Vieja synspila
-> Slatkovodne tropske akvarijumske ribe

#1: Vieja synspila Autor: admiralLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Sub Sep 02, 2006 11:49 am
    ----
Vieja synspila
Cichlasoma synspilum (Hubbs 1935)



Pronalaze se uglavnom u muljevitim sporo tekucim vodama centralne amerike od bazena reke Usumacitan u Meksiku i Gvatemali do reke Belize u Belizeu.
Synspilum je ovalno splostena riba kod koje se na ceonom delu glave razvija velika kvrga. Glava i deo skrznih poklopaca je crvene boje. Oblast crvene boje na glavi nastavlja se ka kraju tela belom bojom koja je na dalje miks zlatnih, zelenih, crvenin, narandzasttih i plavih nijansi. Peraja su takodje multikolorna mada su domainantne boje narandzasta i zlatna.
U prirodi ova riba naraste do 36cm.
Uglavnom se krece po dnu i sredisnjem delu akvarijuma.
Potreban im je akvarijum minimalne duzine od 122cm tj. oko 270l. Najbolje je omoguciti im sto je duzi akvarijum moguce, mada mlade individue mozemo drzati i u relativno malim akvarijumima. Dno akvarijuma bi terbalo postaviti sa peskom ili sljunkom fine granulacije.
Voda bi trebalo da se krece u okviru sledecih parametara pH 6,8-8, dH 2-15, temp 24-280C.
Vieja synspila zahteva veoma raznovrsnu ishranu ukoliko zelimo da posedujemo jedinke razvijenog i jakog kolorita : larve insekata narocito larve crvenog komarca, Artemija, veci ljuskari, insekti, gliste, Tubifex, peletirana hrana, spanac, blitva, grasak, seckano meso.
Odrasli muzijaci imaju veoma razvijene kvrge i za razliku od zenki imaju tackastu genitalnu papilu.
Vieja synspila je relativno teska za mrest zbog ne kompatibilnosti odraslih jedinki pa bi najbolje bilo nabaviti nekoliko (6 kom) maldih od koji bi smo kasnije formirali jedan mresni par.
Zenka polaze do 1200 kom ikre na prethodno ociscen substrat. Mladj propliva nakon 2-4 dana. Mladj mozemo hraniti Atemijom i mrvljenom ind. Hranom. Roditelji se brizno brinu o svom potomstvu do osamostaljivanja.
Synspilum je relativno miroljubiv cichlid koji se moze drzati sa ostalim velikim juzno americkim ciklidima ali su medju sobom veoma treitorijalni i agresivni pa ih je najbolje drzati samo u jednom paru.
Podaci nadjeni na intrrnetu!!



-> Slatkovodne tropske akvarijumske ribe

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1