![]() |
![]() |
||||
![]() |
![]() |
![]() |
|||
![]() |
Dobrodošli Please Register or Login | ![]() |
![]() |
![]() Dobrodošli Anonimni Članovi: ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() 01: Forumi 02: Forumi 03: Coppermine 04: Forumi 05: Forumi 06: Naslovna 07: Forumi 08: Forumi 09: Forumi 10: Naslovna 11: Coppermine 12: Forumi 13: Naslovna 14: Forumi 15: Naslovna 16: Forumi 17: Coppermine 18: Naslovna 19: Forumi 20: Naslovna 21: Naslovna 22: Forumi 23: Forumi 24: Coppermine 25: Forumi 26: Forumi 27: Forumi 28: Forumi 29: News 30: Forumi 31: Forumi 32: Forumi 33: Forumi 34: Coppermine 35: Forumi 36: Forumi 37: Forumi 38: Coppermine 39: Forumi 40: Coppermine 41: Forumi 42: Forumi 43: Coppermine 44: Forumi 45: Forumi 46: Forumi 47: Coppermine 48: Coppermine 49: Forumi 50: Forumi 51: Kontakt 52: Forumi 53: Forumi 54: Forumi 55: Coppermine 56: Forumi 57: Forumi 58: Forumi 59: Forumi 60: Forumi 61: Forumi 62: Naslovna 63: Forumi 64: Forumi 65: Forumi 66: Forumi 67: Forumi 68: Forumi 69: Forumi 70: Coppermine 71: Forumi 72: Forumi 73: Forumi 74: Forumi 75: Forumi 76: Naslovna 77: Forumi 78: Forumi 79: Forumi 80: Forumi 81: Forumi 82: Forumi 83: Forumi 84: Forumi 85: Forumi 86: Forumi 87: Naslovna 88: Forumi 89: Forumi 90: News 91: Forumi 92: Forumi 93: Forumi 94: Sekcije: Akvarijumske biljke, 95: Forumi 96: Forumi 97: Coppermine 98: Forumi 99: Forumi 100: Forumi 101: Naslovna 102: Forumi 103: Forumi 104: Naslovna 105: Forumi 106: Forumi 107: Forumi 108: Forumi 109: Forumi 110: Forumi 111: Forumi 112: Forumi 113: Forumi 114: Forumi 115: Forumi 116: Forumi 117: Forumi Online uprava: Nema upravnih članova online!
|
Synchiropus splendidus (1003 ukupno reči u ovom tekstu) (1744 puta pročitano) ![]()
Tekst napisao Bane Copyright © Akvaristika.org.yu Sva prava zadrzana Ljubitelji morskih riba su u stalnoj potrazi za što atraktivnije i neobičnije obojenoj a isto tako i oblikovanoj vrsti riba kojima bi obogatili svoj akvarijum. Zahvaljujući stvaranju majke prirode imamo prilike da kako u prirodnim uslovima tako i veštačkim, uživamo u različitim vrstama riba od kojih svaka ima neku čar koja mistično privlači. Nezahvalno bi bilo posebno izdvajati neke ali bih se ipak osvrnuo na Pterosynchiropus splendidus (Synchiropus splendidus) i Synchiropus picturatus kao neke moje favorite. Obrazloženje sledi. S. splendidus (eng. Mandarinfish) zajedno sa S. picturatus pripada familiji Callionymidae. Članovi ove familije su tipično male ribe dna koje najveći deo svog života provedu tražeći sitne ljuskare i alge po kamenju. Takodje u akvarijumima sa dubljim slojem koralnog peska, možemo ih često u toku dana videti većim delom tela zakopane u podlogu. Mandarin je Indo Pacifička vrsta koja se često nalazi oko Filipinskih ostrva i Malezije. Njegov blizak rodjak S. picturatus (eng. Psychedelic fish, mislim da je jasno zašto je dobio ovakav naziv) takodje potiče iz ovih oblasti ali se dosta ređe viđa. Iz tog razloga je S. picturatus generalno dosta skuplji i ne toliko čest primerak u akvarijumima. Posmatrajući boje može se primetiti širok dijapazon raznih nijasni zelene,plave, narandzaste, crvene, žute pa čak i ljubičaste boje. Njihovo telo, s obzirom da nema krljušt, je prekriveno toksičnom sluzi koja ih štiti od predatora a isto tako ima zaštitnu ulogu u odnosu na externe parazite.Bogatsvo i šarenilo boja jedno je od upozorenja predatorima da nisu jestivi. Treba napomenuti da lekovi čija je osnovna baza bakar, ne smeju biti upotrebljavani za lečenje ovih riba baš iz razloga što nemaju krljušt.
S. splendidus i S. picturatus su stidljive i miroljubive ribe te veoma dobro koegzistiraju sa ribama slične naravi. Medjutim u akvarijumima sa agresivnijim vrstama riba su često oni ti koji najviše ispaštaju naročito kada je u pitanju borba za hranu. Kao i kod većine morskih riba, agresivnost ovih riba se jedino ispoljava prema primercima iste vrste te ih je najbolje držati u paru, mužjak-ženka. Takodje, dobitna kombinacija je držanje jednog mužjaka sa više ženki. Glavna razlika izmedju mužjaka i ženke je u veličini. Mužjaci su upadljivo robusniji od ženki a ono što ih od istih takodje veoma razlikuje je i prvo ledjno peraje koje vidno veće i špicastije. Pored ovih razlika postoje i kolorne razlike koje podrazumevaju da mužjaci imaju u predelu očiju više narandzaste boje za razliku od ženki. Primarana ishrana u prirodi, S. splendidius i S. picturatus je zasnovana na sitnim stvorenjima koja obitavaju na koralnom grebenu kao i oblutcima koralnog kamena koje pronadju na dnu. Tu spadaju amfipode, kopipode, sitni crvi, protozoe kao i bilo koja druga stvorenja koja mogu da stanu u njihova sićušna usta. U akvarijumu se mogu navići na veštačku hranu (doduše veoma teško) medjutim, ukoliko takva hrana bude primarna, životni vek ovih prelepih riba neće biti dugačak. Jedan od načina dodatne prihrane ovih riba je i nudjenje tek izležene artemije, koju veoma rado prihvataju ukoliko stignu na red od drugih stanovnika. Kako bi izbegli probleme sa hranjenjem, ne treba štedeti na živom kamenu na kome će oni uvek i bez mnogo problema naći sebi hranu. Zbog svoje osetljivosti na kvalitet vode kao i zahteva za stalnim izvorom žive hrane S. splendidius i S. picturatus se najbolje snalaze i opstaju u stabilnim reef akvarijumima. Mirna narav i već gore napomenuti način ishrane svrstava ih u po korale bezopasne vrste. Spori metabolizam ovih riba ima za rezultat veoma lagani rast kao i veoma malu produkciju otpada što je veoma bitno za koralne akvarijume. Maksimalnu veličinu od nekih 7-8 cm veoma sporo dostižu. Takodje svoje mesto oni mogu naći i u only fish akvarijumima ukoliko ne postoji neka vrsta koja bi im predstavljala opasnost kao i konkurenciju pri ishrani.
Mrest u zarobljeništvu nije nepoznata stvar ali odgajanje mladji do nekih prihvatljivih veličina, u svetu još nije uspelo. Prvi problem je fizičko održavanje larvi u životu da ih filterske struje ne usisaju, znajući da u prve dve nedelje (pre nego što se spuste na dno) larve bivaju nošene morskim strujama gde se hrane raznim oblicima planktona. Drugi problem je baš plankton koji se ne tako lako formira u veštačkim uslovima. Generalno, ni malo lak i jednostavan zadatak pa čak i za mnogo iskusnije akvariste. Shodno tome ove ribe (kao i mnoge druge) se i dalje love na koralnim grebenima Filipina i Malezije. U ranijem periodu ove ribe su sa koralnih grebena lovljene cijandom što je predstavljao veliki problem naročito krajnjim kupcima, jer bilo koja riba, pa i ova, lovljena na taj način ne može da živi još dugo. Danas je taj vid izlova ribe u većem broju zemalja u kojima postoji trgovina morskim dobrima - zakonom zabranjem. U momentu kupovine ove ribe, treba obratiti pažnju na stomačić koji treba da bude debeljuškast i zaobljen, što je siguran znak da riba zdravo jede i da nije iscrpljena naročito nakon dopreme u maloprodaju. Pored ovog treba primetiti i njeno ukupno ponašanje kao i intezitet boja po njenom telu. Ova riba je tipičan primer igre prirode kako bojama tako i oblicima a uz malo pažnje, dosta kamena i miroljubivih stanovnika će predstavljati ukras svakom akvarijumu i tako ga činiti posebnim. Najlepši trenutak je kada je nakon nekoliko dana skrivanja po kamenju ponovo ugledate kako svojim sićušnim ustima nešto bocka tražeći sitne organizme. Oduševljenju nikad kraja. |
![]() |