Proserpinaca palustris

Tekst napisao Octopus

Copyright © Akvaristika

Sva prava zadrzžana.

U poslednjih par godina u savremenu akvaristiku uplivala je još jedna biljna vrsta. Poreklom sa Cube svojom bakarnom bojom predstavlja interesantnu kontrast ostalim biljkama u akvarijumu. Upravo iz ovog razloga veliki broj aquascapera sve češće koristi ovu biljnu vrstu u svojim postavkama.

Na naše prostore Proserpinaca je stigla 2006 giodine sa velikih odgajališta Singapura. Najčešće dolazi odgajana u hidroponik sistemima. Bitno je pomenuti da se njena kopnena forma kao i kod većine akvatičnih vrsta umnogome razlikuje od one odgajane pod vodom. Listovi ove biljke iznad vode su daleko manje atraktivni. Forma biljke ispod vode daje nazubljene listove nalik trepavicama. Ovo je i osnovni razlog što ovu biljku u pojedinim delovima sveta možemo sresti pod nazivom Mermaid-weed.

Kao što je već pomenuto pri adekvatnoj prehrani i pod odgovarajućim osvetljenjem bijka dobija bakarno crvenkast ton. Naraste do četrdesetak centimetrara u visinu i obično prorasta površinu vode. Nadvodni delovi biljke često mogu cvetati. Biljka se može razmnožavati odsecanjem nadzmnih delova i vraćanjem pod vodu. Biljka kojoj se tom prilikom odseče vrh u kratkom periodu će u pazuhu svojih listova dati nekoliko novih izdanaka. Jedan struk Proserpinake može doseći širinu i preko 10 cm te se preporučuje za veće akvarijume. Najčešće se se sadi u zadnjem ili eventualno srednjem planu akvarijuma. Zahteva hranljiv supstrat sa nešto većim procentom gvoždja.

Temperatura koja pogoduje ovoj biljci kreće se od 20 do 30 stepeni a jednako dobro uspeva u vodi sa pH od 5 do 7,5 . Tvrdoća vode ne igra bitnu ulogu. Ipak, veoma je važno obezbediti joj dovoljne količine kacijuma ukoliko se gaji u mekovodnim sistemima. Uz intenzivno dodavanje CO2 i jako svetlo biljka brzo napreduje. Interesantno je da biljka pri slabom osvetljenju ima zelenu boju i listove koji su dublje nazubljeni. U ovakvim uslovima ona daleko sporije napreduje.

Pogled na zdrav primerak ove biljke prosto zaustavlja dah. Ona jednostavno jednako pleni i bojom i formom. Na našim ptrostorima je bez nekih naročitih razloga još uvek prilično retka Ipak ovo nije neka naročito zahr+tevna vrsta i imajući u vidu njen kolorit nadam se da će se i ona naći mesto u mnogim akvarijumima na našim prostorima.



Ovo je tekst sa Akvaristika
http://www.akvaristikaonline.com

URL za ovaj tekst je:
http://www.akvaristikaonline.com/Sections/op=viewarticle/artid=43.html