problem
-> Fizičko hemijske osobine vode

#1: problem Autor: bubica78Lokacija: rijeka PošaljiPoslato: Pet Nov 10, 2006 3:58 am
    ----
dogodile su mi se promjene pH.Jedino novo sto sam dodala jest mopan i co2.

240L, co2 10-15 mjehurića/min, svijetlo 0.3 w/l (2xt5).

s obzirom da imam duge koje više vole alkalno, rado bi da mi se ph vrati na staro, prema tome da li da maknem drvo ili co2(koji se usput noću vadim iz akvarijuma)?

razumijem da dodavanjem recimo jos svijetlosti biljke bi brže rasle te bi bilo manje co2 u vodi, ali mislim da 15 mjehurića i nije tako puno, da mi skine toliko ph, a i trenutno nisam u mogućnosti stavit jos jednu lampu.

biljke dobro rastu, Ludwigia mi se poduplala, ali neki put mi se mozda malo čini da se ribe na momente drugacije ponasaju.

evo slika u prilogi
pozdrav

#2: Re: problem Autor: BucaLokacija: munZe, Srbija PošaljiPoslato: Pet Nov 10, 2006 5:08 am
    ----
CO2 ti je krivac za obaranje pH vrednosti vode.

Iz tvog posta sam shvatio da isključuješ dopunu ugljendioksidom noću. Što znači da ti u toku noći pH raste a u toku dana pada. To je malo stresno po ribe. pretpostavljam da bi trebalo da smanjiš unos co2, ukoliko ne želiš ovako drastične promene hemizma vode.

Poseti stranice akvaristikayu.com/co2.htm i tabelu optimalnih vrednosi na adresi akvaristikayu.com/tabela.htm

#3: Re: problem Autor: bubica78Lokacija: rijeka PošaljiPoslato: Pet Nov 10, 2006 1:54 pm
    ----
ova slika sa vrijednostima Ph je , kako je bilo prije uporabe co2 i drva(plava), a ova zelena kako je sada. Nema mi nekih većih razila dan-noć u ph(tj.sada mi je stalno zeleno).

#4: Re: problem Autor: A.T.Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pet Nov 10, 2006 6:49 pm
    ----
И ја сумњам да је дрво у питању (мада не заузима занемарљиву запремину).
Како знаш да си додала свега 15ак балончића ЦО2?

Пздрв!

#5: Re: problem Autor: BucaLokacija: munZe, Srbija PošaljiPoslato: Pet Nov 10, 2006 11:42 pm
    ----
A. T. u pitanju je 15. na minut, pa puta 60. na sat itd itd. Nisi valjda pogrešno shvatio?

#6: Re: problem Autor: A.T.Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sub Nov 11, 2006 8:12 pm
    ----
У реду то, мене интересује како је избројала 15ак балончића? Како изгледа њен систем за додавање ЦО2 (дали постоји дифузор)? Хоћу да кажем да, не мора да значи ако је избројала мехуриће да су они допинели межању са водом. Реалније ми делује (ако има неки полу-успешан дифузор у употреби) да они ситни (невидљиви) балончићи киселе њену воду..

Поздрављам..

#7: Re: problem Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Nov 12, 2006 1:01 am
    ----
Bubice, 15mehurica/minuti ne bi trebalo da drasticnije promeni pH vode osim ukoliko ti voda u akvarijumu vec nije dovoljno "meka". Iz onoga sto si slikala (ukoliko boje na fotografiji izgledaju realno i ukoliko je test OK), nesumnjivo je da je "nova'' voda blago kisela. Zato ne bi bilo lose ako bi takodje proverila i KH u svom akvarijumu. Moguce je da do pada pH dolazi zbog smanjenog kapaciteta prisutnog karbonatno-bikarbonatnog pufera u akvarijumskoj vodi. Sto se jacine svetla tice, mogla bi da dodas jos cevi ali ne preteruj jer koliko znam Duge vise vole umereno svetlo sa dovoljno zasencenih delova u akvarijumu.

FIKUS

#8: Re: problem Autor: bubica78Lokacija: rijeka PošaljiPoslato: Ned Nov 12, 2006 2:02 am
    ----
evo za probu sam prestala ubacivati co2 kroz dva dana, i sad mi je ph plav.Voda je inace srednje tvrda. Jasno mi je da dodavanje co2 u optimalnoj količini i u vodi koja je srednje alkalna recimo da "prividno " mijenja ph. Ipak pitam se koliko je to dobro za ribe?!.

#9: Re: problem Autor: FIKUSLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Nov 12, 2006 3:48 pm
    ----
Bubice,

Misljenja sam da je jednostavno nemoguce imati konstantan pH u akvarijumu. Ako si zabrinuta za zdravlje riba, imaj u vidu da su jedino nagle (trenutne) i znacajnije promene pH u akvarijumu opasnost. U tom smislu mislim da je upotreba hemikalija za podesavanje pH vise stetna nego sto je od koristi. Koliko znam svaka "cesmenska" voda je manje vise blago alkalna pa samim tim je i podobna za one ribe koje inaca preferiraju takvu vodu sto naravno ne znaci da i one mekovodne ribe tipa Tetri ili Discusa nece moci da normalno zive u takvoj vodi. Igranje sa preparatima pH+ i pH- u ovakvim slucajevima, vise moze da izazove stete nego li koristi. Zasto? Zato sto upotrebom hemikalija u relativno kratkom periodu mozemo oboriti pH sa 7.5 na recimo zeljenih 6.5 sto je samo po sebi sok za prisutnu riblju populaciju. Akvarijumska voda ce ubrzo nakon toga preko puferskog sistema odgovoriti na taj nacin sto ce snizeni pH opet vratiti na prvobitnu vrednost prevodjenjem karbonata u bikarbonate sto je opet novi "napad" na prisutne ribe. Zakljucak je da smo probali da ribama priustimo zeljeni pH kako je naznaceno u tabelama za svaku odredjenu vrstu a nismo uradili nista drugo osim sto smo izazvali brze padove i skokove pH. Bolje je drzati ribe na konstantno neodgovarajucem pH nego li pokusavati da im brzo podesimo zeljeni pH. Sto se pak tvojih Duga tice, cesmenska voda bez ikakvih tretmana bi trebalo da bude sasvim odgovarajuca, pretpostavljam.

U ostalom, i u prirodi dolazi do cestih promena pH kako dnevnih tako i sezonskih. Dnevne promene su uglavnom povezane sa fotosintezom dok su sezonske promene u vezi sa promenama atmosferskih uslova zbog promena godisnjih doba i sezonskih lokalnih uticaja vazdusnih struja.

Kod svih biljnih akvarijuma sa smenom svetle i tamne faze, svakodnevno dolazi do promena pH. Tokom dana, pH je nesto visi jer biljke usvajaju CO2 i oslobadjaju O2 dok se tokom noci desava obrnut proces. Verovatno iz tod razloga i ti prestajes sa dodavanjem CO2 tokom noci. Ja licno nikad nisam prekidao ubacivanje CO2 tokom noci jer sam misljenja da je dovoljno jaka aeracija akvarijumske vode preko buckanja povrsine sasvim dovoljan "amortizer" da pH drzi u opsegu koji ne moze uticati stetno po ribe. Slican primer je i kod aeracije cesmenske vode gde pH moze narasti i do 0.5 stepena tokom svega nekoliko sati ubacivanja mehurica iz vazdusne pumpe.

Dekoracija akvarijuma u vidu podloge i panjeva takodje moze da utice na pH jer karbonatne podloge po pravilu povecavaju tvrdocu i pH dok panjevi imaju suprotno dejstvo gradeci tesko rastvorne kompleksne soli sa prisutnim jonima metala. U tom smislu, moguce je da je i komad panja ubacenog u tvoj AQ u izvesnoj meri uticao na promene koje si navela.

Ima jos nekoliko faktora koji mogu u odredjenoj meri uticati na pH a to su nitrati i temperatura vode. Sto su nitrati i temperatura visi to je pH nizi i obratno.

Dodavanje CO2 je nekako postala moda u poslednjih nekoliko godina a da se mnogi akvaristi nisu ni zapitali da li je opravdano dodavati CO2 u uslovima koje imaju u akvarijumu. Zavisno od kolicine biljne mase, osvetljenja, temperature i djubriva, potreba biljaka za raspolozivim izvorom ugljenika raste. U skladu sa ovim, dodavanje CO2 je opravdano samo ukoliko su i ostali pomenuti uslovi zadovoljeni. U suprotnom, imaces konstantni visak CO2 u vodi koji biljke nece moci da usvoje sto ce uticati na snizenje pH.

Zakljucak: Promene pH koje si navela nikako ne mogu biti pogubne po ribe osim ukoliko nisu nagle. Nemoj uopste preduzimati nikakve drasticne mere u cilju podizanja pH. Pojacaj aeraciju, stavi podlogu koja je rastvorljivija u vodi, pojacaj svetlo, proveri tvrdocu vode i nitrate, radi redovne zamene vode sa cesmenskom vodom, po potrebi smanji dotok CO2 i to je to. Mislim da ceo tvoj problem nije alarmantan.

Pozdrav,
FIKUS



-> Fizičko hemijske osobine vode

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1