Šta sve treba znati o fizičko hemijskim osobinama vode (deo drugi-hemijske oso
Sreda, 02 Februar 2005 (22:06:58) CET
Postavio Octopus
Hemijske osobine vode
Tvrdoća vode: U predhodnom izlaganju (šta sve treba znati o fizičko hemijskim osobinama vode - deo prvi) pomenuo sam da je voda jedan veoma dobar rastvarač.Takođe sam pomenuo da se kao rezultat te njene osobine u njoj nalaze rastvorene raznorazne supstance. Količina i vrsta supstanci u najvećem procentu zavisi od prirode zemljišta i stena preko kojih se voda kreće na svom putu do reka, jezera...
Od svih mogućih jona u prirodnim vodotocima preko 90% čine samo osam jona i to : Pozitivni joni (Ca, Mg, Ma i K) i negativni joni (Cl, SO4, CO3, HCO3) sve ostale soli su veoma malo zastupljene i zato kažemo da se u vodi nalaze u tragovima. Ipak nemojte da vas činjenica di ih ima malo zavara neki od njih su i te kako važni. Vratimo se sada ipak solima čije su količine daleko veće. Napred navedeni pozitivni i negativni joni koji čine gro ,rastvorenih suopstanci u vodi i njihova relativna koncentracija određuje jednu značajnu karakteristiku vode , njenu tvrdoću.
Kada se govori o tvrdoći vode, pojam se odnosi na slatke vode i količinu rastvorenih materija odnosno soli u njoj. Tvrdoća je zapravo mera prisutnosti jona u vodi gde prednjače kalcijum i magnezijum pri čemu je kalcijum ipak zastupljeniji, odnosno ima ga više.Na tvrdoću u manjoj meri utiču i : gvoždje, barijum, stroncijum, bakar...Svi ovi joni u vodi se nalaze kao karbonati, bikarbonati, sulfati...
Ukupna količina rastvorenih soli čini ukupnu tvrdoću vode i obeležava se sa (GH) a nju čine sulfatna (čine je sulfati i hloridi) i karbonatna (čine je karbonati i bikarbonati) tvrdoća. U većini s vetskih vodotoka od svih soli dominiraju karbonati a to je slučaj i sa većinom voda u našoj zemlji. Ovde je bitno napomenuti da pojedini joni kao što su magnezijum i kalcijum doprinose porastu akalnosti vode isto kao što učestvuju u povećanju tvrdoće vode. Iz napred navedenog se nameće zaključak da sa porastom količine karbonata u vodi raste i njena baznost, odnos noalkalinitet.
Mera tvrdoće vode je stepen i tu u svetu postoji prilična zbrka.Tvrdoća se može iyražavati u Nemačkim, Američkim, Engleskim, Francuskim sstepenima. Tvrdoća se ipak izražava kao količina kacijum karbonata (CaCO3) prsutnog u vodi.
Najveći broj akvarista upotrebljava tzv. tečne testove na kapanje zbog jednostavnosti primene ,odnosno rukovanja. |