Sagittaria subulata
-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

#1: Sagittaria subulata Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Feb 20, 2006 8:15 pm
    ----
Ove biljke posedujem vec duze vremena i posadjene su u prednjem delu AQ. Pre nekih 2-3 nedelje, nekoliko biljaka je pocelo "nekontrolisano" da raste u visinu (pojedini listovi su vec prerasli 20cm visine). S obzirom da neki autori navode da se pojava iznenadnog rasta kod starijih primeraka Sagittarie subulatae moze desiti povremeno a usko je povezana sa pogodnim uslovima drzanja (cesto je pracena i izbijanjem cvetova), preporucuje se prebacivanje ovih biljaka u zadnji deo AQ. Pri tome maksimalna visina koju Sagittarija moze dostici je navodno 50-ak cm.

Ono sto mi i dalje nije jasno jesu navodi da se ova biljka nakon presadjivanja u zadnji plan AQ, posle odredjenog vremena, vremenom moze vratiti u "normalu" tj. uobicajenu visinu od nekih 5-7cm.

Zanima me, ukoliko je neko vec imao prethodna iskustva vezano za ovaj problem, o kojem se vremenu radi da se Sagittaria vrati u uobicajenu velicinu ili nakon naglog rasta trajno zadrzava novu neuobicajenu velicinu.

U prilogu saljem fotografije gde se moze videti ocigledna razlika u velicini ovih biljaka.



Pozdrav,
FIKUS

#2: Re: Sagittaria subulata Autor: NenadLokacija: Gostivar, Makedonija PošaljiPoslato: Uto Feb 21, 2006 12:49 am
    ----
Fico, ja sam imao takav slucaj sa Sagitarijom. Kako sam primetio, uzrok rasta je ne samo starost vec i svetlo. Tadasnji akvarijum je bio dimenzija 60 x 25 x 30, a osvetljavale su ga 2 reflektorske sijalice od po 60 W. Tamo gde su bile sredine oba svetlosna snopa sagitarija je pocela da raste u visini, jedno 25 - 30 cm i pocela da cveta. (Cvet je sitan, sa 3 bela listica, kratko traje, a kada precveta oformi se nekakav sitan plod. Onda se ricica savija tako da taj "plod" dodje u vodu). Svetlo je bilo tako postavljeno da je jako osvetljavalo bas zadnji deo akvarijuma, pa visina sagitarije je bila savrsena. Inace, da, ako se takva biljka presadi negde gde nema dovoljno (toliko) svetlosti (a u vecini akvarijuma svetlost ipak nije najjaca u zadnjem delu), novi listoi koje ce ista ta biljka pustati bice krace, t.j. "uobicajene".

#3: Re: Sagittaria subulata Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Feb 21, 2006 7:21 pm
    ----
Hvala na odgovoru Nenade. Ovo se potpuno poklapa sa mojim razmisljanjima o uzrocima u vezi radikalnih promena u rastu i ukupnom izgledu ove biljke. Inace nagli rast Sagittariae je u korelaciji sa pojacanjem svetla u mom AQ kao i promenom tecnog djubriva koje koristim za bijke. Negde u to vreme sam dodao nekih 94W osvetljenja u prednjem delu AQ, sto se vremenski u potpunosti poklapa sa selektivnim promenama velicine pojedinih biljaka iz ove vrste.

Koliko vidim, jedini je problem sto ce Sagittarija verovatno morati da se zameni nekom zahtevnijom biljkom u prednjem delu AQ, posto nameravam da jos vise pojacam osvetljenje. Trenutno mi je u AQ osvetljenje oko 0.62W/L a u planu mi je da ga pojacam barem na 0.85W/L. Sacekacu da vidim kako ce i ova naknadna promena dalje uticati na njen rast, ali pretpostavljam da ce i ova moja dostici nekih 30-ak cm i tu stati, tako da cu imati dosta biljaka za one koje to zanima... Ali o tome cemo naknadno...

Pozdrav,
FIKUS

#4: Re: Sagittaria subulata Autor: SCAVLokacija: Zrenjanin PošaljiPoslato: Čet Feb 16, 2012 8:04 pm
    ----
Evo male potvrde da nema zastarelih tema, i meni se upravo ista stvar desila sa sagittariom, najveći listovi su dugački nešto preko 30cm.
Osvetljenje je 0,5-1,2 (90min/dan) W/l, ali moguće je da je doprinelo i dodavanje makroelemenata.
MH rasveta je 'skraćena' sa 120 na 90min, najveći primerci su premeštani u ćoškove, a pretpostavljam da na ću na najjače osvetljenim mestima/sredina trebati da potražim neku drugu biljku?
Pozdrav.

#5: Re: Sagittaria subulata Autor: dr.dzekLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Pet Feb 17, 2012 1:23 am
    ----
Sagitaria ili patuljasto zito raste u visinu i zbog povecane koncentracije ugljen dioksida i ne vraca se vise na staru velicinu cak i kada prestajem sa dodavanjem CO2, a cveta kada dostignu listovi visinu od 30 cm i kada redovno kidam bocne izdanke, pa ne noze da se siri ona pusta cvetove u visinu...

evo nekih od cvetova iz mog akvarijuma svaki cvet traje jedan dan, a primetio sam da i ribice vole da grickaju latice ovih cvetica kada dotaknu povrsinu vode...



-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1