Mutacija određenih biljaka (oblik i veličina)
-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

#1: Mutacija određenih biljaka (oblik i veličina) Autor: A.T.Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sub Jul 08, 2006 6:01 pm
    ----
O.K, možda je naziv teme previše uopšten za primer koji imam da iznesem. Sigurno je većina vas prisustvovala promeni oblika i veličine određenih biljaka (ili nekih njenih delova) prilikom promene uslova pod kojima obitava. Moj primer je jedan ,,hrast'' (od 2), koji je prilično izrastao u poslednja 2 meseca (pogotovo listovi). Toliko je izrastao (i idalje raste) da mu je novi akvarijum postao premali, iako ga stalno kratim. Poslednja stabljika koja idalje raste je oko 2-3cm iznad površine vode. A listovi, oni izgledaju kao na slici koja sledi. Na drugoj slici sam dao primer kako je izgledala biljka pre početka njenog naglog rasta (ovo sam izveo tako što sam slikao drugu biljku).
Na jednoj veb strani sam pročitao da je glavni (zapravo jedini) razlog za ovako nešto (kod ove biljke) porast temperature na duže staze.
Slede slike..

Pozdrav svima!

#2: Re: Mutacija određenih biljaka (oblik i veličina) Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Jul 09, 2006 6:23 pm
    ----
Ova biljka i u samom svom nazivu nedvosmisleno ukazuje na raznolikost izgleda u zavisnosti od uslova drzanja u akvarijumu. Hygrophila difformis u slobodnom prevodu znaci da se radi o biljci koja se moze videti u razlicitim formama sto pak zavisi od sredine u kojoj raste, temperature i jacine osvetljenja.

Primerci ove biljke koje sam svojevremeno drzao nikada nisu izgledali spektakularno dobro tako da sam vrlo brzo nakon toga digao ruke od "hrasta" (cini mi se da je glavni razlog za ukupno los izgled ove biljke u mom slucaju bila veoma meka i kisela voda, KH oko 3 i pH oko 6.5). Ipak, iako ova biljka vazi za nezahtevnu, brzorastucu i veoma otpornu, nakon sto sam biljku poklonio jednom akvaristi, krenula je da se razvija sasvim dobro u akvarijumu u kome je bila obicna cesmenska voda znatno vece karbonatne i ukupne tvrdoce kao i pH, znatno slabije svetlo i nesto niza temperatura vode. Inace, slazem se sa tobom da je promenljivost (mutacija) velicine lista kao i njegovog oblika pa samim tim i ukupnog izgleda ove biljke, zavisna od promene temperature i jacine svetla.

U ostalom, ukupan izgled svake vodene biljke a ne samo Hygrophilae, u znatnoj meri moze da varira zavisno od uslova u akvarijumu, bilo da je u pitanju velicina, izgled lista, velicina korena, pigmentacija, brzina rasta i daljeg razmnozavanja itd... Takodje i nedostatak raspolozive prihrane, narocito kod brzorastucih vrsta kao sto je ova, dovodi do naglog zaustavljanja rasta i potom do postepenog odumiranja biljke.

FIKUS

#3: Re: Mutacija određenih biljaka (oblik i veličina) Autor: GoblinLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Jul 11, 2006 12:57 pm
    ----
Kod biljaka postoje 3 tipa razmnožavanja:polni,bespolni i vegetativni.
Ovaj 3. uglavnom svi mi koristimo prilikom razmnožavanja u našim aq.

To je ono kada presecemo biljku na pola i zabodemo u podlogu ili pustanjem tzv. stolona(sto može da se sretne kod nekih Kriptokorina ili Valisnerija) iz same biljke.

Značaj ovakvog razmnožavanja je u tome što tada nastaju tzv. biljke klonovi,odnosno biljke koje su genetski potpuno iste kao i biljka "roditelj".Ovo je opet bitno zbog toga sto je novonastala biljka genetski vec prilagodjena uslovima života na tom staništu.

Hoću da kažem da kada bi ovaj mutirani deo posadio izrasla bi tako mutirana biljka,koja bi teoretski trebala da bude prilagodjenija uslovima u aq nego biljka matica.

Same mutacije nastaju usled nekih spoljnih faktora.Oblik i velicina lista uglavnom zavisi od svetla,pa tako kod većine biljaka u prirodi prizemni listovi su na većim drškama i sa većim liskama u odnosu na gornje listove koji su uglavnom sedeći ili sa kratkim lisnim drškama i sa malim liskama.

Možda malo iskače iz teme,ali mislim da može da pomogne.

Jedino...Nameće se pitanje,kako to da i druga biljka nije mutirala?

#4: Re: Mutacija određenih biljaka (oblik i veličina) Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Jul 11, 2006 6:21 pm
    ----
Samo kratka digresija... Mislim da je ovde bilo reci o mutacijama (promenama) u spoljnom izgledu biljke usled uticaja spoljne sredine a ne o genskim mutacijama. Bio ja debeo ili mrsav, stvar je spoljnih faktora tj. moje alavosti a ne genetike (hormonske poremecaje i sklonost ka gojenju da zanemarimo ovom prilikom). Mislim da je AT pokusao o tome da nam prikaze pojedina svoja zapazanja, kada je u pitanju doticna Hygrophila.

Ma kako izgledala njegova biljka u njegovom akvarijumu, kod mene pri drugacijim (uglavnom mislim na one neadekvatne) uslovima moze poprimiti potpuno drugaciji oblik lista i ukupnog izgleda, sto naravno ipak ne znaci da je genski mutirala, narocito kad je u pitanju mlada biljka nastala bespolnim razmnozavanjem. Mislim da je AT u prvom redu mislio na fenotip a ne na genotip.

FIKUS

#5: Re: Mutacija određenih biljaka (oblik i veličina) Autor: A.T.Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Jul 11, 2006 7:15 pm
    ----
Hvala na komentarima!
Zadovoljan sam interesovanjem koje je trenutno ova tema izazvala. Kao što reče Fikus, ovo su moja zapažanja. Na osnovu njih je otvorena tema. Upravo da se čuju neke činjenice i zapažanja drugih. I bio je u pravu kada je rekao da se moja zapažanja odnose na promene kod biljaka koje nastaju menjanjem uslova u kojima se one nalaze. Ali opet, izneo sam nešto što sam primetio i potpuno uvažavam tuđa zapažanja kao deo iste teme (ako se odnose na naslov iz teme).

Gobline, kako su se primile Ludwigije kod tebe (za ,,palmicu'' ne pitam, siguran sam da ćeš je uskoro ,,šišati'' Laughing )

Pozdrav svima!

#6: Re: Mutacija određenih biljaka (oblik i veličina) Autor: MrvicaLokacija: Beograd, Srbija PošaljiPoslato: Uto Jul 11, 2006 9:40 pm
    ----
A.T. je dobro primetio da ima razlika izmedju biljaka kada se drže u različitim uslovima. Primer je i Sagitarija subulata koja je imala patuljastu formu kod mene, a kod fikusa dostigla razmere i od 20cm o čemu je on i pisao u nekoj temi ovde. Ta ista Sagitarija je opet došla do mene i opet je veoma niskog rasta.
Mene čudi kod A.T.-ovih biljaka kako se biljke razlikuju iako imaju indentične uslove.

#7: Re: Mutacija određenih biljaka (oblik i veličina) Autor: NenadLokacija: Gostivar, Makedonija PošaljiPoslato: Uto Jul 11, 2006 10:40 pm
    ----
Hehe... dobra zapazanja. Ovoj skupini bih dodao i Cryptocoryne affinis, biljka koja me je... godinama ( Embarassed ) mucila dok sam otkrio sta je. aime, sve slike ove vrste koje sam nasao na net-u su bile razlicite jedna od druge, bas kao sto afinis zna da raste drugacije cak i u razlicitim delovima istog akvarijuma.

Kako rece Fikus, radi e o fenotipu prouzrokovanim vanjskim uticajima, a ne o genetskoj mutaciji. Doduse, postoje neke vrste kod kojih se iz genotipskih razloga jedinke razlikuju medju sebe. To se zove polimorfizam, ali kod akvarijumskih biljaka ga nisam opazio.

#8: Re: Mutacija određenih biljaka (oblik i veličina) Autor: A.T.Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sre Jul 12, 2006 8:18 pm
    ----
Da, baš je čudno kako je samo jedna biljka mutirala. Inače, sa pomenute biljke sam pre 10ak dana skinuo jedan pelcer koji se pojavio na vrlo čudnom mestu. Naime, jednu stabljiku sam secnuo (oko 2cm ispod površine vode) pošto je izrasla najmanje 10cm iznad površine. Sa odfikarenog vrha stabljike su izlazili balončići (vazduha ili čega već) najmane 2nedelje (sve jedan za drugim). Istog dana kada su prestali da izlaze, pojavio se mali pelcer. Posle 2-3 dana formirao se jasan pelcer veličine oko 3-4cm sa povećim korenjem! Isti sam odfikario i posadio (baš pre neki dan se primio). Interesantno je i to da novonastali pelcer ne liči na roditelja, već na onu drugu biljku (od koje je inače nastala i ova velika biljka)! Vrlo čudne stvari se dešavaju sa ovom biljkom. Reč je o jedinom struku koji se primio posle podužeg putešestvija od Mrvice (Mrvica mi je poklonio najmanje 5 ovakvih biljaka. Ponovo, hvala Mrvice).
Inače, kao što je bilo priče ranije a Nenad je ponovo primetio, promene sam i ja zapazio kod mojih Kriptokorina. Imao sam 2 totalno različite. Pelcerovao sam ih u 4-5 novih, i sve su drugačije! Ranije su obe imale reckavije, veće i zelenije listove, a danas kao da sve idu ka tome da imaju tamno braon listove. Još jedan podatak je da rastu ko nikad ranije, i brzo se prime posle pelcerovanja. A pored 2 novonastale se javlja veliki broj pelcera..

Pozdrav!



-> Slatkovodno akvarijumsko bilje

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1