Balantiocheilos melanopterus-Silver shark,Tricolor sharkminnow,Bala shark

Tekst napisao Fikus

Copyright © Akvaristikaonline.com

Sva prava zadržžana.

Ovu prelepu i nadasve živahnu ribu možda je najlakše opisati u dve reči, izdržljiva i nezahtevna. Svako ko je držao ovu ribu u akvarijumu, kako početnici tako i oni iskusniji akvaristi, sigurno su bili više nego zadovoljni ukupnim izgledom i ponašanjem ove ribe u zajedničkom akvarijumu.

Ali, hajde da krenemo od početka. Balantiocheilos melanopterus pripada porodici Cyprinidae iz reda Cypriniformes. Bukvalnim prevodom njenog naučnog naziva se dobija sledeće: balantio – vreća, cheilus – usna, melano – crno, pterus – peraje, sto dalje necu komentarisati a vi sami zakljucite koliko se naziv poklapa i koliko dobro opisuje izgled ove ribe. Prvi put je opisana 1851 godine (Bleeker) kao Barbus Melanopterus a sadašnji naziv je u upotrebi od 1989.godine.

Balantiocheilos melanopterus potiče i naseljava vode jugoistočne Azije. Prirodno stanište ovih riba su rečni tokovi kao i jezera oko Mekonga i Chao Phraya, slatke vode Tajlanda, Sumatre i Bornea.

U pojedinim azijskim rečnim tokovima, sa izuzetkom Tajlanda, u poslednjih nekoliko godina skoro je potpuno istrebljena zbog prekomernog lova radi izvoza i dalje prodaje. Upravo iz tog razloga, najveći broj mladih primeraka ovih riba na zapadna tržista dolazi sa farmi za uzgoj a mnogo manji broj potiče iz prirodnog staništa.

Spoljni izgled B. melanopterus je svakako jedinstven. Na telu je dominira srebrna boja koja se pri dobrom akvarijumskom svetlu intenzivno presijava. Oštrim crtama tela i kontrastnijem izgledu svakako doprinose i nešto svetlije pigmentisana peraja terminalno oivičena intezivno tamnim nijansama. Glava je relativno mala sa krupnim očima i malim ustima. Na telu su dobro uočljive krupne krljušti. Velicina ribe zavisi od uslova držanja i ishrane a divlje forme mogu dostići velicinu i do 35cm dok u akvarijumskim uslovima ova riba teško da moze dostići i 20cm. Prema nekim podacima polno postaju zrele sa dostizanjem veličine od oko 10-15cm s tim da su zenke nešto manje. Spoljašnje razlike pri determinisanju polova su osim veličine što je inače vrlo nepouzdan pokazatelj, malo zaobljenije telo kod ženki dok su mužjaci znatno izduženiji. Ukupno uzevši, telo ovih riba ukazuje da se radi o dobrim plivacima što je i potkrepljeno čestim iskakanjima ovih riba iz akvarijuma kada se osete ugroženim. Upravo iz ovog razloga se savetuje da akvarijum bude pokriven staklenim poklopcem. S obzirom da se radi o stidljivim i plašljivim ribama uprkos veličini, dobar savet je i da se u akvarijum postave panjevi kao i dovoljno veliko akvarijumsko bilje koje će im obezbediti zaklon u slučaju potrebe za istim. Koliko god da su s jedne strane otporne na bolesti i nezahtevne po pitanju hemizma vode, toliko su sa druge strane osetljive na spoljne podražaje (nagli pokreti u blizini AQ, sifoniranje podloge itd…).

Česta greška koju početnici prave pri odabiru ovih riba za svoj akvarijum je veličina koju odrastao B. melanopterus dostiže. Naime, retko kad sam u prodavnicama vidjao predstavnike ove vrste veće od 5-6cm. Upravo iz ovog razloga savetovao bih da je za ovu ribu potreban akvarijum od najmanje 200L s tim da bi dužina akvarijuma trebalo da bude ne manja od 100-120cm. Takodje bih napomenuo da je ova riba podložna stresu i da je, imajući u vidu njeno ponašanje, najbolje držati je u grupi od najmanje 5 primeraka. U ovom slučaju B. melanopterus će se osećati mnogo opuštenije i sigurnije u akvarijumu. Takodje, neki iskusniji akvaristi napominju da se u slučaju grupnog držanja ovih riba jasno uspostavlja hijerarhija mada priznajem da je ja nisam uočio ni posle nekoliko godina držanja ovih riba.

Što se parametara vode tiče, ove ribe pokazuju veliku toleranciju. Temperatura akvarijuma može biti u rasponu od 22-28 stepeni Celzijusa, pH od 6-8 a idealno bi bilo oko 7 što predstavlja neutralnu sredinu. Tvrdoća vode takodje se kreće u širokom dijapazonu ali ne bi trebalo da izlazi iz ospega 5-15 stepeni što je vrednost veoma bliska našoj česmenskoj vodi. U akvarijumskim uslovima ova riba se ne mresti mada često mogu da nas zavaraju karakteristični pokreti izmedju mužjaka i ženke slicni Barbusima ili Tetrama. Uspešno se razmnožavaju, izuzev u prirodnom staništu, i na farmama u Aziji. U slučaju mresta na farmama riba, neophodno je indukovati mrest korišćenjem hormona koji se dodaju putem injekcija. U prirodi, mrestu ovih riba prethodi migracija u više rečne tokove. Mrest se vrši grupno a po poleganju ikre čija je oplodnja spoljašnja, roditelji se više ne brinu o podmlatku.

U zajednickom akvarijumu ove ribe se mogu držati sa većinom drugih vrsta koje ne zahtevaju uslove koji bitno odudaraju od gore pomenutih. S obzirom da je B. melanopterus, riba koja se hrani svim vrstama žive, zamrznute i gotove suve hrane a takodje i viškom algi (fakultativno) u akvarijumu, s tim da ne oštećuju akvarijumsko bilje, sa dostizanjem veličine od 10-ak i više cm dešava se da i po koja manja riba (npr Paracheirodon innesi) završi kao dodatna živa hrana. Naglašavam da se ne radi o striktnim Carnivorous-ima vec ova riba veoma rado jede sve što dodirne površinu kao i višak hrane koji povremeno padne na dno.

U akvarijumu je veoma aktivna i zna da se kreće na svim nivoima a s obzirom da se radi o veoma dobrom i brzom plivaču, dešava se često i da plivaju na suprot struje prilikom ubacivanja filtrirane vode u akvarijum što u ovom slučaju ne mora da govori da je razlog za takvo ponašanje neki od moguće prisutnih parazita, kojih želi da se na taj način oslobodi. Takodje, iz ličnog iskustva znam da je kod pojave infekcije u akvarijumu izazvane Ich, karakteristično bilo da su upravo ove ribe prve počele sa češanjem o bilje i panjeve u akvarijumu. Ova karakteristična promena u ponašanju ovih riba je nedvosmisleno govorila da nešto “ne štima” u akvarijumu a do “česanja” je dolazilo znatno pre pojave belih tačkica, što je svakako jedan od veoma korisnih pokazatelja za kako one verziranije akvariste, tako i za početnike.

Sve u svemu, B. melanopterus je jedna od lepših riba koje se bez mnogo brige mogu držati u akvarijumu s tim da moramo imati u vidu veličinu akvarijuma koji posedujemo pre nego što se odlučimo da gajimo ove miroljubive i ne preterano zahtevne ribe.



Ovo je tekst sa Akvaristika
http://www.akvaristikaonline.com

URL za ovaj tekst je:
http://www.akvaristikaonline.com/Sections/op=viewarticle/artid=13.html