Problem sa cabombom
-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

#1: Problem sa cabombom Autor: visnjaLokacija: kraljevo PošaljiPoslato: Pon Jan 30, 2006 5:46 pm
    ----
U poslednje vreme stalno mi vrhovi cabombe otpadaju -lome se, tako da se biljka prepolovi. Ph je oko 6.5, tvrdoca oko 8-10, temperatura 26-27,s vetlo je adekvatno,mozda i jace nego po normativima. Stalno izbijaju novi pelceri, ali kad izrastu skoro do povrsine jednostano se prelome. Primetio sam da dan dva po stavljanu Serinih tableta u podlogu uvek izniknu 2-3 nova pelcera. Sumnjam na amazonce puzeve , koji mozda svojom tezinom ih lome, mada se to desavalo i ranije ali ne u tolikoj meri. Moguce je povecanje temperature u akvarijumu kada nacisto zatvorim stakleni poklopac, obzirom da u njemu mi se nalaze i dve obicne sijalice od po 25 w, kao i obicna neonka od 20w, koje povecavaju temperaturu u akvarijumu. Akvarijum je 75-80l.

#2: Re: Problem sa cabombom Autor: BaneLokacija: Beograd, Voždovac PošaljiPoslato: Pon Jan 30, 2006 9:05 pm
    ----
Višnja, ukoliko ostale biljke dobro napreduju onda mislim da postoje dva razloga prema ovome što si napisala. Meni su dok sam ih imao u biljnom akvarijumu uništili sve vrhove osetljivijih biljaka nakon čega sam ih izvadio iz akvarijuma. Pa s toga mislim da su izgrickali vrhove kabombe nakon čega prestaje da raste a vrh joj se suši i lomi. Zato često imaš i bočne izdanake!
Drugi razlog je možda to da ti se sijalice nalaze previše blizu površine na nekoliko centimetara od vode pa se stoga vrhovi Cabombe jednostavno sprže i prelome.
Jedan savet koja nema veze sa problemom; pokušaj da koritiš i tečno djubrivo za biljke jer je cabomba jedna od onih koja veći deo hranljivih materija apsorbuje preko nadzemnog dela biljke, tačnije listova.

#3: Re: Problem sa cabombom Autor: visnjaLokacija: kraljevo PošaljiPoslato: Uto Jan 31, 2006 11:14 am
    ----
Bane mislim das u ti zapažanja dobra. Moguće je da je u gornjim delovima voda pretopla zbog sijalica. Izmeruću temperaturu na tih 3 cm peostora između površine vode i stakla od poklopca. Inače drugo bilje ide fenomenalno: kriptokorine, polisperma, šljivica, vodeni kupus,elodea. Napominjem da mi cabomba dobro napredjuje osim problema sa vrhovima. Od kada sam ubacio obične sijalice bilje odlično napreduje.Proređujem polispermu i elodeu i kupus dosta često.
Tečno đubrivo nisam upotrebljavao, a sigurno boja cabombe upućuje na takvu potrebu. Trebao bih i zamenjivati češće vodu , a ja nedeljno menjam oko 5l-problem je što za vodu idem 20km da bi imao mekanu i kiselu vodu.
Moj naziv možda zbunjuje-Višnja je moja velika ćerka

#4: Re: Problem sa cabombom Autor: BaneLokacija: Beograd, Voždovac PošaljiPoslato: Uto Jan 31, 2006 12:41 pm
    ----
Evo jednog predloga kako da povećaš rastojanje izmedju sijalice i površine vode. Pokušaj da nadješ sijalice sa mnogo manjim balonom, sa svega nekih 4 cm u prečniku isto od 25 vati a zatim spusti nivo vode za još centimetar ili dva i dobićeš bar 6-7 cm rastojanje od površine do sijalica, jer je 3 cm od poklopca do sijalica veoma malo.
Uzgred, koju kabombu imaš, C. caroliniana zelena ili C. furcata crvena kabomba?

#5: Re: Problem sa cabombom Autor: MrvicaLokacija: Beograd, Srbija PošaljiPoslato: Uto Jan 31, 2006 2:46 pm
    ----
Pre svega dobro nam došao Višnja!
Ne bi bilo loše i da se malo prestaviš u Forumu "Nešto malo o sebi" kako bi imali bolji uvid u to šta sve može da te muči.
Mišljenja sam da je 5 lit. zamene na tih 80 lit. malo i da treba bar 10 da menjaš (ja menjam 25% nedeljno). Biljke posle izvesnog vremena potroše hranjive materije iz vode i onda je lek češća zamena vode i dodavanje tečnog djubriva za biljke.

#6: Re: Problem sa cabombom Autor: visnjaLokacija: kraljevo PošaljiPoslato: Uto Jan 31, 2006 5:38 pm
    ----
Hvala Mrvice na sugestijama. U narednim danima ću se pretstaviti-mada nema šta da se pretstavi. Jednostavno čovek sa 50 godina koji posle 20 godina pauze se vratio svojem omiljenom hobiju. Jednom akvarista-doživotno akvarista.E, da je ovoliko mogućnosti za akvaristiku imalo 70-tih i 80-tih godina...
Nisam menjao veće količine vode-preporučenu 1/3 mesečno zbog problema vezanih za transpotr vode, a tečno đubrivo sam svesno izbegavao zbog korišćenja aktivnog uglja. Cabomba će me naterati da izmenim svoje navike, posebno što sam pročitao da joj odgovara 2-3 mesečno zamena vode. Problem su mi i kriptokorine, koje nisu ljubitelji takvog osvežavanja.Napraviću kompromis, dodavaću pored tableta za podlogu i tečno đubrivo. Verovatno da trebam da razmišljam i o provetravnju prostora iznad staklenog poklopca sa otvorima na njemu.

#7: Re: Problem sa cabombom Autor: MrvicaLokacija: Beograd, Srbija PošaljiPoslato: Uto Jan 31, 2006 5:55 pm
    ----
Predstavi se da bi znali i koje ribe imaš u akvarijumu i zašto ti treba meka voda.
Večita dilema da li držati aktivni ugalj non-stop u filteru ili samo kad treba da pokupi neke lekove i amonijak iz vode. Ja sam za ovu drugu varijantu.
Inače ja menjam 1/4 svake nedelje i cripte mi napreduju sasvim solidno, a za strujanje i hladjenje poklopca (haube) Bane je pokrenuo jednu veoma lepu temu koja nije ni skupa a veoma je efikasna kod rasete koja odaje veliku toplotu:
www.akvaristikayu.com/...&t=295

#8: Re: Problem sa cabombom Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Jan 31, 2006 10:04 pm
    ----
Cabomba caroliniana je po meni jedna od lepsih biljaka mada trazi dosta paznje oko akvarijuma zbog svoje nezne gradje i cestih i brojnih ostecenja listova koji se mogu pronaci sirom akvarijumske podloge i filtera. Po onom sto pominje Visnja, parametri vode u kojima je on gaji su manje vise skolski (pretpostavljam da je ukupna a ne karbonatna tvrdoca 8-10). Takodje je cinjenica da ova biljka trazi vodu bogatu hranljivim materijama, nesto jace osvetljenje, nizu karbonatnu tvrdocu i pozeljno blago kiselu sredinu. Temperatura ne bi trebalo da prelazi 27C i nikako joj ne odgovara jace usmereno strujanje vode iz filtera upravo zbog nezne gradje.

Ipak, iako spada u brzorastuce biljke u prirodnom stanistu, cesto se desava da je tesko odrzati je u akvarijumskim uslovima (meni licno je propalo nekoliko ovih biljaka, pretpostavljam da je razlog za to nesto tvrdja voda, relativno slabije osvetljenje i veoma retko dodavanje tecnog djubriva).

Inace, sto rece Mrvica, ne vidim svrhu drzanja aktivnog uglja non-stop u filteru pogotovo ako se ne menja redovno sto moze cesto izazvati vise problema nego koristi.

Kad nam Visnja predstavi svoj akvarijum sa svim stanovnicima i tehnickim detaljima, mozda cemo bolje sagledati problem. U svakom slucaju, dobro nam dosao na ove stranice.

FIKUS

#9: Re: Problem sa cabombom Autor: visnjaLokacija: kraljevo PošaljiPoslato: Čet Feb 02, 2006 3:42 pm
    ----
Najzad sam se pretstavaio. Uradio sam to na malo šaljiv način, pišući ga kao akvaristički CV. Onoga koga ne mrzi da čita, nadam se da sam razvesilio i nasmejao, a može se videti i malo istorije provincijalske akvaristike. Pretpostavljam da su na forumu uglavnom mlađi ljudi,koje verovatno ne zanima period 70-tih godina prošlog veka , pa se njima unapred izvinjavam.
Definitivno za vikend vadim aktivan ugalj i stavljam tečno đubrivo i spuštam temperaturu u akvarijumu na 25 stepeni,kako bi mi se i dalje razvijala cabomba. Inače u gornjim slojevima akvarijuma ispod poklopca temperatura mi je bila 33 stepena i to je sigurno smetalo zelenoj cabombi. Pravilno me je ispravio fikus , podatk o tvrdoći moje vode od 8-9 stepeni je ukupna tvrdoća.Do pre tri meseca imao sam i crvenu cabombu,koja je propala. Jasno je da traži mnogo svetla ali prazan prostor-provetravanje, a ja to joj nisam mogao priuštiti . Držala se jadna 5 meseci u životu.
Hvala drugari !!!



-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1