Glina u akvarijumu... za ili protiv ?
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3  :| |:
-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

#31: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Feb 14, 2008 2:11 am
    ----
Slazem se sa Goblinom i Octopusom po pitanju upotrebe gline kao i bilo kog drugog materijala koji se slobobno u maloprodaji moze naci a da je nepoznatog sastava i da planiramo da ga upotrebimo iskljucivo u akvaristicke svrhe.

Sto se gline tice, pakovanja po prodavnicama sadrze razlicite primese vestackih aroma, boja kao i kojecega drugog. Isti je slucaj i sa tzv. kredama, destilovanim (dejonizovanim) vodana, sonim kiselinama itd... Veoma cesto mozemo doci u corsokak i preispitivati sopstvene greske i iskusiti na svojoj kozi nus-efekte jer smo kupili nesto sto to zapravo nije nasuprot onoga sto je deklarisano na ambalazi ili bi bar priblizno trebalo da bude...

Sto se kaolina tice, ja sam ga koristio u miksu sa nekim drugim stvarima i efekti nisu bili losi po biljke, sve ukupno gledano...


FIKUS

#32: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: dr.dzekLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Pet Avg 13, 2010 11:29 am
    ----
Predpostavljam da to kog je tipa glina isto je pitanje kao i kog je tipa koja bastenska zemlja? Formirao sam akvarijum 40l (50 duzina, 31 dubina i 26 sirina) pre neka 2,5 meseca (predstavicu vam ga za 2 meseca kad se jos malo ubilji i kad ga naselim onime cime hocu, a ne ovime sto je sada u njemu...) i tada nisam se interesovao za sve ove sajtove i forume... Za podlogu sam stavio samo pesak i preko njega sljunak u poslednje vreme primecujem da bilje sa razvijenim korenkim sistemom pocinje da pusta bocne korene izdanke sa stabla i stagnira sa rastom, pa sam od bastenske zemlje iz mog dvorista koja ima sigurno neki deo gline u sebi napravio kuglice i stavio u podlogu. Posto sam tek nov u ovom hobiju zeljan sam eksperimentisanja, a i nemam bas neke visoko vredne i ne otporne ribe u tom akvarijumu ciji bi mi gubitak predstavljao veliku stetu. Pre nego sto sam napravio kuglice tu saku zemlje sam u toku noci potapao u vodu, a u toku dana sipao na pleh i izlagao suncu i opet nocu vracao u casu. Tako sam radio 3 dana i 3 noci. 4. dana sam sasusene kuglice ubacio u podlogu oko biljaka sa razvijenim korenskim sistemom konkretno: Hygrophila polysperma - Sitnolisni limun, Ludwigia repens - Šljivica, Cryptocoryne usteriana - Kiselica (kazu da se zove?), Hygrophila corymbosa - Krupnolisni limun i Sagittaria subulata - Patuljasto žito. Imam i drugo bilje ali tu nisam stavljao te "glinene" kuglice. Od tad je proslo vec 7 dana i svo bile se popravilo osim Saggitari-e. Tako da je ubacivanje tih zemljanih kuglica kod mene pocelo da daje rezultate. Inace u prva 2 meseca uz dodavanje CO2 i svetlo (jedna silvania 15w gro lux i jedna phillips day light 18w sijalica, foto period 14-16h), uz podlogu cist pesak bez bilo kakve hemije biljni fond mi se 3 puta uvecao. U akvariumu imam i 2 teleskop japanke od samog pocetka, ali ovo vec izlazi iz okvira teme... Jedino ne znam sta da radim sa sagittariom imam 8 biljaka u prednjem planu po sredini, a dodavanje tih kuglica na nju nije ostavilo efekat? Mozda da pojacam jos svetlo?

#33: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: PedjaKLokacija: Niš PošaljiPoslato: Sub Avg 14, 2010 4:16 am
    ----
Naježim se kad tzv akvaristi krenu da etiketiraju ribe kao manje ili više vredne. Diskus je vredna riba, sa njom ćemo pažljivo a živorotke, japanke... nek se muče kada im ne teče plava krv.

Nastavi da "eksperimentišeš", ništa te ne košta.

#34: Re: Glina u akvarijumu... za ili protiv ? Autor: dr.dzekLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Sub Avg 14, 2010 11:04 am
    ----
Izvinjavam se zato sto sam vrste ocenio nisko i visoko vrednima. Nisam razmisljao na taj nacin kad sam to pisao. Ne podrzavam taj rasisticki stav.

Slazem se da vrste ne treba tako etiketirati (ali postoje manje i vise otporne vrste) i u akvarijum se ribe ne unose da bi se tamo mucile nego da bi im se obezbedili sto adekvatniji uslovi za zivot i razmnozavanje. Takodje smatram da vrsta treba biti u medjusobnom skladu sa ambijentom koji je okruzuje. Od pocetka samo je jedan od dva amoniera uginuo vec 2. dana po unosenju u 20 dana star akvarium, sto se tice zivorotki sve se redovno mreste kao i puzevi, a ubacicu i red cherry shrimp... Obezbedjujem im sto raznovrsniju ishranu i sto adekvatnije uslove za zivot... To sa eksperimentisanjem sam mislio za "glinu" tj. "zemlju" u podlozi sto moze da se negativno odrazi na ribe (jer kod gline, pa i zemlje ne znamo tacan sastav toga sto ubacujemo) ali sve to pratim i menjam redovno vodu... samo sam se lose izrazio u prvom izlaganju. To sto nazivam "eksperimenitisanjem" smatram sve ono sto radim prvi put jer sam nov u akvaristici i sada imam potpuno drugaciju sliku o svemu nego pre 3 meseca kad sam poceo ovime da se bavim, a biljni akvarijum "nisam vido ni na skice".
.doh.
Nego skrecemo mnogo sa teme o glini. Glinene kuglice sam stavljao i kod 3 biljke Echinodorus austroamericanus ali nije dalo rezultate kao i kod sagittarie.



-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3  :| |:
Strana 3 od 3