Naprslo staklo na grejacu
Idi na stranu: Prethodna  1, 2  :| |:
-> Staklo, grejači, svetlo i sva ostala tehnika potrebna za održavanje akvarijuma

#16: Re: Naprslo staklo na grejacu Autor: A.T.Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Feb 12, 2006 6:31 pm
    ----
Hvala na brizi, mama i tata. Very Happy
Šalu na stranu, da mislim da je 100% sigurno, sada bi grejač bio uključen i radio. Na suprot tome, da nemislim da je sigurno, nebi se bakćao time. Wink
Evo o čemu se radi: Zidovi epruvete su debeli koliko sam uspeo da zaključim negde između 1.5 i 2mm, a sama epruveta je napravljena od Borosilikatnog stakla. Inače, postoje standardi koje epruvete moraju da zadovolje, isto važi za ovu epruvetu kao i za sve druge koje se koriste na grejačima (čak i onim najskupljim!). Samo se dimenzije razlikuju, prema njima i debljine zidova epruveta. Epruvete testiraju mehanički i hemijski. Mehanički se ispituju na pritisak (pozitivni i negativni) i na udar. Neke od specifikacija ovog stakla ću izneti na kraju teksta.
Koliko sam primetio - nemaju svi grajači iste grejačke sposobnosti.
*Moj prvi grejač je bio Shark (eno ga u akvarijumu moje devojke i radi bez problema) od 25w. Iako je njegova konzumacija struje na samoj grejnoj žici oko 25w, ovaj grejač maltene radi kao sijalica od 25w. Posle vrlo kratkog vremena emituje jaku toplotu i svetli mu žica. Ima vrlo osetljiv bimetal, te se brzo pali i gasi.
*Pored mog prvog grejača nabavio sam 2 ista grejača od 50w. Jedan od njih je u glavnom akvarijumu, i da kucnem u drvo - radi savršeno! Drugi je ovaj nesrećnik koga sam čuknuo.
*Pored ova 2 grejača imao sam prilike da testiram Atmanov od 50w. Ova 3 grejača imaju slične karakteristike. Grejna žica je višestruko duža od one u Shark grejaču, polako se zagreva i ne postiže toliku temperaturu. Prema tome, za istu razliku teperature potrebno mu je više vremena i konzumira više struje.

Zašto sam ovo ispričao? Ovakvi grejači mi deluju pogodniji baš zbog toga što se postepeno zagrevaju i postižu daleko nižu temperaturu (onaj Sharkov grejač nemože da se popne dok radi, dok je kod ovih epruveta mlaka). Znači moja nova epruveta neće trpeti ekstremne, već vrlo blage uslove. Pošto se grejna žica nalazi obmotana oko keramičke vođice (koja je opet odvojena od ostatka grejača), pošto je staklo epruvete odvojeno svega 2-3mm od grejnog tela i pošto je plastični deo skalamerije odvojen nekih 2-3cm od početka grejnog tela (a toplotna kapacitivnost stakla je daleko veća o t.k. plastike), može se zaključiti da se gotovo kompletna toplota odvodi direktno sa grejača na staklo i dalje u vodu. Pošto je silikonski tampon između gumenog čepa na rubu epruvete i same epruvete na suprotnom kraju iste, može se zaključiti da je ovaj sloj silikona izložen temperaturi koja je za stepen ili 2 viša od temperature okoline (vode). Dokaz je taj što bi se gumeni čep odavno otopio (kao i plastična skalamerija koja je znatno bliža grejaču) da je izložen nekoj ozbiljnijoj temperaturi. Inače silikon trpi bez posledica temperature do 90 stepeni C (većina njih). Ovo je odgovor na tvoje pitanje Mrvice.

Bane, u pravu si da su moji uvek bili protiv igranja strujom. Ali mislim da sam prestao da se obazirem na to pre nekih 15ak god. kada sam ozbiljnije počeo da se bakćem istom. Priznajem da mi elektronika bolje ide od ruke nego visoke struje, ali obzirom da je ovakav grejač za vodu nešto sasvim banalno, mislim da neće biti problema..
..jedina stvar koja se može javiti kao problem je ta što moj novi/stari grejač ima višak vazduha u sebi (koji će pod porastom temperature vršiti određeni pritisak na epruvetu, koja će dalje preneti taj pritisak na spoj od silikona (koji je debeo između pola i 1 mm). Zato ću prvo da testiram grejač na negativni pritisak par dana u buretu sa vodom, a potom ću da ga testiram na pozitivni pritisak uključenog..

Sledi deo specifikacije Borosilikatnog stakla marke Duran, koju sam obećao:

izmenjeno nakon Octopus-ovog posta:
Još jednom se izvinjavam upravi! Okto, neću silovati forum karakteristikama Borosilikatno stakla.


Poslednji izmenio A.T. dana Pon Feb 13, 2006 1:05 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

#17: Re: Naprslo staklo na grejacu Autor: BucaLokacija: munZe, Srbija PošaljiPoslato: Ned Feb 12, 2006 6:57 pm
    ----
Zbog svega ovog što si napisao A.T. ja sam nabavio grejač od aluminijuma obložen polikarbonatom, koji je otporan na udarce, na pregrevanje i slične stvari. Jedina mana mu je što je spor, ali to i nemora da bude mana.

O ovom grejaču ću napisati posebnu temu ovih dana.

Tebi bravo na hrabrosti, ali znaj koliko si vremena utrošio na isti, više bi ti se isplatilo što Bane reče da si otišao i kupio novi. Jer vreme je novac, a ako ga imaš na pretek onda si ti bogat čovek, a ti mnogo vremena provodiš zezajući se sa takvim stvarima.

#18: Re: Naprslo staklo na grejacu Autor: OctopusLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Ned Feb 12, 2006 10:10 pm
    ----
AT. ne shvatam svrhu zadnjeg dela tvog tvog posta... Svako od nas ima pravo izbora i ti si nam svoj izbor predočio. Ipak Većinu hobista akvarista najveći deo stvari koje pominješ (mislim na sve ove hvalospeve oko Duran stakla) ne zanimaju...
Reci mi jesi li ti plaćen od dotične firme da ih propagiraš.
Moram li ja večito na ovim stranama glumuiti Žandara i opominjati da ovde ne dozvoljavam nikakvo reklamiranje pa makar ono bilo upućeno i na neku daleku nam firmu.. (izvini ali zadnji deo tvoga posta i hvalospev o duran staklu me jedino na to asocira) Svako koga ovakve stvari zanimaju može ove podatke naći na odgovarajućim mestima na net-u
Ovaj sajt je usmeren na akvaristiku i posvećen njoj i onima koje ona zaokuplja. Tehnologije i karakteristike Duran stakla možda zanimaju ljude, koji su posredno ili neposredno uključeni u proizvodnju ili eksploatacioju ovog materijala.
Ne verujem da će najveći deo ovog tvog pisanja preterano zanimati članove ovoga foruma.

#19: Re: Naprslo staklo na grejacu Autor: A.T.Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Feb 23, 2006 3:05 pm
    ----
Probni rad okončan!
Drago mi je što ću da prijavim kako mi grejač dobro radi. Very Happy
Istina, zbog vlage u vazduhu u samoj epruveti (koju ja naravno nisam mogao da eliminišem, kao ni da smanjim sam pritisak vazduha u nj), ista se pri radu malko magli sa unutrašnje strane, ali ništa strašno.
Inače grejač sam testirao kao što sam najavio: Oko nedelju dana je staja na dnu bureta sa vodom (test zaptivanja) potom je par dana radio u karantinskom akvarijumu..
Slede slike (1.- izgled gotovog grejača; 2.- pri radu):

#20: Re: Naprslo staklo na grejacu Autor: nasdvojeLokacija: Arandjelovac PošaljiPoslato: Uto Jul 27, 2010 7:31 am
    ----
vidim da je tema stara, ali da ne otvaram novu...
Gde stoje dve kapljice na grejachu (atman) ja sam ga potopio celog to nisam ni video... dodushe mislim da je jedan od radnika u petshou dobacio da je vodootporan onako u prolazu... nemam zelju da zasijamo uz vodu nas dvoje i zato molim za odgovor. hvala

#21: Re: Naprslo staklo na grejacu Autor: krckoLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Uto Jul 27, 2010 8:14 am
    ----
Na kućištu grejača-nasuprot skali za podešavanje, nalaze se karakteristike, uz napon, frekvencu, snagu, serijski broj, IEC standard... imate oznake kapljica i naznaku minimalnog nivoa potopivosti istog. Pozdrav

#22: Re: Naprslo staklo na grejacu Autor: nasdvojeLokacija: Arandjelovac PošaljiPoslato: Uto Jul 27, 2010 8:32 am
    ----
hvala krcko, cim stignem kuci sa posla moram da proverim. mada je vec 5 ili 6 dana u vodi skroz potopljen pa predpostavljam da nije za potapanje vec bi se napio vode, al ko zna... hvala jos jednom

#23: Re: Naprslo staklo na grejacu Autor: marko_paLokacija: Pancevo PošaljiPoslato: Uto Jul 27, 2010 12:16 pm
    ----
Moji atman grejaci su vec godinama pod vodom u potpunosti tako da rizika skoro i da nema!

#24: Re: Naprslo staklo na grejacu Autor: krckoLokacija: novi beograd PošaljiPoslato: Uto Jul 27, 2010 12:34 pm
    ----
Znaš kako kažu, Đavo nikada ne spava, predostrožnost u svemu nikada nije na odmet, pogotovu što se vrlo često, ne razmišljajući, guraju ruke u akvarijum, a Tebi je bar dobro poznato voda-struja, koliko je rizika sakriveno u tome. Pozdrav



-> Staklo, grejači, svetlo i sva ostala tehnika potrebna za održavanje akvarijuma

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2  :| |:
Strana 2 od 2