Rotala macrandra

Tekst napisao Octopus

Copyright © Akvaristika

Sva prava zadrzžana.

Ovo je neobično lepa akvarijumska biljka u čijoj lepoti na žalost mogu uživati samo oni dobro obavešteni i najuporniji akvaristi. Shodno činjenici da je veoma teška za gajenje i da ovdašnjim trgovcima gotovo uvek propadne pre nego uspeju da je prodaju veoma je retka u ponudi. Ovo je jedna od onih biljaka koje se toplo preporučuju samo najuspešnijima.

Biljka potiče iz voda Indije. Naraste i do 50 cm u dužinu i shodno tome pri planiranju akvarijuma potrebno joj je obezbediti mesto u srednjem ili zadnjem planu akvarijuma . Neki akvaristti je postavljaju i sa strane . Biljka zahteva jako meku vodu i izuzetno jako svetlo. Najviše uspeha u gajenju ove biljke imao sam pri osvetljenjima jačim od 1w/l akvarijuma. U zavisnosti od tipa osvetljenja i ishrane varira i boja listova ove biljke. Neki autori smatraju da najcrvenije listove biljka daje pri niskim nivoima nitrata a visokom procentu ostalih hranljivih materija. Za intenzivnu crvenu boju veoma je bitno i dodavanje gvoždja koje bi trebalo održavati u koncentracii od 0,1 mg/l Kalijum je takodje veoma važan za ovu biljku i pri njegovom nedostatku biljka izgleda jadno. Obavezno je i dodavanje svih ostalih mikroelemenata. Nemojte ni pokušavati da je gajite u tvrdoj vodi . Propašće veoma brzo. Veoma loše podnosi prisustvo mnogih hemijskih jedinjenja i lekova u vodi. Dodavati so u akvarijum u kome se gaji ova biljka je besmisleno i rezultovaće propadanjem biljke. Savetuje se blago kisela do neutralna voda.

Poželjno je saditi je tik ispod postavljenog osvetljenja jer joj najviše pogoduje svetlo koje na nju pada pod prvim uglom.. Ukoliko je biljka dobro odgajana i u pravom svetlu, što bojom što veličinom i oblikom listova, ona se naprosto lepi za oko posmatrača. Jednostavno gotovo uvek bez obzira na koncepciju akvarijuma obično prva pada u oči. Najbolje je nekoliko pelcera ove biljke saditi jedan pored drugoga kako bi se postigao efekat žbuna.

Rotala je veoma nežna i lako lomljiva biljka te sa njom prilikom sadnje trebamo rukovati krajnje pažljivo. U povoljnm uslovima uz dovoljnu količinu hranljivih materija biljka će napredovati prilično brzo. Neki autori savetuju drženje pri nešto višim temperaturama. Ja lično sam imao skoro jednake uspehe pri gajenju u opsegu od 22 do 28 stepeni. Pri nižem temperaturama rotala staje sa rastom i polako vremenom počinje da propada. Prinedovoljnom svetlu i nedostatku hranljivih materija biljka obrazuje sve manje listove a donje listove počinje ubrzano da odbacuje. Za uspeh u gajenju ove biljke potrebno je obezbediti i dovoljnu količinu rastvornog CO2 ali prilikom dodavanja tebamo biti veoma pažljivi jer ovoga puta CO2 dodajemo u jako meku vodu. Najbezbednije je u ovako mekovodnim sistemima, pH kontrolerom preko elektroventila kontrolisati dodavanje CO2 iz boce. Na žalost ovakva postavka dodavanja CO2 je dosta skupa i nije dostupna većini ovdašnjih akvarista.

U akvarijumima sa hranljivom podlogom biljka bolje napreduje. Obično je gajim na smeši laterita i vulkanita.

Biljka može rasti i van vode pri velikoj vlažnosti vazduha. Korenov system rotale nije naročito razvijen . Obično se na stalu formiraju i dopunski korenčići . Ipak, bez obzira na to R. macrandru je bolje posaditi u podlogu, kako bi ii z nje crpela hranljive materije. Plivajuće forme sporije napreduju i u najvećem broju slučajeva propadaju. Obzirom ne njenu nežnu gradju i slab korenov system savetuje se podloga granulacije 2 do 3 mm. Obzirom da je biljka veoma osetljiva na prisustvo mnogih soli rastvorenih u vodi sa mineralnom prehranom preko vode neophodno je biti veoma pažljiv. Veoma često se za ovu rotalu iz pomenutog razloga savetuju nešto niže koncentracije rastvorenih mineralnih materija nego one koje se savetuju za veliku većinu akvarijumskih biljaka.

R. macrandra se može razmnožavati u akvarijumu. Odvajanjem bočnih izdanaka ili deljenjem matične biljke. Pri tome je bitno voditi račune da odvojeni izdanci ne budu premali,. Veličina koja se savetuje je oko 5 cm minimalno.





Ovo je tekst sa Akvaristika
http://www.akvaristikaonline.com

URL za ovaj tekst je:
http://www.akvaristikaonline.com/Sections/op=viewarticle/artid=36.html