Poecilia reticulata - Guppy (Peters, 1859)
.

Tekst napisala "Tetka" Mirka

Copyright © Akvaristika

Familija: Poeciliidae

Sinonim: Lebistes reticulatus, Lebistes poecilioides

Poreklo: Severni deo juzne Amerike, Srednja Amerika, Barbados,Trinidad, Karibska ostrva.

Temperatura: 18-26ºC (cak i do-29)

pH: 7-8

dH 9-19 Velicina: muzjak 3.5 – 4 , zenka 5-6 cm

Ishrana: raznovrsna, sve sto im mozemo ponuditi biljnog ili zivotinjskog porekla.

Temperament: mirna riba, veoma zivahna i aktivna To je jedna od najpopularnijih riba u akvaristici koja je nepravedno proglasena kao riba za pocetnike. Medjutim mnogi iskusni akvaristi u ovoj vrsti su nasli izazov i razvili nove varijacije boja i oblika. Odraz ove popularnosti su i mnogi klubovi poklonika, izlozbe i nagradna takmicenja posveceni iskljucivo guppy ribama.

Za vecinu akvarista , zbog svojih osobina, guppy ribe su prve ribe sa kojima se susrecu. Prve gupike su u prirodi otkrivene u devetnaestom veku kada su i prenesene u Evropu radi proucavanja. U trenutku kada je proucena njihova genetika tada je i steceno saznanje o mogucnostima predivnih varijacija. Prirodno staniste ovih riba je Juzna i Srednja Amerika kao i ostrva zapadne Indije.Veoma je prilagodljiva tako da je mozemo naci i u poluslanim vodama pa cak i u moru. Divlja forma gupija poznata je pod nazivom trinidad gupi i mnogo se razlikuje od varijeteta gajenih u akvarijumu. (manji intenzitet boja, manja peraja i manja celokupna velicina ribe).

1857 nemacki biolog Julius Gollmer salje posiljku ovih riba iz Venecuele gde je ziveo. Zooloski muzej u Berlinu samo arhivira posiljku, a tek 1859 biolog W. Peters daje prvi naucni opis ribe. Nova vrsta je nazvana Poecilia reticulata. 1866 John Lechmere GUPPY sa Trinidada sale sakupljene ribe Londonskom muzeju. Ova riba je imala mnogo naziva. dok se nije odomacio naziv Guppy pod kojim je danas poznata sirom sveta.

U XX veku gupi zauzima znacajno mesto u akvaristici i tada pocinje selekcija. Izvrsene su razlicite klasifikacije prema boji, obliku repnog peraja... Organizuju se izlozbe i takmicenja na kojima vaze strogo odredjena pravila i podele po kategorijama. International Fancy Guppy Association je najpoznatije udruzenje poklonika gupi riba na teritoriji Sad.

Gupi je miroljubiva riba pogodna za zajednicki akvarijum i drzanje sa drugim miroljubivim ribama. Cesto je zrtva vecih agresivnijih vrsta. Ne zahteva veliki zivotni prostor tako da se moze drzati i u manjim akvarijumima. Zenka je veca od muzjaka i dostize velicinu do 6 cm,a njegova maximalna duzina je do 4 cm. Kolorit zenke nije izrazen, dok su muzjaci prekrasnih boja sa razlicitim oblicima repnog i ledjnog peraja. Veoma su temperamentni. Pojedini varijeteti imaju velasta i slajer repna peraja.

U pogledu temperature gupi je je dna od najprilagodljivijih vrsta tako da temperatura moze varirati od 19 do 29 ºC, ali moze podneti i nize temperature sve do 15ºC. Neki optimum za njih bi bio 24ºC. Hemizam vode u njihovom slucaju nije toliko bitan jer su veoma prilagodljive. Ipak, vise ima odgovara srednje tvrda i tvrda voda.

U pogledu ishrane nije probirljiva. Prihvata svaku vrstu hrane i jede veoma halapljivo. Mozemo davati sve vrste hrane narocito zive vrste (dafnije, larve komarca, mikro crve, artemiju). Isharana je jedan veoma vazan aspekt u uspesnom drzanju i razmnozavanju gupija. Dobar nacin ishrane moze dovodi do intenzivnije reprodukcije. Organ za oplodjivanje kod muzjaka naziva se gonopodij. Cine ga prva pera podrepnog peraja. Ona su mnogo duza od ostalih podrepnih peraja. Na osnovu gonopodija mozemo prepoznati muzjake kod svih zivorodnih vrsta. Dok mladj jos ne dobije boju po produzenim perima podrepnog peraja mozemo da razlikujemo muzjake od zenki. Kod oplodjene zenke pre izleganja na stomaku mozemo opaziti sitne tamne tackice koje su ustvari oci malih ribica koje tek treba da ugledaju svet. Odrasla zenka svakih tridesetak dana na svet donosi od 20 do 60 mladih, u zavisnosti od kondicije i starosti. Na svet dolze u vidu loptica koje padaju na dno, i ubrzo se oslobadjaju i pocinju da plivaju. Mrest se mora odvijati ili u posebnom manjem akvarijumu ili u posudicama (mrestilice) predvidjenim i opremljenim za takav cin. Akvarijum mora imati dosta plivajuceg bilja (Javanska mahovina)da bi se male ribice sakrile od majke koja bi ih pojela. Male ribice odmah plivaju i u stanju su da traze hranu.

Za ovu vrstu je vezan i jedan fenomen. Prilikom jedne oplodnje zenka moze sacuvati mlec(semena) u sebi za nekoliko narednih mrestova. Ovakav nacin oplodjenja se naziva superfoetacija. Takva mogucnost je veoma vazna za odgajivace koji zele dobiti nove varijetete. Ovaj ciklus se moze ponoviti i po pet puta godisnje.

Zivi najvise do tri godine.

Ova vrsta riba, veoma miroljubiva i predivnog izgleda, a koja nije zahtevana za cuvanje, moze ukrasiti svaki akvarijum



Ovo je tekst sa Akvaristika
http://www.akvaristikaonline.com

URL za ovaj tekst je:
http://www.akvaristikaonline.com/Sections/op=viewarticle/artid=15.html