakovanja po prodavnicama sadrze razlicite primese vestackih aroma, boja kao i kojecega drugog. Isti je slucaj i sa tzv. kredama, destilovanim (dejonizovanim) vodana, sonim kiselinama itd... Veoma cesto mozemo doci u corsokak i preispitivati sopstvene greske i iskusiti na svojoj kozi nus-efekte jer smo kupili nesto sto to zapravo nije nasuprot onoga sto je deklarisano na ambalazi ili bi bar priblizno trebalo da bude...

Sto se kaolina tice, ja sam ga koristio u miksu sa nekim drugim stvarima i efekti nisu bili losi po biljke, sve ukupno gledano...


FIKUS

#32: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: dr.dzekLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Pet Avg 13, 2010 11:29 am
    ----
Predpostavljam da to kog je tipa glina isto je pitanje kao i kog je tipa koja bastenska zemlja? Formirao sam akvarijum 40l (50 duzina, 31 dubina i 26 sirina) pre neka 2,5 meseca (predstavicu vam ga za 2 meseca kad se jos malo ubilji i kad ga naselim onime cime hocu, a ne ovime sto je sada u njemu...) i tada nisam se interesovao za sve ove sajtove i forume... Za podlogu sam stavio samo pesak i preko njega sljunak u poslednje vreme primecujem da bilje sa razvijenim korenkim sistemom pocinje da pusta bocne korene izdanke sa stabla i stagnira sa rastom, pa sam od bastenske zemlje iz mog dvorista koja ima sigurno neki deo gline u sebi napravio kuglice i stavio u podlogu. Posto sam tek nov u ovom hobiju zeljan sam eksperimentisanja, a i nemam bas neke visoko vredne i ne otporne ribe u tom akvarijumu ciji bi mi gubitak predstavljao veliku stetu. Pre nego sto sam napravio kuglice tu saku zemlje sam u toku noci potapao u vodu, a u toku dana sipao na pleh i izlagao suncu i opet nocu vracao u casu. Tako sam radio 3 dana i 3 noci. 4. dana sam sasusene kuglice ubacio u podlogu oko biljaka sa razvijenim korenskim sistemom konkretno: Hygrophila polysperma - Sitnolisni limun, Ludwigia repens - Šljivica, Cryptocoryne usteriana - Kiselica (kazu da se zove?), Hygrophila corymbosa - Krupnolisni limun i Sagittaria subulata - Patuljasto žito. Imam i drugo bilje ali tu nisam stavljao te "glinene" kuglice. Od tad je proslo vec 7 dana i svo bile se popravilo osim Saggitari-e. Tako da je ubacivanje tih zemljanih kuglica kod mene pocelo da daje rezultate. Inace u prva 2 meseca uz dodavanje CO2 i svetlo (jedna silvania 15w gro lux i jedna phillips day light 18w sijalica, foto period 14-16h), uz podlogu cist pesak bez bilo kakve hemije biljni fond mi se 3 puta uvecao. U akvariumu imam i 2 teleskop japanke od samog pocetka, ali ovo vec izlazi iz okvira teme... Jedino ne znam sta da radim sa sagittariom imam 8 biljaka u prednjem planu po sredini, a dodavanje tih kuglica na nju nije ostavilo efekat? Mozda da pojacam jos svetlo?

#33: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: PedjaKLokacija: Niš PošaljiPoslato: Sub Avg 14, 2010 4:16 am
    ----
Naježim se kad tzv akvaristi krenu da etiketiraju ribe kao manje ili više vredne. Diskus je vredna riba, sa njom ćemo pažljivo a živorotke, japanke... nek se muče kada im ne teče plava krv.

Nastavi da "eksperimentišeš", ništa te ne košta.

#34: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: dr.dzekLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Sub Avg 14, 2010 11:04 am
    ----
Izvinjavam se zato sto sam vrste ocenio nisko i visoko vrednima. Nisam razmisljao na taj nacin kad sam to pisao. Ne podrzavam taj rasisticki stav.

Slazem se da vrste ne treba tako etiketirati (ali postoje manje i vise otporne vrste) i u akvarijum se ribe ne unose da bi se tamo mucile nego da bi im se obezbedili sto adekvatniji uslovi za zivot i razmnozavanje. Takodje smatram da vrsta treba biti u medjusobnom skladu sa ambijentom koji je okruzuje. Od pocetka samo je jedan od dva amoniera uginuo vec 2. dana po unosenju u 20 dana star akvarium, sto se tice zivorotki sve se redovno mreste kao i puzevi, a ubacicu i red cherry shrimp... Obezbedjujem im sto raznovrsniju ishranu i sto adekvatnije uslove za zivot... To sa eksperimentisanjem sam mislio za "glinu" tj. "zemlju" u podlozi sto moze da se negativno odrazi na ribe (jer kod gline, pa i zemlje ne znamo tacan sastav toga sto ubacujemo) ali sve to pratim i menjam redovno vodu... samo sam se lose izrazio u prvom izlaganju. To sto nazivam "eksperimenitisanjem" smatram sve ono sto radim prvi put jer sam nov u akvaristici i sada imam potpuno drugaciju sliku o svemu nego pre 3 meseca kad sam poceo ovime da se bavim, a biljni akvarijum "nisam vido ni na skice".
.doh.
Nego skrecemo mnogo sa teme o glini. Glinene kuglice sam stavljao i kod 3 biljke Echinodorus austroamericanus ali nije dalo rezultate kao i kod sagittarie.



-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1